Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Kochane Dzieci

Treść


.

.
     Kiedy trzymacie ten numer gazetki w swoich rękach przeżywamy już Wielki Post. Spotykamy się na nabożeństwach Drogi krzyżowej i rozważamy mękę Jezusa. W niedzielę śpiewamy Gorzkie żale. W dalszym ciągu trwa Rok św.Pawła - wielkiego Apostoła Narodów, który powiedział, że dla Niego największą wartością jest poznanie Jezusa.
     Zapraszam Was dziś do kolejnego miasta św. Pawła do Tesaloniki. W tym mieście był podczas drugiej podróży.
     Tesalonika - główne miasto Macedonii. Tesalonika (współczesne Saloniki) była miastem handlowym w Macedonii, położonym nad Zatoką Termajską, na rzymskim szlaku wojskowym Via Egnatia. Założona w 315 r. przed Chr. przez Kassandra, generała Aleksandra Wielkiego, który nazwał tak miasto na cześć swojej żony. W 146 r. Tesalonika stała się stolicą rzymskiej prowincji Macedonia.
.

Tesalonika współcześnie
.

.
     Tesalonika była wolnym miastem, w którym istniała gmina żydowska posiadająca własną synagogę. Podczas swej drugiej podróży misyjnej Paweł założył tu wspólnotę składającą się głównie z poganochrześcijan. Pawłowy List do Tesaloniczan (napisany prawdopodobnie w Koryncie) jest jednym z najstarszych pism nowotestamentalnych. Tesalonika do dziś jest znacznym miastem. Żydzi zmusili apostoła Pawła do opuszczenia miasta i udania się do Berei. Krótko po tej podróży Paweł skierował dwa listy do Tesaloniczan.
.

Mury obronne Tesaloniki
.
     Kochane Dzieci, wiem, że listy św.Pawła są trudne i dla Was niezrozumiałe, ale w tym wielkopostnym czasie zachęcam do czytania Księgi Dziejów Apostolskich. Poznacie w niej, jak rozwijał się Kościół zaraz po zesłaniu Ducha Świętego i jeszcze bardziej poznacie bohatera obecnego roku - św.Pawła.
 
s.Agnia
324013