Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

>Na końcu życia będziemy sądzeni z miłości< - św.Jan od Krzyża

Treść


.
„Na końcu życia będziemy sądzeni z miłości”
- św.Jan od Krzyża
 
   Szlachetna Paczka to ogólnopolski projekt pomocy rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, darczyńców i dobroczyńców, na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia, rodziny otrzymują paczki odpowiadające ich indywidualnym potrzebom, a często również marzeniom. Oprócz rzeczy materialnych, rodziny dostają sygnał, że to również od nich zależy, czy zmienią swoją sytuację. Najważniejsze w Szlachetnej Paczce jest jednak spotkanie z drugim człowiekiem. Przez ostatnie 12 lat projekt zataczał coraz szersze kręgi, włączając w pomoc coraz większą liczbę darczyńców i wolontariuszy. O skuteczności i owocności akcji również w tym roku przemawiają konkretne liczby:
            18 960 - liczba rodzin, które otrzymały pomoc
            47 422 569 zł - łączna wartość przekazanej pomocy w paczkach
            750 970 - liczba połączonych osób
            2 501 zł - średnia wartość paczek dla jednej rodziny
            35 - średnio tyle osób przygotowywało pomoc dla jednej rodziny
 
    W tym roku, również w społeczności Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu powstała inicjatywa, by włączyć się w tę akcję. Młodzież gimnazjum z niesamowicie dużym entuzjazmem i świetnymi pomysłami podjęła konkretne kroki, by pomóc wybranej przez siebie rodzinie.
.

.
    Najpierw zaczęto organizować spotkania między młodymi ludźmi, by ustalić plan działania całej akcji. Zaczęły powstawać pierwsze pomysły: kwesta po sklepach, zbiórka żywności, sprzedaż kartek świątecznych, zbiórka pieniężna w szkole wśród uczniów i nauczycieli, drukowanie koszulek promujących akcję, legitymacje … . I zaczęło się! W czasie kolejnych spotkań wybrano rodzinę, której uczniowie chcieli bardzo pomóc. Żywność, środki czystości, ubrania – to główne rzeczy, którymi należało się zająć. Młodzież nie czekała, lecz od razu przystąpiła do działania. W ten sposób udało się przeprowadzić akcję w 6 sklepach, gdzie hojność mieszkańców Starego Sącza i okolic przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Jeszcze długo będą nam brzmiały w uszach słowa jednego z klientów sklepu skierowanych do młodzieży: „Dziękujemy Wam, że jesteście. Dziękujemy, że postanowiliście w ten sposób spędzić wasz czas w sobotę.” Uśmiech, ciepłe rozmowy z klientami sklepów, panująca atmosfera radości - tak w skrócie można ująć to, co dokonywało się w czasie tej zbiórki. Nasi uczniowie nie zapomnieli również o zadbaniu o swój wizerunek przez specjalnie przygotowane na ten czas koszulki z logiem Szlachetnej Paczki i nazwą szkoły, a także z widniejącej na nich budującym napisem: „W każdym z nas tkwi moc czynienia dobra”. Nie mogło oczywiście zabraknąć unikatowych legitymacji, przygotowanych przez uczniów specjalnie na tę okazję.
.

.
    Zbiórka żywności udała się wyśmienicie. Trzeba było teraz zadbać o fundusze, by zapewnić rodzinie bony na zakup odzieży. I tutaj młodzi nie zawiedli! Już wcześniej społeczność szkolna przygotowała własnoręcznie wykonane kartki świąteczne, które można było zakupić przy lokalnych kościołach parafialnych. Wyjątkowym dniem w szkole był 6 grudnia, gdzie spora część młodzieży, zamiast przebierać się w typowe stroje św. Mikołaja, przybrała wykonane już wcześniej wspominane koszulki, promując w ten sposób Szlachetną Paczkę w szkole. Jednocześnie pokazali istotę - być św.Mikołajem, to pełnić konkretne dzieła miłosierdzia. Uczniowie ewangelicznie dzielili się tym, co mieli: żywnością, środkami czystości i higieny osobistej, drobnymi ofiarami do puszek. Niesamowitym i ważnym akcentem dla nich była również integracja z ich nauczycielami, gdzie oni sami, wraz ze swoimi uczniami nosili koszulki zaprojektowane przez uczniów, dzięki czemu również materialnie wsparli cały projekt. To ważna lekcja dla innych, by pokazać, że stanowiliśmy wtedy jedną drużynę - żywą „Szlachetną Paczkę”.
    Dużo radości przyniosły także wspólne zakupy, które miały na celu uzupełnienie brakujących jeszcze rzeczy, które należało zapewnić rodzinie. Sortowanie, sprawdzenie jakości produktów, przyozdabianie paczek - to kolejne, już końcowe czynności, których należało się podjąć. I udało się! Przygotowano 31 solidnych paczek oraz bony na ubrania w kwocie 1000 zł! Paczki naprawdę były spore. Dwie z nich musiały dźwigać aż trzy osoby, więc można sobie tylko wyobrazić jak pełne one były. 11 grudnia sfinalizowaliśmy akcję - zawieźliśmy paczkę do specjalnego magazynu. Wspólne wynoszenie paczek, ich ilość, radosne zdjęcia i ta olbrzymia satysfakcja, że dokonaliśmy czegoś razem! Dzięki temu sami mogliśmy namacalnie doświadczyć słów, że faktycznie: „więcej szczęścia jest w dawaniu, aniżeli w braniu” (Dz 20, 35).
   Pragniemy również, jako społeczność Gimnazjum im.Juliusza Słowackiego w Starym Sączu, podziękować wszystkim, którzy pomagali nam w przeprowadzeniu naszej wspólnej inicjatywy. Za każdy odruch serca, dobre słowo pełne wsparcia, modlitwy i ofiary z serca DZIĘKUJEMY - bez Was byśmy tego nie dokonali. „Jeden za wszystkich i wszyscy za jednego!”
Społeczność Gimnazjum im.Juliusza Słowackiego
w Starym Sączu                    
 
327580