Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych SP nr 2 - na czytelników

Treść


.
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
Wisława Szymborska
 
UROCZYSTOŚĆ PASOWANIA UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH
SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2 - NA CZYTELNIKÓW
 
    Wyjątkowo serdecznie, osobiście przez uczestniczki projektu i ich opiekunkę p. Halinę Madziar, zostałam zaproszona na uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych na czytelników szkolnej biblioteki, która odbyła się 15 grudnia 2017 w jednej z sal budynku szkoły Podstawowej nr 2 im.Juliusza Słowackiego. Z przyjemnością skorzystałam z zaproszenia, gdyż z tą szkołą łączy mnie wiele wspomnień i wiem, że zawsze była, jest i będzie przyjazna dzieciom i rodzicom.
    Statystyki dotyczące czytelnictwa w naszym kraju, także sondaże przeprowadzone przez Bibliotekę Narodową, alarmują, o postępującej niechęci Polaków do czytania. Czy jest to trend, któremu można zaradzić? Wiadomą rzeczą jest, że rozbudzanie zapału do czytania przynosi wymierne, korzystne efekty rozwoju intelektualnego na każdym etapie naszego życia i poszerza horyzonty myślowe niezbędne do funkcjonowania we współczesnym świecie.
Dlatego też zainteresowanie czytelnictwem, od najwcześniejszych lat życia dziecka, jest jednym z najważniejszych zadań rodziców, dziadków i opiekunów, a także edukacji przedszkolnej i na kolejnych etapach kształcenia w szkołach, szczególnie w początkowym okresie nauki.
Mówiąc o szkole, należy zwrócić uwagę na ogromną rolę, jaką w tym zakresie ma do spełnienia biblioteka szkolna. Wychodząc naprzeciw potrzebom czytelniczym najmłodszych uczniów - pierwszoklasistów, uczennice klasy 2C gimnazjum pod kierunkiem p. Haliny Madziar zrealizowały projekt edukacyjny pt. „Od bajeczki do powieści - rozwijanie zainteresowania książką w środowisku szkolnym wśród uczniów klas pierwszych”.
.

.
    W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie klas drugich gimnazjum po raz ostatni, zgodnie z obowiązującą na tym etapie edukacji podstawą programową, realizują wybrany przez siebie projekt edukacyjny, który zgodnie z definicją jest: „zespołowym, planowym działaniem uczniów, mającym na celu rozwiązanie konkretnego problemu, z zastosowaniem różnorodnych metod”.
Te przyczyny (słaby rozwój czytelnictwa i konieczność zrealizowania projektu edukacyjnego) skłoniły bibliotekarzy Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu i zaowocowały pomysłem, aby młodzież gimnazjalna podjęła działania zachęcające najmłodszych uczniów do częstego obcowania z literaturą.
Prace nad przygotowaniem, zaprezentowaniem i zakończeniem projektu przebiegały wieloetapowo. 24 października 2017 r. uczennice zaprosiły pierwszaków do „krainy baśni”. Tajemnicze „czarne stopy” i zagadkowy list zaprowadziły pierwszoklasistów do szkolnej biblioteki. Na początku były zagadki i rozmowa na temat ulubionych książek. A potem nagle zaczęły pojawiać się postaci ze znanych baśni. Była Pszczółka Maja, Czerwony Kapturek, a nawet prawdziwy Kot w Butach w pięknym kapeluszu.
Również w październiku uczestniczki projektu pomagały w przeprowadzeniu akcji „Podaruj książkę bibliotece”. Dużo radości i zadowolenia przynosiły spotkania, podczas których uczennice zaprojektowały i własnoręcznie wykonały elementy dekoracji do przedstawienia „Moda na czytanie”. Efektem ich pracy były piękne, kolorowe zakładki do książek, rekwizyty (drukarka, komputer, telefon komórkowy, mysz komputerowa) oraz nagranie utworów muzycznych.
Ostatnim i najważniejszym etapem projektu była uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki.
    O godzinie 9.00 znaleźliśmy się w pięknie przygotowanej sali nr 8. Obecna była dyrektor SP nr 2 Wioletta Nowak, najważniejsi goście - pierwszoklasiści z wychowawczyniami Stanisławą Bielak - 1A i Bożeną Bielak - 1B, gimnazjalistki realizujące projekt ze swą opiekunką i ja, reprezentując „Z Grodu Kingi” - starosądeckie czasopismo, o którym opowiedziałam dzieciom.
Spotkanie rozpoczęła Kasia  Rejowska  (ucz. kl. 3A) recytacją wiersza „Książka” autorstwa Edwarda Szymańskiego (1907-1943)
                        Witam cię kartek szelestem,
                        Tytułem na pierwszej stronie,
                        witam!
                        Bo po to przecież jestem,
                        Żebyś mnie ujął w dłonie
                        I czytał!
 
                        Kiedy jesz obiad - na zdrowie!
                        Gdy chcesz się bawić - baw się!
                        Ja ci nie bronię!
                        Ale gdy chcesz mieć opowieść
                        O wszystkim, co najciekawsze -
                        Ja ci się skłonię!
 
                        Kiedy ci smutno będzie,
                        Kiedyś samotny, chory;
                        Bez przyjaciela -
                        Ja z tobą pójdę wszędzie,
                        Poprzez zimowe wieczory,
                        W kraje wesela.
 
                        Ja cię bez trudu nauczę
                        Tego, co przydać się może
                        Choćby po latach paru.
                        Ja tobie słowem, jak kluczem,
                        W cudowny sposób otworzę
                        pałace czarów.
 
Następnie pani Halina Madziar przywitała zebranych. Wielką przyjemnością było obserwowanie zadziwionych i uśmiechniętych buziaczków pierwszoklasistów, gdy na scenie pojawiły się: stara, zniszczona książka (przepiękna kreacja Kasi Sadowskiej), Atlas, Encyklopedia, Album, Słownik, Baśnie (Joanna Wójcik, Weronika Dolińska, Aleksandra Szczęsna, Sylwia Wojtas, Zuzanna Lis) i czytelnik, wybierający jedną z nich - Laura Korona. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności czytelnicze, samodzielnie odczytując z dużych, kolorowych plakatów prośby zniszczonej książki. Jednak największą atrakcją, wzbudzającą ogólną wesołość, było przedstawienie „Moda na czytanie”. Rywalizujący z książką: komputer, Internet, mysz komputerowa, drukarka, telefon komórkowy - zachwalający swoje walory - przegrali na korzyść książki, bo: „Każda moda kiedyś minie, lecz jest jedna, co zostanie. Jaka? Moda na czytanie”.
.

.

.
Po części artystycznej nadszedł czas na złożenie ślubowania i moment pasowania na czytelnika. Z rąk pani dyrektor szkoły Wioletty Nowak oraz niżej podpisanej, uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy ufundowane przez Radę Rodziców i zakładki wykonane przez grupę projektową. Zaproszenie czytelników do biblioteki oraz wspólne zdjęcia zakończyły uroczystość.
Kończąc tę relację z niezwykle miłego spotkania, w imieniu nauczycielek, bibliotekarek i własnym zwrócę się z prośbą szczególnie do rodziców, aby wspierali swe pociechy i pomagali im w wyborze książek, których czytanie przyniesie młodym czytelnikom ogromną radość i pozostawi cudne wspomnienia.
Nasuwa się jeszcze myśl, że to wielka szkoda, iż gimnazjalne projekty dobiegają końca. Ich realizacja, także na tym przykładzie pokazała, jak ważna dla młodzieży jest zaplanowana, terminowo i dobrze wykonana praca zespołowa, praca dająca wiele radości, pomagająca w przełamywaniu barier, własnych słabości i ograniczeń. Za to gimnazjalistkom bardzo serdecznie dziękuję.
Na spotkaniu z biorącymi udział w projekcie poprosiłam je o pisemne wypowiedzi na temat jego realizacji. Oto one:
 
    „Dzień 15. 12. 2017 r. na pewno długo zostanie w mojej pamięci.
W naszej szkole zostało zorganizowane ślubowanie na czytelnika, dzieci z klas pierwszych, które niedawno dołączyły do naszej placówki.
Bardzo się cieszę, że byłam współorganizatorką tej uroczystości. Wraz z koleżankami z grupy projektowej oraz panią Halinką Madziar wspaniale bawiłyśmy się na każdej próbie zbliżającej nas do tego spotkania. Tym bardziej cieszyły nas radosne uśmiechy, które dzieci kierowały w naszą stronę. Humorystycznym  przedstawieniem starałyśmy się zachęcić młodszych kolegów i koleżanki do częstego odwiedzania biblioteki. Wierzę, że się nam to udało. Samo ślubowanie wywarło na uczniach duże wrażenie. Mam nadzieję, że długo nie zapomną uczucia dumy oraz odpowiedzialności, gdy duża księga baśni dotykała ich ramienia. Sama pamiętam, jak w ich wieku zaczęłam czytać książki i po 6 latach nadal jest to moją pasją. Myślę, że bardzo ważne jest, by od najmłodszych lat ukazywać dzieciom świat zawarty w książkach.
Cieszę się, że udało nam się stworzyć miłą i przyjazną atmosferę w tym dniu. Wiem, że będę wspominać go miło”.
Joanna Wójcik
 
    „Uroczystość pasowania klas pierwszych na czytelników była dla mnie cudownym przeżyciem. Gdy wychodziłyśmy zza ,,kulis", aby powiedzieć swoje kwestie, czułyśmy się jak aktorzy w teatrze, a dzieci były naszą widownią. Stres był ogromny, ale wszystko zakończyło się dobrze.
Uważam, że akcje zachęcające do czytania książek są potrzebne. Pomimo wszystkich telefonów, komputerów  czy tabletów  każdy powinien mieć swoją ulubioną książkę, którą czytał nawet czterdzieści osiem razy. Świat się zmienia „...Każda moda kiedyś minie, lecz jest jedna, co zostanie. Jaka? Moda na czytanie!”.
Nasz projekt pokazał dzieciom wartości, które daje książka, a nam udowodnił, że można pokonać w sobie pewne lęki i  bariery”.
Laura Korona
 
    Dla mnie projekt był fantastycznym przeżyciem. Było to przełamanie naszych granic jak i wspaniała zabawa. Jestem bardzo zadowolona z przebiegu całego projektu. Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w nim wraz z koleżankami. Największe podziękowania należą się opiekunowi projektu za chęć podjęcia się pracy z nami”.
Aleksandra Szczęsna
 
    Dziękując za zaproszenie i możliwość dołączenia się do promocji czytelnictwa, serdecznie gratuluję pomysłu i jego perfekcyjnej realizacji wszystkim zaangażowanym w tę pracę, której efekty na pewno będą owocne.
Jolanta Czech
 
324542