Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

JUBILEUSZ PRYWATNEGO GIMNAZJUM

Treść


.
„…nam cum subito fortuna recessit, ars remanet
vitamque hominis non deserit umquam”
JUBILEUSZ
PRYWATNEGO
GIMNAZJUM
 
 
„…bo, gdy nagle szczęście odstąpi, nauka pozostaje i nie opuszcza nigdy człowieka” - ta łacińska sentencja towarzyszyła uroczystości zorganizowanej przez Prywatne Gimnazjum w Starym Sączu, szkołę mającą swą siedzibę w budynku dawnego internatu I LO.
    25 listopada salę „Sokoła” wypełnili po brzegi gospodarze, rodzice, nauczyciele, absolwenci, uczniowie i zaproszeni goście. Okazję do świętowania stanowił jubileusz pięciolecia istnienia szkoły, która pięknie wpisuje się w krajobraz życia kulturalnego miasta, i ślubowanie uczniów klas pierwszych.
Pierwszym zadaniem placówek oświatowych jest przekazywanie wiedzy, kolejnym - wychowanie młodego człowieka.
,,Myślę że możemy w tym dniu wspólnie się cieszyć z tego co razem osiągnęliśmy - my właściciele, nauczyciele, rodzice oraz uczniowie” - powiedziała witając zebranych inicjatorka powstania tej placówki p.Iwona Rams.
Wyraziła również swe zadowolenie z licznego przybycia na uroczystość absolwentów i ich rodziców, którym przekazała szczególne podziękowania za zaufanie, jakim obdarzyli młodą kuźnicę wiedzy. Padło również zapewnienie o tym, że szkoła nie zawiedzie pokładanych w niej nadziei.
Były z serca płynące podziękowania dla nauczycieli, którzy z wielką troską starają się przekazać uczniom wiedzę i wspomnienia, których przybliżeniu pomógł film. W chwili założenia całą szkołę stanowiła jedna klasa I licząca 15 uczniów. Dzisiaj w Gimnazjum zdobywa wiedzę 75 uczniów, a ślubowanie złożyło 39 młodych ludzi uczących się w dwóch pierwszych klasach.
Szkoła rozwija się, uczniowie osiągają wysokie wyniki z egzaminów gimnazjalnych. Wśród nich są też laureaci konkursów przedmiotowych. W obecnym roku szkolnym do etapów rejonowych zakwalifikowało się aż 15 uczniów z 9 przedmiotów.
Oprócz nauki szkoła stara się zapewnić bezpieczeństwo, miłą atmosferę oraz rozwój młodzieży w kierunkach: muzycznym, teatralnym, tanecznym oraz sportowym.
W swym wystąpieniu Waldemar Żak - przewodniczący Rady Rodziców podkreślił, że powstanie Gimnazjum stanowiło odpowiedź na potrzeby rodziców, chcących zapewnić swym dzieciom optymalne warunki do ich rozwoju intelektualnego, fizycznego i duchowego.
Dyrektorka placówki - p.Barbara Bobrowska, życzyła uczniom klas pierwszych przyjemności z poznawania piękna świata i odkrywania jego tajemnic.
Wreszcie nadszedł moment uroczystego ślubowania pierwszoklasistów, którzy otrzymali szkolne tarcze, a po nim uczestnicy uroczystości wysłuchali wspomnień absolwentów i uczniów poszczególnych roczników. Wspomniany film i zdjęcia ze szkolnego archiwum dopełniły prezentacji.
Uczniowie i nauczyciele angażują się również w życie kulturalne Starego Sącza. Uczestniczą w projekcie teatrzyku integracyjnego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Gniazdo”, którego przedstawienia prezentowane były w wielu miejscowościach Małopolski w tym w Krakowie oraz przygotowując wraz z redakcją „Z Grodu Kingi” kolejne koncerty kolęd i pastorałek. Za owocną współpracę obydwie zaprzyjaźnione „firmy” otrzymały podziękowanie.
Żywiołowe występy, w tym wszystkich uczniów klas pierwszych, co stało się już tradycją szkoły sprawiły, że widzowie zostali przeniesieni do czasów znanych z mitologii. Zobaczyli kabaretowe wydanie stworzenia pierwszej kobiety oraz podróż mitycznych bogów Olimpu do czasów współczesnych i związane z tym perypetie. Było wiele radości, aplauzu i braw.
.

.
Następnie na scenę wkroczyli uczniowie klas II i III, którzy do muzyki popularnych hitów dyskotekowych zatańczyli w iście mistrzowskim stylu.
Całości przedstawienia dopełniło wspólne śpiewanie absolwentów i uczniów klas I, a w jego repertuarze znalazły się nastrojowe piosenki Marka Grechuty, Stanisława Sojki, zespołów: Dżem i Bajm.
.
            Żyj! Po prostu prawdziwie żyj!
            Dla ludzi życzliwość miej
            i jedną tę samą twarz,
            a gdybyś miał, choć raz wątpliwości cień,
            to w sercu poszukaj swym
            przepisu na świat!
 
Podziękowania na ręce właścicieli i dyrekcji złożył również samorząd szkolny.
Udanej realizacji całości uroczystości gratuluję, także w imieniu gości spotkanych w kuluarach, państwu: polonistce Agacie Smoleń, wychowawczyniom klas I: Iwonie Rams i Justynie Sławiec; Renacie Setlik, która przygotowała choreografię tańców oraz opracowującym program muzycznie - Januszowi Chojnackiemu i Robertowi Ramsowi.
    To spotkanie pokazało i dowiodło, że szkoła może być placówką przyjazną i życzliwą dla wszystkich: Przede wszystkim uczniów, ale również dla nauczycieli i rodziców. Może dawać radość innym, tak, jak z bycia jej uczniami i absolwentami cieszą się młodzi, sympatyczni ludzie - pełni entuzjazmu i wiary w dobre dziś i jutro, Zgodnie ze słowami śpiewanej przez nich piosenki „Do kołyski” - zespołu Dżem:
.
            Żyj z całych sił, i uśmiechaj się do ludzi,
            bo nie jesteś sam.
            Śpij nocą śnij, niech zły sen Cię nigdy więcej nie obudzi, teraz śpij.
            Niech dobry Bóg zawsze Cię za rękę trzyma,
            kiedy ciemny wiatr porywa spokój siejąc smutek i zwątpienie, pamiętaj, że ...
            Jak na deszczu łza, cały ten świat nie znaczy nic a nic
            Chwila, która trwa, może być najlepszą z Twoich chwil
            Idź własną drogą, bo w tym cały sens istnienia, żeby umieć żyć.
            Bez znieczulenia, bez niepotrzebnych niespełnienia myśli złych.
 
Z najlepszymi życzeniami dla Wszystkich.
Jolanta Czech
 
322689