Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

Kolejne inicjatywy Stowarzyszenia >Gniazdo<

Treść


.
Działo się w Starym Sączu
Kolejne inicjatywy Stowarzyszenia „Gniazdo"
 
Wraz z początkiem maja Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Gniazdo” zainicjowało przedsięwzięcia, które na stałe weszły do kalendarza imprez kulturalnych i sportowych Starego Sącza. 6 maja, w ramach festynu czytelniczego, w kinie „Sokół” odbyła się premiera przedstawienia Integracyjnego Teatrzyku Muzycznego „Euro 2012 z Gniazdem”. Dzień później swoje progi otworzyła letnia Galeria pod Gniazdem, natomiast 12 maja odbył się VI Powiatowy Turniej Bocci Osób Niepełnosprawnych o Puchar Burmistrza Starego Sącza.
 
Festyn czytelniczy i premiera „Euro 2012 z Gniazdem”
 
W niedzielę - 6 maja, kino „Sokół” w Starym Sączu opanowały baśniowe postacie, piłkarze, kibice, cheerleaderki, tancerze i wokaliści. A wszystko za sprawą festynu czytelniczego „Z książką na walizkach”, którego specjalnymi gośćmi były pisarki Beata Ostrowicka, Grażyna Bąkiewicz, Izabela Klebańska, Renata Piątkowska i Kalina Jerzykowska.
Festyn otworzył kolorowy korowód postaci bajkowych, który wyruszył spod Powiatowej Gminnej Biblioteki Publicznej. Najmłodsi, przebrani za królewny, krasnoludki, smerfy i pszczółki tryumfalnie wkroczyli do „Sokoła”, a tam czekało na nich mnóstwo atrakcji. Były konkursy na najpiękniejszy bajkowy kostium i najciekawsze hasło literackie, nagrodzono zwycięzców konkursu recytatorskiego poezji Marii Konopnickiej oraz autorów najbardziej oryginalnych zakładek do książek. Do dyspozycji dzieci cały czas były pisarki: Beata Ostrowicka, Grażyna Bąkiewicz, Izabela Klebańska, Renata Piątkowska i Kalina Jerzykowska, które podpisywały swoje opowiadania.
.

.
Zgromadzonych powitał burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek. „Książka jest najlepszym przyjacielem człowieka. Można ją zawsze wziąć ze sobą, pobudza naszą wyobraźnię. Dlatego cieszę się, że główną osią tego wydarzenia jest właśnie książka” - mówił burmistrz.
Poza konkursami i spotkaniami z autorkami, dzieci mogły podziwiać występy młodych tancerzy z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i wokalistki ze Studia Piosenki. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im.Ks.prof.Józefa Tischnera w Starym Sączu przedstawili spektakl „Makabryczne igraszki” zaś z Zespołu Szkół w Barcicach „Bajkowy prozdrowotny mix”.
To właśnie podczas tej imprezy odbyła się premiera spektaklu „Euro 2012 z Gniazdem”, który przygotowali uczestnicy Teatrzyku Integracyjnego „Razem”. Tym razem niepełnosprawni podopieczni stowarzyszenia „Gniazdo” oraz uczniowie ze szkół w Starym Sączu i Barcicach, zabrali widzów w podróż po krajach europejskich - państwach, które będą uczestnikami tegorocznych Mistrzostw Europy. Spektakl, podobnie jak poprzednie, spotkał się z entuzjastyczną reakcją publiczności, która nagrodziła młodych aktorów gromkimi brawami.
Organizatorami imprezy były: Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu, Wydawnictwo Literatura z Łodzi przy współudziale bibliotek publicznych z powiatu nowosądeckiego, Centrum Kultury i Sztuki im.Ady Sari, Szkoły Podstawowej nr 1, Zespołu Szkół w Barcicach, Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury oraz Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Gniazdo”.
 
Letnia Galeria pod Gniazdem
 
Starosądecka Galeria pod Gniazdem zainaugurowała trzeci sezon swojej działalności w poniedziałek - 7 maja, a rozpoczął go wernisaż prac podopiecznych fundacji, stowarzyszeń i organizacji zajmujących się osobami niepełnosprawnymi w całym regionie. Zastały one wykonane na konkurs „Sekrety pamięci - najlepsze wspomnienie”. Z powodu niesprzyjającej pogody impreza nie odbyła się jednak w zabytkowej sieni przy Rynku, ale w kinie „Sokół”.
Jak podkreślała Iwona Bugajska-Bigos, wykładowca PWSZ w Nowym Sączu, jedna z członków jury konkursu, prace, które nadeszły "prezentują niezwykle wysoki poziom artystyczny i pokazują niezwykłą wrażliwość osób niepełnosprawnych, ich zmysł i smak artystyczny."
Zanim jednak jury konkursu w składzie: Iwona Bugajska-Bigos, Ryszard Miłek - wiceprezes Fundacji „Pro-Art” i Aleksandra Skoczeń - terapeutka Środowiskowego Domu Samopomocy w Cyganowicach ogłosiło swoją decyzję, zgromadzeni goście mogli podziwiać występ Michała Wcisło - podopiecznego stowarzyszenia „Gniazdo”, który zagrał kilka utworów na keyboardzie oraz grupę teatralną z ŚDS w niezwykle zabawnych spektaklu „Przyjaciele”. Przedstawienie przygotowali Wojciech Lasek - wiceprezes „Gniazda” oraz Ola Skoczeń. Pomysł, aby w Cyganowicach stworzyć grupę teatralną pojawił się w lutym. Wtedy został przeprowadzony profesjonalny casting, a aktorzy z ŚDŚ zaczęli ćwiczyć swoje role.
Wysiłek opłacił się. Dzięki zabawnie napisanemu scenariuszowi, kolorowym strojom i umiejętnościom kabaretowym pomysłodawcy, który zresztą wcielił się w jedną z głównych ról, publiczność zgromadzona w „Sokole” doskonale się bawiła.
.

.
Po tak wspaniałym artystycznym przeżyciu przyszedł czas na uhonorowanie uczestników konkursu plastycznego i wręczenie nagród zwycięzcom. - „Tu nie ma pokonanych, ponieważ wszyscy jesteście zwycięzcami” - podkreślał senator Stanisław Kogut, który wraz z burmistrzem Jackiem Lelkiem i Krzysztofem Mrozem - właścicielem firmy Park M, wręczał nagrody.
„Ja mogę powiedzieć tylko tyle, że jak zawsze w Gnieździe jest wspaniale” - dodał burmistrz Starego Sącza. - „Dziękuję za wasze zaangażowanie i zorganizowanie konkursu. Widać, że to miejsce - wasza wspólnota - bo tak można powiedzieć, żyje i jeszcze promieniuje na zewnątrz.”
Wszystkie prace plastyczne nadesłane na konkurs można zobaczyć w Galerii pod Gniazdem w Starym Sączu.
 
VI Powiatowy Turniej Bocci
 
Tym razem to drużyna Środowiskowego Domu Samopomocy z Nowego Sącza okazała się najlepsza i zwyciężyła w VI Powiatowym Turnieju Bocci Osób Niepełnosprawnych o Puchar Burmistrza Starego Sącza. Zawody rozegrano 12 maja w Zespole Szkół w Barcicach.
Turniej zgromadził na sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Barcicach ponad 120 uczestników z kilkunastu organizacji, które zrzeszają i pomagają osobom niepełnosprawnym z całego powiatu nowosądeckiego. Celem imprezy była nie tylko rehabilitacja ruchowa, ale także integracja społeczna.
Rywalizacja była zacięta, ale wszystko odbywało się w duchu „fair play”. Zawodnicy kibicowali sobie nawzajem, a drużyny, po każdym rozegranym meczu, otrzymywały zasłużone gratulacje i brawa. Do gry zagrzewały ich cheerleaderki - aktorki z teatrzyku, które występują w przedstawieniu „Euro 2012 z Gniazdem”.
.

.
Główna nagroda Turnieju - Puchar Burmistrza Starego Sącza, powędrował w ręce Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowym Sączu. Zwycięzcy, a także zdobywcy kolejnych trzech miejsc otrzymali również atrakcyjne nagrody. Na wszystkich zawodników czekały też upominki i pamiątkowe statuetki. Wręczali je Jacek Lelek - burmistrz Starego Sącza, Grzegorz Garwol - dyrektor Zespołu Szkół w Barcicach oraz Zofia Wcisło - prezes stowarzyszenia „Gniazdo”.
W zorganizowaniu turnieju pomagali wolontariusze z Zespołu Szkół w Barcicach i Gimnazjum w Starym Sączu, którzy opiekowali się zawodnikami i dbali o ich dobre samopoczucie. Szczególne podziękowania prezes „Gniazda” Zofia Wcisło skierowała na ręce dyrekcji szkoły w Barcicach - Grzegorza Garwola i Wandy Kochanowicz. Słowa podziękowania powędrowały także do sędziów turnieju, wśród których główny prym wiedli Aldona Bulanda, Dominika Surzyńska-Górska oraz Tomasz Baliczek.
Kinga Bednarczyk
 
327409