Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Konkurs - „ŻYCIE I KULT ŚWIĘTEJ KINGI PATRONKI ZIEMI SĄDECKIEJ”

Treść


.
KONKURS
„ŻYCIE I KULT ŚWIĘTEJ KINGI
PATRONKI ZIEMI SĄDECKIEJ”
 
    29 marca 2017 r. w sali „Sokoła” Centrum Kultury i Sztuki im.Ady Sari odbył się finał konkursu na temat znajomości życia św.Kingi, zorganizowany przez Powiatową i Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną oraz Prywatne Gimnazjum w Starym Sączu, w ramach obchodów, ogłoszonego przez Radę Miasta Starego Sącza Roku 2017 - Rokiem Świętej Kingi oraz jubileuszu XX lecia „Z Grodu Kingi” starosądeckiego pisma parafialnego.
Konkurs był adresowany do uczniów gimnazjów z terenu Miasta i Gminy Stary Sącz i składał się z dwóch etapów. Pierwszy etap - szkolny odbył się 15 marca 2017 r.. Wyłoniono w nim reprezentantów poszczególnych szkół do drugiego etapu, który składał się z konkursu wiedzy o życiu i kulcie św.Kingi oraz czasopiśmie „Z Grodu Kingi” opisującym historyczne wydarzenia końca XX i początku XXI wieku w mieście założonym przez Świętą Patronkę.
Druga część, tego etapu konkursu, dotyczyła wykonania przez uczestnika stroju charakterystycznego dla jednego ze średniowiecznych stanów (chłopstwa, mieszczaństwa, rycerstwa, duchowieństwa. Do konkursu przystąpiło 28 uczestników, w tym 15 w  konkursie wiedzy.
Jury w składzie: Danuta Sułkowska, Helena Domańska, Jolanta Sułkowska i niżej podpisana Jolanta Młodkowska-Czech przyznało w konkursie wiedzy:
I miejsce: grupie uczniów z Gimnazjum im.Juliusza Słowackiego w Starym Sączu w składzie: Katarzyna Sadowska, Katarzyna Rejowska i Natalia Hojnor
II miejsce: grupie uczniów z Gimnazjum w Barcicach w składzie: Jan Kotarba, Michał Tomasiak, Izabela Olszowska
III miejsce: grupie uczniów z Gimnazjum w Gołkowicach: Kacper Gromala, Tomasz Zabrzański, Małgorzata Zabrzańska
 
W konkursie na strój jury przyznało:
I miejsce: Krzysztof Ogorzały i Olga Mrowca z Gimnazjum w Przysietnicy:
II miejsce: Zofia Berowska i Kinga Radzik z Gimnazjum w Starym Sączu i dwa III miejsce: Marcin Krzak z Gimnazjum w Gołkowicach i Alicja Pawlik z Prywatnego Gimnazjum w Starym Sączu.
    Na mą prośbę od p.Marii Bielak z Gimnazjum im.Juliusza Słowackiego w Starym Sączu otrzymałam następujący tekst, za który bardzo dziękuję.
   „W konkursie „Życie i kult św.Kingi Patronki Ziemi Sądeckiej” w części dotyczącej prezentacji stroju charakterystycznego dla jednego ze średniowiecznych stanów, Gimnazjum im.Juliusza Słowackiego w Starym Sączu reprezentowały uczennice klasy 1B - Zofia Berowska i Kinga Radzik. Zdobyte II miejsce potwierdza, że stroje i sposób ich zaprezentowania bardzo podobały się jury, a średniowieczny taniec Skarazula Marazula przedstawiony przez uczennice wzbudził zachwyt zgromadzonej publiczności.
.

.
    Zosia Berowska - przedstawiła strój mieszczki z XIII wieku składający się z części spodniej - białego lnianego giezła i części wierzchniej - sukni. Suknię, uszytą z drukowanego jedwabiu sprowadzanego na polskie ziemie ze wschodu, zdobiły obszycia krajkowe i drogocenny brokat. Suknia zamożnej damy zwykle sięgała kostek, a rękawy zgodnie z modą zachodu były zwężane na nadgarstkach i przedramionach. Często do sukni przypinano ozdobne brosze i fibule, jako zapinki czy cenne ozdoby. Mówiąc o stroju, nie można zapomnieć o butach, które, jako wyrób skórzany, miały wysoką cenę i nie każdą warstwę społeczną w średniowieczu było na nie stać. Nieodłącznym elementem stroju była także krajka, która pozwalała idealnie dopasować suknię i przytrzymywała chustę na głowie. Ubiór taki jest rekonstrukcją stroju z Rusi.
Zosia swoje zainteresowania rozwija na co dzień w grupie rekonstrukcyjnej, do której należy wraz z rodzeństwem. Jest to Drużyna Sędziwoja odtwarzająca historię wieków od IX do XI.
 
    Kinga Radzik - swoim ubiorem zaprezentowała dwórkę z początku XV wieku. Jak wiadomo dwórki pochodziły z rodzin szlacheckich. Dwórka nosiła suknię z długimi rękawami, nazywaną z języka francuskiego cotte simple - dopasowaną na górze, od bioder mocno poszerzaną ośmioma klinami, uszytą z ręcznie tkanej wełny, zapinaną na guziki wykonane z materiału. Pod suknię zakładała giezło, czyli tzw. średniowieczną bieliznę uszytą z białego lnu. Na nogi ubierała wełniane nogawiczki spięte podwiązkami oraz buty szyte ręcznie z jednego kawałka skóry. Do ozdoby stroju służył pas z okuciami z przypiętą własnoręcznie haftowaną sakiewką tzw. jarmużniczką. W zimne dni kaptur wykonany z wełny podszytej lnem zabezpieczał przed chłodem.
Swoją przygodę z rekonstrukcją historyczną Kinga zaczęła sześć lat temu, w wieku ośmiu lat. Dzisiaj patrząc z perspektywy czasu wie, że to był dobry wybór i każdą wolną chwilę stara się spędzać w towarzystwie członków bractwa - Sądeckiego Rycerstwa Zakonu Księżnej Kingi.
 
    Kinga i Zosia to młode osoby z pasją i ciekawym pomysłem na siebie, nietuzinkowo spędzające wolny czas. Rozwijają swoje zainteresowania, poznają nowych ludzi, uczą się historii i patriotyzmu oraz kształtują niezłomne zasady moralne”.
   Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się również talentem aktorskim i skrupulatnością w przedstawianiu „żywych, historycznych obrazów”, za co należą im się najserdeczniejsze podziękowania.
Konkurs pokazał wielkie zaangażowanie i wiedzę jego uczestników, którym z tego miejsca jeszcze raz gratuluję.
Jolanta Czech
 
324541