Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Sprawozdanie z działalności POAK przy parafii pw. św.Elżbiety za 2010 r.

Treść


.

.
Sprawozdanie z działalności POAK
przy parafii pw. św.Elżbiety Węgierskiej
w Starym Sączu za rok 2010
 
Liczba członków wynosi 26 osób.
Wciąż jeszcze nas mało i marzy się nam, by w następnym roku podwoić liczbę członków naszego Stowarzyszenia i przekształcić współpracujący wolontariat młodzieżowy w Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.
Naszym wspólnym celem poza kształtowaniem własnych pomysłów życiowych, jest ewangelizacja, apostołowanie, czyli dawanie świadectwa Miłości Miłosiernej i to jest piękne.
„Współczesny człowiek bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje Boga i ludzkiego miłosierdzia”.
W ramach tego programu, realizowanego w całej Diecezji Tarnowskiej, opracowaliśmy proponowane tematy na zebraniach modlitewno-formacyjnych organizowanych raz w miesiącu.
Tematyka zebrań modlitewno-formacyjnych obejmowała między innymi:
.
            - Realizację miłości Bożej w stosunku do człowieka
            - Podmiotowe i przedmiotowe wymiary miłości
            - Miłość jako wartość eschatologiczna
            - Różne aspekty świadczenia miłości miłosiernej
            - Miłość a sprawiedliwość
            - Miłość a miłosierdzie i solidarność
 
    W naszej pracy organizowane są również wycieczki traktowane jako pielgrzymki, które spełniają postulat nowej ewangelizacji. Uczestniczą w nich nie tylko członkowie Akcji Katolickiej i Klubu Seniora, ale również parafianie.
W tym roku byliśmy na Wielkim odpuście w Tuchowie, wycieczce zorganizowanej w sierpniu z Klubem Seniora do Olczy, Ludźmierza i Zakopanego uczestniczyły 94 osoby: tyleż samo było we wrześniu na wycieczce zorganizowanej do Dębowca, Dukli i Miejsca Piastowego. Dużym zainteresowaniem cieszył się przedostatni w tym roku wyjazd do Porąbki Uszewskiej i Lipnicy Murowanej. Piękne reportaże z tych pielgrzymkowych wycieczek dla naszego pisma „Z Grodu Kingi” opracowała p.Zofia Gierczyk. Ostatni był wyjazd w patronalne święto Akcji Katolickiej do Katedry Tarnowskiej na uroczystość Chrystusa Króla.
Osiem osób wzięło udział w konkursie diecezjalnym „Ślad kapłana w moim życiu”. Jedna z tych prac została wyróżniona i zasygnalizowaliśmy działalność naszego zespołu, podobnie jak dyżur w Radio RDN Małopolska przy Różańcu Akcji Katolickiej.
Poprzez swoich przedstawicieli braliśmy także udział w spotkaniach diecezjalnych w Tarnowie, w rekolekcjach w Ciężkowicach, dekanalnym spotkaniu modlitewno - edukacyjnym w Szczyrzycu oraz Ogólnopolskiej Pielgrzymce AK na Jasną Górę.
    Ważnym odcinkiem naszej działalności jest współpraca z PO Caritas oraz chorymi i niepełnosprawnymi dziećmi z naszej Parafii. To dla nich w czerwcu podczas Festynu Rodzin Katolickich przy Ołtarzu Papieskim przeprowadzono aukcję przedmiotów artystycznych. Impreza pozwoliła rozwiązać niejeden trudny problem, a organizatorom przyniosła radość służby podyktowanej miłością. Podobnie jak wykonanie i sprzedaż przedświątecznych stroików oraz zorganizowanie loterii fantowej, której dochód przeznaczony był na potrzeby prowadzonego przez nas Klubu Seniora. Do bardzo udanych należały ostatki tradycyjne „Andrzejki” - przeprowadzone w atmosferze zabawy klubowiczów, członków AK i wolontariatu, a prawdziwą niespodzianką było Mikołajkowe spotkanie w Klubie Seniora.
    Na zakończenie tej informacji sprawozdawczej pragnę w imieniu Zarządu zaprosić nowych członków AK.
 
Wnioski do pracy na rok 2011:
            - kontynuowanie wypracowanych form zebrań modlitewno - formacyjnych
            - opracowanie i realizowanie programu dla spotkań w Klubie Seniora
               (Zarząd), prowadzenie kroniki Klubu (p.Kazimiera Mrówka)
            - zwiększenie liczby członków poprzez zapraszanie przyjaciół na otwarte
               zebrania
            - szukanie ambitnych filmów (p.Bogdan Jamiński)
 
Praca dla środowiska:
            - otwarcie czytelni czasopism (Biblioteka Parafialna w czasie dyżurów)
            - kolportaż czasopisma parafialnego
            - prowadzenie strony internetowej naszego Stowarzyszenia
               (p.Marissa Jamińska)
 
Prezes POAK Halina Borowska
 
324019