Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

IX Koncert Kolęd

Treść


.
Zachwycili wykonawcy, podobał się program,
wyjątkowo dopisała publiczność
IX KONCERT KOLĘD STAŁ SIĘ WYDARZENIEM
 
    Niedzielny wieczór 19 stycznia 2014 r. w starosądeckim „Sokole” rozbrzmiewał kolędami w bardzo różnych wykonaniach, gromadząc tak liczną widownię, że dla wielu osób, niestety, zabrakło miejsc. Po raz dziewiąty już Redakcja „Z Grodu Kingi” i Prywatne Gimnazjum w Starym Sączu zorganizowali uczniowski koncert kolęd, tym razem obejmując jego zasięgiem nie tylko miasto, ale i całą gminę oraz łącząc ideę kolędniczą z zakończeniem obchodów Roku Jana Joachima Czecha.
    Ambicjonalnie podchodząc do sprawy, organizatorzy zapragnęli dostarczyć budujących, religijnych i emocjonalnych treści w programie koncertu. W trójwymiarowej koncepcji programowej uwzględnili splot wydarzeń łączących przeszłość z teraźniejszością i przyszłością. W pierwszym rzędzie: tradycje bożonarodzeniowe i rolę w nich kolęd; ich ponadczasowość, wieloraką wymowę i polskość. Kolędy tworzyli prawie wszyscy nasi poeci, komponował je również Jan Joachim Czech; toteż ze względu na kończące się obchody Roku tego kompozytora w Starym Sączu, postanowiono repertuar IX koncertu ograniczyć do kolęd jego autorstwa, tych najpiękniejszych, ale i prawie nieznanych dotąd, dokonując równocześnie podsumowania i zamknięcia Roku jubileuszowego. Trzecim aspektem tematycznym programu kierowała wciąż żywa pamięć o bł. Janie Pawle II, wdzięczność za wizytę papieską w Starym Sączu, której 15 lecie będziemy obchodzić w 2014. roku oraz radość ze zbliżającej się kanonizacji Ojca Świętego, Te trzy motywy zdominowały więc program, występy i wymowę koncertu.
    Wśród zaproszonych gości znaleźli się reprezentanci władz samorządowych: wiceburmistrz Kazimierz Gizicki, przewodnicząca Rady Miasta Ewa Zielińska i wiceprzewodniczący Marian Lis; proboszcz parafii św. Elżbiety, ksiądz prałat Marek Tabor oraz członkowie rodziny Jana Joachima Czecha z córką Zofią Moszycką na czele.
    Wszystkich zgromadzonych przywitali i całością programową objęli, doświadczeni już w roli konferansjerów, absolwenci Gimnazjum Prywatnego: Julia Dumana i Bartłomiej Bobrowski, Sam Koncert Kolęd natomiast poprowadzili, debiutujący w tej roli, uczniowie: Agnieszka Kubowicz i Mateusz Jawor. Informując wstępnie o założeniach i kolejności programu, tegoroczny maturzysta Bartłomiej zwrócił się do zebranych z apelem:
    - Zanim na scenie pojawi się przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Obchodów Roku Jana Joachima Czecha, p.Jolanta Młodkowska-Czech, zaśpiewajmy wszyscy najbardziej polską kolędę, ze słowami Franciszka Karpińskiego i melodią poloneza koronacyjnego królów polskich, z czasów Stefana Batorego. Niech podniesie rękę Boże Dziecię i błogosławi Ojczyznę i nas wszystkich, dom nasz i majętność całą…
    Na odpowiedź nie trzeba było czekać. Błyskawicznie poderwali się z miejsc siedzący i z ust setek osób, przy akompaniamencie Kapeli i p. Stanisława Dąbrowskiego, donośnie i radośnie, na cały okolicę chyba zabrzmiało: „Bóg się rodzi, moc truchleje, Pan Niebiosów obnażony… i potem to błagalne: „Podnieś rękę Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą; w dobrych radach, w dobrym bycie, wspieraj jej siłą Swą siłą. Dom nasz i majętność całą, i wszystkie wioski z miastami…” i zdało się wszystkim, że istotnie to Dziecię jest z nami, bo we wspólnocie zawsze jakby bliżej do Boga i do drugiego człowieka.
    Po tej kolędzie podsumowania Roku Jubileuszowego dokonała pani Jolanta Młodkowska-Czech; do lektury jej wnikliwej oceny i wniosków zapraszamy po relacji z przebiegu koncertu. W osobnym tekście odtwarzamy w całości to wystąpienie, na pewno ważne dla wielu i dla potomności, jako dokument naszych czasów, świadectwo zaangażowania wielu ludzi i dokonań roku 2013 w Starym Sączu.
    Koncert kolęd Jana Joachima Czecha pozwolił na poznanie kilku nieznanych dotąd kompozycji kompozytora i rozpropagowania tej twórczości; w sumie zaprezentowało się w nim 9 szkół oraz gościnnie występujący Środowiskowy Dom Samopomocy, działający przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Gniazdo”. Z terenu Gminy uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół z Barcic, Szkół Podstawowych z Gabonia, Popowic i Skrudziny; ze starosądeckich zaś: Szkoła Muzyczna I stopnia, Szkoła Podstawowa Im ks. Józefa Tischnera, Gimnazjum Prywatne, Liceum Ogólnokształcące i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych.
    Każdy występ był inny i każdy się podobał, świadczyły o tym brawa i zasłuchanie widowni. Wszyscy wykonawcy starali się jak najlepiej wypaść; pięknie prezentowali się w strojach kolędniczych, odświętnych bądź regionalnych. Z wielką sympatią zostali przyjęci i szczodrze oklaskiwani trzej podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy - „Gniazdowe Chłopy”: Adam Baran, Stanisław Dudzic i Mateusz Połeć - przygotowani przez instruktorów: Aleksandrę Skoczeń i Krzysztofa Szewczyka. Pod względem liczebności, uczestników ze Skrudziny pobiła tylko Szkoła Podstawowa nr 1 im.Ks.Józefa Tischnera, w składzie blisko 50 osobowym, poprzebierani kolędniczo i jasełkowo, zdobni rekwizytami bożonarodzeniowymi budzili podziw i zainteresowanie. Na wszystkich twarzach uczestników malowało się przejęcie i radość, nikt się nie oszczędzał, wyśpiewując kolędy bardziej sercem niż głosem. Koncert kolęd wypadł więc wyjątkowo pięknie i uroczyście.
    Wywołał jednak i refleksje połączone z wdzięcznością. Przemyślenia na przykład takie, ile czasu trzeba było poświęcić w domu, w szkole i na dojazd; ile prób i przygotowań, ile dobrej woli i starań, dla tej jednej kolędy Jana Joachima Czecha i kilku chwil zaistnienia na scenie? Ogromne uznanie należy się Rodzicom, Nauczycielom, Opiekunom i samym Wykonawcom, Dziękujemy za dobry przykład i wychowanie w duchu najwyższych wartości, za dostarczone przeżycia i wzruszenia!
.

.
    Na łamach gazetki pragniemy podziękować opiekunom występujących uczestników i grup, wśród których znaleźli się państwo: Halina Cabała z Gabonia, Magdalena Stawiarska ze Skrudziny, Marek Kanik z Barcic, Marek Wastag z Popowic oraz opiekunowie szkół starosądeckich: Olga Bolanowska ze Szkoły Muzycznej, Stanisław Dąbrowski i Justyna Szkarłat ze SP im.Ks.Józefa Tischnera, Dominika Janczura-Leszko z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, Krzysztof Szewczyk z Prywatnego Gimnazjum oraz Mieczysław Zagórowski z Liceum Ogólnokształcącego. Dziękujemy, że byliście Państwo z nami!
    W części koncertu, poświęconej bł. Janowi Pawłowi II, pojawili się kolejni wykonawcy, bardzo ubogacający skalę doznań artystycznych. Ich występy poprzedzili konferansjerzy, Julia i Bartłomiej, garścią informacji o kolędach i ich umiłowaniu przez Polaków i Papieża. Przytoczyli słowa wypowiedziane w 1996 r. w Watykanie: „Kolędy nie tylko należą do naszej historii, kolędy poniekąd tworzą naszą historię narodową i chrześcijańską”. Opowiedzieli o kolędowaniu wikariusza Wojtyły w Niegowici, potem Biskupa w grocie Bożego Narodzenia w Betlejem, aż wreszcie o organizowaniu przez papieża Jana Pawła II wspólnego śpiewania kolęd w Watykanie.
    Nawiązując do 15-lecia wizyty papieskiej w Starym Sączu i kanonizacji bł. Kingi, przypomnieli o fakcie nagrania w studium Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury płyty z 17 kolędami Jana Joachima Czecha i dostarczeniu jej na przełomie lat 1999/2000 do Watykanu z dedykacją: „ Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II - w podzięce za wizytę w Starym Sączu i kanonizację błogosławionej Kingi”. Wśród nagrywających wtedy tę płytę były solistki dziecięcego zespołu wokalnego MDK, zdobywające laury w wielu konkursach krajowych i rozsławiające Stary Sącz, a także twórczość kolędniczą Jana Joachima Czecha.
.

.
    Na wieść o koncercie kolęd, jubileuszu wizyty i bliskiej już kanonizacji bł. Jana Pawła II dwie, najpopularniejsze wówczas wokalistki, zapragnęły zaśpiewać znów w swoim mieście, w hołdzie i z wyrazami wdzięczności Starego Sącza i nas wszystkich dla Papieża Polaka. Studiująca w Lublinie Klaudia Rams przyjechała specjalnie, by w duecie z Katarzyną Cabałą uczcić to radosne wydarzenie, wykonać kolędę Jana Joachima Czecha „Boże Wielki, dobrotliwy” oraz przy akompaniamencie instruktora gry na gitarze w PMDK, Renaty Gierczyk, zaśpiewać dwie najulubieńsze kolędy Ojca Świętego. Piękny, stanowiący miłą niespodziankę występ, nagrodzono wielkimi brawami; z nadzieję na częstsze goszczenie u nas, utalentowanych i wykształconych muzycznie starosądeczanek i starosądeczan.
    Niespodziankę koncertową „z zewnątrz” zgotowali również gimnazjaliści łąccy, którzy także zapragnęli z kolędą Czechową i w darze dla Ojca Świętego wystąpić w naszym koncercie. Dali się już poznać z najlepszej strony, zdobywając I miejsce w Powiatowym Przeglądzie Muzyki Jana Joachima Czecha, jako kapela góralska FIYRLOKI, prowadzona przez p. Leszka Morytę, w składzie: Natalia Bandyk, Anna Kałużny, Katarzyna Twardowska, Emilia Talar i Krzysztof Talar. Wnieśli na scenę entuzjazm i radość śpiewania, piękne głosy i wspaniałe przygotowanie instrumentalne. Strojni uśmiechnięci i uradowani swoimi dwoma kolędami oczarowali wprost publiczność. Jedną kolędę Jana Joachima Czecha wykonali jakby programowo, a tę góralską dla bł. Jana Pawła II tak żywiołowo i donośnie, że niepodobna, by do bramy niebios nie dotarła i nie uradowała adresata. Po koncercie, już na piętrze, dali jeszcze ponad godzinny występ dla wszystkich, którzy chcieli tylko słuchać, a chętnych było wielu. Częstując się przysmakami, przygotowanymi przez panie z popowickiego Koła Gospodyń Wiejskich, serdecznie dziękowano za wspaniały występ, zapraszając Kapelę na kolejne już do Starego Sącza.
    Starosądecki Koncert Kolęd zakończyło wystąpienie księdza prałata Marka Tabora, wspólne odśpiewanie najbardziej znanej kolędy rozpoczynającej się od słów: „Hej ponad regle, turnice” oraz wręczenie dyplomów uczestnikom. Poproszony o zabranie głosu Ksiądz Prałat wysoko ocenił występy wszystkich uczestników, dziękując organizatorom, rodzicom, opiekunom i wykonawcom za wkład pracy i udział w tym dziele. Zakończył optymistycznym akcentem, wypływającym z rozsławionego kolędami przyjścia Emmanuela i tej świadomości, że Bóg jest z nami zawsze i wszędzie; życząc, by nikt nie czuł się odrzucony, zapomniany i sam.
    Przywołani na scenę wykonawcy, wspólnie z widownią, i przy wsparciu Starosądeckiej Kapeli w składzie: Stanisław Dąbrowski - trąbka, Krzysztof Drzyzga - akordeon, Antoni Pawlik - trąbka, Tomasz Śmierciak - basy, Marek Zięba - skrzypce, - gremialnie odśpiewali ulubioną „Kolędę góralską”, po czym odbierali dyplomy dla swoich szkół. Kilka ciepłych słów skierował do zebranych wiceburmistrz Kazimierz Gizicki, dziękując za piękny koncert, a pani Jolancie Młodkowskiej-Czech za pieczę nad tak skutecznym, w wielorakie działania społeczne, przebiegiem Roku Jana Joachima Czecha.
.

"Fiyrloki" na starosądeckiej scenie
.
    To, że koncert miał piękną oprawę dekoracyjną i muzyczną, wsparcie multimedialne oraz bardzo sprawny przebieg, było zasługą wielu ludzi, wśród nich i konferansjerów świetnie radzących sobie z realizacją scenariusza (sporządzonego, notabene, przez autorkę tej relacji). Do sukcesu zamierzenia w znacznym stopniu przyczynili się specjaliści od spraw oświetlenia i nagłośnienia, którym za uważną pomoc i życzliwość szczególne dzięki, podobnie jak i za użyczenie sali „Sokoła” - Dyrekcji Centrum Kultury i Sztuki im.Ady Sari, w osobie p.Wojciecha Knapika. Niegodne byłoby pominięcie, wśród wymienionych osób, najbardziej i wielorako zaangażowanych w przygotowanie i przebieg Koncertu; odpowiedzialnych za gustowną, nastrojową dekorację i przekaz multimedialny, czuwających na zapleczu nad zsynchronizowaniem obrazu, dźwięku i podkładu muzycznego państwa Iwony i Roberta Ramsów. Wszystkim osobom, wnoszącym nawet najdrobniejszy wkład organizacyjny, należą się słowa wdzięczności i przekazujemy je w imieniu własnym i na pewno licznej rzeszy odbiorców kultury.
Prowadzący koncert, Julia i Bartłomiej, pożegnali publiczność dedykowaną myślą i życzeniem, pod którymi podpisują się również organizatorzy IX Koncertu:
    „Życie jest po to, żeby sprawiać cuda miłości i pomagać sobie nawzajem”. Szczęśliwego nowego roku i do zobaczenia na jubileuszowym, dziesiątym już koncercie kolęd!
Zanotowała Zofia Gierczyk
Fot.: Andrzej Rams        
 
238923