Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

Patronalne święto Akcji Katolickiej

Treść


.

.
PATRONALNE ŚWIĘTO AKCJI KATOLICKIEJ
 
W dniu 28.04.2012 roku POAK w Starym Sączu uroczyście obchodził patronalne święto. Wraz z tutejszym Oddziałem świętowali zaprzyjaźnieni członkowie Akcji Katolickiej z Barcic i Czarnego Potoka.
    O godz. 14.30 w kościele klasztornym p.w. Trójcy Przenajświętszej ks.prałat Marek Tabor przywitał zebranych członków Akcji Katolickiej z Barcic z przewodniczącą Anną Jakubowską wraz z księdzem Dziekanem, z Czarnego Potoka z przewodniczącą Marią Bobak wraz z księdzem Piotrem Gwiżdżem oraz ze Starego Sącza, a także młodzież ze Szkoły Podstawowej im.Św.Kingi w Popowicach wraz z dyrektor p.Grażyną Smaga.
    Ksiądz prałat w budującej homilii podziękował członkom Akcji Katolickiej za zaangażowanie w życie duchowe parafii i odważne stawianie czoła sekularyzacji. Niektórzy uważają, że wiara to sprawa prywatna, a Kościół nie ma żadnego prawa, by mówić do wszystkich. W ostatnim okresie coraz bardziej uwidacznia się walka władzy z Kościołem (przydzielenie pasma TV TRWAM i Radia Maryja, „wojna” o krzyże, likwidacja funduszu kościelnego itp). Kościół nie ucieka przed krytyką, ale trzeba abyśmy my, katolicy świeccy, kiedy to konieczne potrafili bronić swojego stanowiska, używając nawet osobistej wiarygodności, naszej rzetelności zawodowej, aby wyjaśnić racje Kościoła. Trzeba, byśmy stali się ruchem akcji, a nie pasywności. Ruchem kościelnym tworzącym opinię i akcję, abyśmy wprawili w radosne poruszenie nasze parafie.
    Zebrani członkowie Akcji Katolickiej, oprócz innych intencji, polecali Panu Bogu przewodniczącą POAK w Starym Sączu z prośbą o zdrowie i potrzebne łaski. W tym miejscu warto powtórzyć za poetą (Zb.Szczębarą):
 
„Kiedy będziesz cichą nocą
Na ramionach patrzył krzyża
Uwierz, że ich tylko mocą
Ziemię można z niebem zbliżać.
 
Tylko na nich zawieszony
świat nie runie - ocaleje
Sercem ramion ogarniony
Krzyżem piszesz swoje dzieje.
 
I z upadku swego wstajesz
Obolały, jednak nowy.
Nawet nie wiesz, że to daje
Krzyż dźwigany Chrystusowy.
 
Nawet dziwisz się, że tyle
Jeszcze w Tobie mocy, ducha...
Że przez krótką chociaż chwilę
Zdolnyś kochać, zdolnyś słuchać...
 
Gdy mrok nocy Cię oplecie
I odejdziesz z jego cienia
Zagubisz się na tym świecie,
Krzyżem się historię zmienia.”
 
    Dalszy ciąg uroczystości miał miejsce w Domu Parafialnym, gdzie najpierw młodzież z Popowic (D.Kulig, K.Sejud, A.Maślanka, P.Mężyk, K.Smaga, M.Jurecka, K.Zając, M.Jasińska) przedstawiła scenki z żywota św. Kingi, przyjęte przez zebranych gromkimi owacjami. Przy obiedzie obecni wymieniali doświadczenia, planowali dalszą działalność i radowali się swoją obecnością.
Zarząd POAK w Starym Sączu
 
327409