Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Prace literackie w języku angielskim

Treść


.
Prace literackie w języku angielskim
młodzieży Gimnazjum im.Juliusza Słowackiego w Starym Sączu
w oczach amerykańskiego pisarza i jego matki
 
    Prawie 50 uczniów z Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu uczestniczyło w projekcie literackim w języku angielskim zorganizowanym z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Założenia przedsięwzięcia wsparła emerytowana amerykańska nauczycielka Adele Goldfinger Black oraz jej syn, Steven Black ze Stanów Zjednoczonych, absolwent Harvardu, obecnie autor książek dla dzieci i dorosłych oraz scenariuszy teatralnych. Amerykanie oceniający prace uczniów Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego podkreślają wysoką wartość merytoryczną prezentowanych prac konkursowych: „Zaskakuje nas znajomość języka angielskiego, jaką wykazali się uczniowie, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, iż nie pisali oni w języku ojczystym. Jako członkowie jury dokładnie przeanalizowaliśmy wszystkie opowiadania, a podjęcie ostatecznej decyzji było niezwykle trudne ze względu na wysoki poziom umiejętności językowych i literackich zaprezentowany przez uczestników."
.

.
   Zadanie starosądeckich gimnazjalistów polegało na stworzeniu bożonarodzeniowej opowieści w języku angielskim zainspirowanej wybranym fragmentem prozy, który wylosowali podczas warsztatów literackich na zajęciach z języka angielskiego. W rezultacie powstały opowiadania świąteczne o wszechstronnym charakterze. Wielu uczniów odkryło w sobie nieznane wcześniej talenty, a efekt końcowy dał im sporo motywacji i wiary w to, iż są w stanie stworzyć pracę literacką w języku obcym.
    Pomysł wykorzystania języków obcych w celu rozbudzania kreatywności i twórczego myślenia wśród młodzieży został wsparty przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, które przekazało niespodzianki dla zdobywców nagród literackich.
   Ostatecznie przyznane zostały dwa wyróżnienia, które zdobyła Ewa Liana (za pracę poetycką w języku angielskim „Gdybym była płatkiem śniegu...") oraz Kornelia Panajew z kl. II a, autorka opowiadania o dobroci okazanej drugiemu człowiekowi, jakim był nieoczekiwany gość. Trzecie miejsce przyznane zostało Kindze Majerskiej z kl. IIIa za opowiadanie o utracie i ponownym odnalezieniu sensu życia, a drugie miejsce Katarzynie Rejowskiej z kl. IIa za historię o samotności i potrzebie bliskości. I miejsce otrzymała Melania Zajączek z kl. IIIa za wręcz bajkowe opowiadanie o spełnionych świątecznych marzeniach.
Beata Damasiewicz
 
327409