Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Rozmowa z burmistrzem Marianem Cyconiem

Treść


.
W związku z rozpoczynającym się
Rokiem Starego Sącza
ROZMOWA Z BURMISTRZEM MIASTA I GMINY
MARIANEM CYCONIEM
.
Z Grodu Kingi - Zanim przejdziemy do pytań prosimy o przyjęcie gratulacji za efekty działań inwestycyjnych, za wspaniały wynik wyborczy i ponowne objęcie stanowiska burmistrza, a także za otrzymane nagrody i wyróżnienia w kraju i za granicą w tym w Plebiscycie “Euro-Gmina” - burmistrz roku 2006.
Rok Starego Sącza, jubileuszowe obchody 750-lecia, a także zaskakująco bogate plany i pomysły dotyczące rozwoju miasta i dalszej rewitalizacji, to wystarczające powody by, częściej korzystać z informacji, opinii i uprzejmości p.Burmistrza.
Na początek prosimy o podzielenie się z nami swymi opiniami i refleksjami w związku z rewitalizacją Rynku oraz najbliższymi zamierzeniami nowej Rady Miejskiej.
Burmistrz Marian Cycoń - Cieszę się, że mogę gościć w gazetce “Z Grodu Kingi” i przekazać garść informacji za jej pośrednictwem. Zacznę może od jubileuszu 750-lecia lokacji miasta.
Opracowaliśmy program przedsięwzięć realizowanych w ramach obchodów, z którym, w tym numerze, będziecie mogli Państwo zapoznać się. Ewentualne zmiany zostaną naniesione w odpowiednim czasie
O rewitalizacji Rynku można by mówić długo. Wystarczy sobie wyobrazić gigantyczne rozmiary przedsięwzięcia, trudnego i zarazem ryzykownego w podjęciu i wykonaniu. Najważniejsze jednak, że się udało i to w terminie; że raduje oczy, a efektami zmian infrastruktury będzie służyło przez pokolenia. Starania o dobry projekt i uzyskanie środków unijnych, zorganizowanie prac, dbałość o każdy detal i szczegół, o piękno i stylizację architektoniczną, skrupulatne rozliczanie kosztów, to niewyobrażalna ilość zabiegów i pracy. Warto je mieć na uwadze, by to wielkie osiągnięcie i dobro umieć docenić. Docenić, że to dla nas, dla lepszych perspektyw miasta, i wspierać upiększaniem prywatnych obiektów i posesji, troską o piękno Starego Sącza i dbałością o poszanowanie mienia społecznego. Ten Rynek musi żyć - ale to już troska przyszłych dni.
Miasto winno przyciągać ciepłem, przyjaźnią, serdecznością mieszkańców. Miasto i całe dziedzictwo św.Kingi, którego jesteśmy współdziedzicami, to nasza radość i duma, a moje szczególne “oczko w głowie”, bo czy jest drugie miasto o tak niezwykłym rodowodzie? Takie równocześnie królewsko-cesarsko-bizantyjskie z korzeni założycielki; uświęcone świętością św.Kingi - i papieskie - poprzez obecność i wizytę Jana Pawła II? Jak można nie cenić i nie szanować tego; co mamy? Nie lansować Starego Sącza w Polsce i w świecie, i nie służyć mu na co dzień?
.
A teraz już pomówmy o rewitalizacji.
- Myślę, że wyjątkowo sprzyjała Opatrzność i splot szczęśliwych okoliczności. Lepiej nawet nie wyobrażać sobie, co by się działo przy ulewnych deszczach. Świetnie sprawdzili się wykonawcy: Konsorcjum Wolski z firmami - Machnik i Szarek. Bardzo solidni, uprzejmi, zaangażowani, ludzie wielkiej kultury osobistej, robili więcej niż do nich należało.
Jeżeli chodzi o konkrety to: przebudowaliśmy infrastrukturę sanitarną, energetyczną, wodociągową, teletechniczną, uruchomiliśmy sprawny system odwodnienia, kanalizację opadową. Rury powinny wytrzymać ponad 100 lat, zabezpieczenie energii to zamiana mocy 4 kW na obecne 60 kW. Wszystko jest przygotowane, by wprowadzić światłowody radiokomunikacyjne i telekomunikacyjne, szerokopasmowy internet, a także sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu koło apteki.
Dla pamięci potomnych warto zapisać:
.
Całkowita wartość projektu: 10 159 427, 77 PLN
Źródła finansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
- 6 483 344,77 PLN
Budżet Gminy: 3 676 083,00 PLN
Przebudowa średniowiecznego Rynku w Starym Sączu była finansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Operacyjnego Rozwoju Regionalnego
.
O ogromie przedsięwzięć mogą świadczyć przykładowo takie dane:
 • - przywieziono 160 tirów (30-40 tonowych) granitu,
 • - 2,5 kilometra krawężników (koszt jednego 120 zł),
 • - płytek grubości 6 cm - 6 tys. m2 (koszt jednego metra kwadratowego z montażem - 270 zł),
 • - płytek o grubości 10 cm - na jezdnie - 2100 m2 (koszt 1 m2 wynosił 310 zł, dziś już 450 zł),
 • - kostki granitowej - 3700 m2,
 • - słupków granicznych na narożnikach około 300 sztuk,
 • - zainstalowano 145 lamp, narożnych 45,
 • - ustawiono około 50 ławek (koszt jednej ławki 1000 zł), kilkadziesiąt koszy na śmiecie,
 • - ułożono 1 950 000 otoczaków.
To tylko część przykładów.
Pragnę uspokoić nastroje wywołane wróżbami złych proroków, że spłacaniem długów miasta obciążone będą jeszcze dzieci i wnuki. Jest dobrze, nawet bardzo dobrze z rozliczeniami i spłatami. Można spać spokojnie. Systematycznie spływają pieniądze z UE, otrzymaliśmy już 5 rat. W wyniku przeliczenia wydatków i wpływów do końca 2006 r. możemy podać dane finansowe:
Stan konta - 6 360 000 + wpływy w XII ok. 1 000 000 = 7 360 000 zł
Planowane wydatki inwestycyjne i bieżące: 5 912 400 zł
Pozostaje więc w kasie: 1 447 600 zł
.
Uzupełnię jeszcze informacje o kilka ciekawostek. W Rynku będą 1 lub 2 piękne ogródki, uruchomiona zostanie 21 metrowa głębinowa studnia z wodą zdatną do picia, planowana jest przenośna scena, nagłośnienie (o ile pozwolą fundusze), stoją 4 maszty na flagi, nowe tablice i przystanki, pięknie podświetlona będzie Brama Seklerska. Płyty na chodnikach są płomieniowane, antypoślizgowe więc bezpieczne. Głogi zostały uzupełnione. Oszczędnych pragnę poinformować, że zmniejszyliśmy moc sodowych lamp ulicznych ze 150 na 70 W, co daje do 20% oszczędności kosztów energii.
Mamy jeszcze wiele planów, ale to już tematy na kolejne rozmowy. Jest w przygotowaniu piękne wydawnictwo, ze zdjęciami Zbigniewa Bujaka, zastanawiamy się nad tytułem: “Miasto św.Kingi”, czy “Gród św.Kingi”. Może Czytelnicy doradzą wybór.
.
Prosimy jeszcze o kilka słów o nowopowstałej Radzie Miasta.
- Jej skład nieco się zmienił, zrezygnował p.Zenon Ćwik - zastępca dyr. Gimnazjum i ja ze względu na burmistrzowanie. Opuszczone miejsca zajęli: Kazimierz Paluch - sołtys Łazów Biegonickich i Krzysztof Kurzeja - geodeta.
U nas wszystko zaczynamy i kończymy z Bogiem - tak też prace nowej Rady Miejskiej rozpoczęliśmy 20 listopada o godz. 12.00 uczestnictwem w koncelebrowanej Mszy św. w kościele parafialnym, sprawowanej pod przewodnictwem ks.prałata Alfreda Kurka. To wielki Kapłan i niewielu księży może pochwalić się tytułem prałata honorowego Jego Świątobliwości, ale to bardzo zasłużone wyróżnienie. Ks.Proboszcz jest niezwykle odpowiedzialnym i solidnym duchownym, a przy tym wspaniałym i troskliwym gospodarzem parafii. Głosi też bardzo dobre kazania, dostosowane do sytuacji i potrzeb, a Ewangelia tego dnia stała się jakby drogowskazem dla naszej publicznej służby.
   Na sesji Rady Miejskiej wybrano skład Zarządu:
     przewodniczący - Marian Lis,
     zastępca - Ewa Zielińska,
     przewodniczący Komisji Budżetowej - Kazimierz Gizicki.
.
Po ślubowaniu Burmistrza zostały powołane Komisje, podjęta uchwała w sprawie podatków na przyszły rok oraz zmiany w budżecie ze względu na dodatkowe pieniądze, otrzymane na doposażenie szkół. Na kolejnej sesji zostanie przyjęty budżet na rok 2007, a po nim jak najszybciej ogłaszane będą przetargi.
W związku ze zbliżającym się końcem roku 2006 chciałem zaprosić wszystkich na sylwestrowe spotkanie w Rynku. Będą koncerty i radosne oczekiwanie na przywitanie Nowego Roku.
Mam zaszczyt zaprosić również wszystkich mieszkańców na Jubileuszowy Koncert Noworoczny w dniu 6 stycznia 2007 r. o godz. 17.00 w sali gimnastycznej Gimnazjum im.Juliusza Słowackiego w Starym Sączu. Wykonawcy to: Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej oraz Edyta Ciechowska i Witold Matulka - soliści Teatru Muzycznego “Roma”. Jako solistki wystąpią również: Natalia Zabrzeska i Justynka Jojczyk.
.
Korzystając z okazji goszczenia w gazetce pragnę złożyć mieszkańcom Starego Sącza i Gminy najserdeczniejsze życzenia: Radosnych świąt Bożego Narodzenia! Głębokich przeżyć religijnych, miłych spotkań rodzinnych, nowych zawierzeń i nadziei. Życzę również naprawdę pomyślnego, udanego, szczęśliwego Nowego Roku!
.
Na zakończenie rozmowy może p.Burmistrz chciałby przekazać coś mieszkańcom naszego miasta i gminy?
- Oczywiście chciałbym ogromnie podziękować Mieszkańcom za duże poparcie, za pomoc wtedy, gdy mi było najciężej. Bardzo wsparła mnie wieś, taki kredyt zaufania jeszcze bardziej obliguje do pracy. Uważam, że 99% naszych mieszkańców to bardzo dobrzy ludzie. Priorytetem starań władzy i ludności musi być bezpieczeństwo i porządek publiczny. Myślę, że wspólnymi siłami jeszcze niejedno osiągniemy, zaskoczymy innych i rozsławimy nasze miasto.
 
.
Uzyskałyśmy od p.Burmistrza bardzo dużo ciekawych materiałów dotyczącym m.in. drugiego etapu rewitalizacji, obejmującego swym zasięgiem zespół obiektów klasztornych oraz inne inwestycje konserwatorskie. Na realizację oczekuje bogata dokumentacja dotycząca możliwości budowy lotniska i szereg inwestycji w mieście. O postępach prac i realizacji zamierzeń będziemy na bieżąco informować.
Dziękujemy za poświęcony nam czas, życzliwość i wyczerpujące informacje.
 
Jolanta Czech
Zofia Gierczyk
.
Umieszczamy także wstępną listę
przedsięwzięć jubileuszowych
 
.
.
I Przedsięwzięcia religijne i społeczno-polityczne
 • Msze święte dziękczynne w intencji miasta, jego mieszkańców i władz
 • Papieskie Dni Młodych - europejskie spotkania młodzieży
 • Krzyż 750-lecia na Miejskiej Górze
 • Centralne uroczystości odpustowe św.Kingi
 • Podjęcie uchwały Rady Miejskiej o ogłoszeniu roku 2007 rokiem 750-lecia lokacji Starego Sącza
 • Wmurowanie tablicy pamiątkowej 750-lecia
 • Wmurowanie płyty pamiątkowej - zakończenia renowacji starosądeckiego Rynku
 • Ustanowienie odznaczenia Burmistrza za szczególne zasługi dla rozwoju miasta
 • Uroczysta sesja Rady Miejskiej z porządkiem obrad uwzględniającym wykład profesora - historyka (mediewisty) “Stary Sącz w gospodarce i kulturze Polski”, wręczenie odznaczeń państwowych i lokalnych, podsumowanie konkursów i wręczenie nagród
 • Wyłożenie księgi pamiątkowej jubileuszu 750-lecia Starego Sącza w muzeum
 • Zaciągnięcie warty honorowej przy grobach zasłużonych starosądeczan (w czasie głównych uroczystości)
.
II Przedsięwzięcia inwestycyjne
 • Przebudowa Rynku
 • Remont kina “Poprad”
 • Oddanie do użytku części hotelowej “Sądeckiego Centrum Pielgrzymowania”
 • Budowa parku rekreacyjnego na Miejskiej Górze i ścieżki od ul.Żwirki i Wigury
 • Iluminacja kopuły wieży klasztoru
 • Doprowadzenie wody do “Domu Kingi”
 • Ośrodek rekreacyjny na stawach
 • Zagospodarowanie terenu “KRAM”
 • Budowa boiska i placu zabaw na os.Słonecznym
 • Zbudowanie tratwy flisackiej przycumowanej na Popradzie i Dunajcu lub stawach (lokal gastronomiczny)
.
III Przedsięwzięcia edytorskie
 • Wznowienie I tomu “Historii Starego Sącza”
 • Wydanie albumu o klasztorze św.Kingi
 • Album o pielgrzymkach Papieża z diecezji tarnowskiej
 • Film o Starym Sączu (w ramach cyklu “Jest takie miejsce” - TVP Polonia)
 • Medal 750-lecia Starego Sącza
 • “Sądeckie wyczulenia” Edmunda Wojnarowskiego
 • Moneta miedziana (krótka seria monet złotych) z przeznaczeniem na licytację
 • Opracowanie: logo, proporzec i inne symbole
 • Wydanie karty pocztowej ze znaczkiem i kopertą
 • Wydanie okolicznościowego datownika pocztowego i polecenia wysyłki
 • Opracowanie “Certyfikatu udziału w obchodach 750-lecia lokacji miasta Starego Sącza”
 • Specjalny serwis informacyjny w Internecie z bieżącą aktualizacją i księgą wpisów
 • Wydanie reprintu “Historia polityczna dawnych klasztorów w Galicji”
.
IV Przedsięwzięcia kulturalne
 • Festiwal Muzyki Dawnej - edycja jubileuszowa
 • Koncert noworoczny, w trakcie którego Burmistrz ogłosi inaugurację roku jubileuszowego przy udziale zaproszonych gości oraz przedstawi program obchodów
 • Koncert jubileuszowy (w dniach głównych uroczystości z udziałem artystów scen krakowskich
 • “Piwnica pod Baranami” w Starym Sączu
 • Pierścień św.Kingi - widowisko ludyczne
 • Plener akwarystów i wystawa plenerowa
 • Sesja naukowa (esej lub rozprawa naukowa dla młodzieży licealnej)
.
V Wystawy
 • “750-lecie Starego Sącza” - wystawa historyczno-artystyczna
 • Wydawnictwa o Starym Sączu, “Stary Sącz widziany oczami artystów” - malarstwo, rzeźba
 • Wystawa widokówek (pocztówek), okolicznościowych pieczęci, datowników itp.
 • Wystawa pokonkursowa fotografii amatorskiej “Cztery pory roku”
 • Udostępnienie zbiorów klasztoru dla zwiedzających
.
VI Konkursy
 • Konkurs fotograficzny dla amatorów “Stary Sącz - Cztery pory roku”
 • Konkurs plastyczny “Moje miasto” realizowany dla różnych grup wiekowych
 • Konkurs literacki (międzyszkolny)
 • Konkurs na piosenkę o Starym Sączu
 • Otwarty konkurs na “Starosądecką pocztówkę”
.
VII Przedsięwzięcia sportowe
 • Bieg uliczny (750 metrów)
 • Rajd turystyczny
 • Spartakiada 750-lecia
 • Zawody szkolne
 • Zawody wędkarskie
 • “Piknik wodny”
324134