Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Koncert specjalny na urodziny Ady Sari

Treść


.
KONCERT SPECJALNY
na urodziny Ady Sari
 
Drugi dzień 33. Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej przyniósł koncert specjalny z okazji 125. rocznicy urodzin Jadwigi Szayer, znanej na całym świecie jako Ada Sari. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele pw.Świętej Trójcy, którą odprawił ks. prałat Marek Tabor, po czym delegacja władz samorządowych i członkowie rodziny artystki udali się na ulicę Sobieskiego. Tam na froncie kamienicy, która została zbudowana na polecenie ojca Jadwigi Szayer, odsłonięto tablicę upamiętniającą 125. rocznicę jej urodzin. Burmistrz Marian Cycoń wyraził nadzieję, że tak jak sto lat temu starosądeczanie gromadzili się pod oknami światowej sławy śpiewaczki operowej i słuchali jej pięknego, sopranowego śpiewu, tak teraz będą tu przychodzić i wspominać tę wielką artystkę.
.

.

.
Ale nie był to koniec emocji. Wieczorem w starosądeckim "Sokole" specjalnie z tej okazji, wystąpiła dwójka wokalistów, która kilka lat wcześniej święciła trumfy w organizowanym przez Małopolskie Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Sztuki Wokalnej im.Ady Sari. Byli to Kamila Kułakowska (sopran) i Szymon Komasa (baryton), którym na fortepianie akompaniował Bartłomiej Wezner. Koncert przeplatany był wspomnieniami o wielkiej starosądeckiej artystce, której postać przybliżał zgromadzonym Wojciech Lasek, natomiast materiały archiwalne z życia śpiewaczki przygotowali Jan i Jolanta Czechowie.
Kamila Kułakowska to absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, współpracująca z różnorodnymi scenami muzycznymi w całej Polsce m.in. z Operą Krakowską, Filharmonią Pomorską i Operą "Nova" w Bydgoszczy. Jest laureatką wielu konkursów zarówno krajowych jak i międzynarodowych. Szymon Komasa ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi, a obecnie studiuje śpiew solowy w Guildhall School of Misic & Drama w Londynie. Nieustannie koncertuje w kraju i poza jego granicami, jest tez laureatem wielu konkursów wokalnych. Bartłomiej Wezner z kolei to absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i jednocześnie jej doktorant, stypendysta Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Koncertuje po całym świecie, zdobywa także nagrody oraz wyróżnienia w wielu międzynarodowych konkursach.
Kamila Kułakowska, Szymon Komasa i Bartłomiej Wezner zaprezentowali przed liczną publicznością słynne dzieła operowe, a ich wykonanie wzbudziło zachwyt. Dzięki tym młodym artystom urodziny Ady Sari były niezwykłe. Tego wieczoru można było usłyszeć: Arię Łucji z „Łucja z Lamermooru” - Regnawa nel silenzio Domenico Donizetti i Arię Gildy z „Rigoletto” - Caro nome Giuseppe Verdiego w wykonaniu Kamili Kułakowskiej. Arię Aleko z „Aleko” Siergieja Rachmaninowa i Arię Doktora z „Vanees” - A should never have been a doctor Samuela Barbera  wykonał Szymon Komasa, po czym ponownie na scenie pojawiła się młoda sopranistka, która zaprezentowała Walc Julii z „Romeo i Julia” - ah! Je veux vivre! Charlesa Gounoda i arię Aminy z „Lunatyczki” - Ah! Non credea mirarti Vincenzo Belliniego. Szymon Komasa zaśpiewał jeszcze To dream the impossible dream z „Człowiek z la Manchy” Mitcha Leigha, a na koniec soliści wystąpili wspólnie, wykonując duet Zerliny i Don Giovanniego z „Don Giovanni” - La ci darem la mano oraz duet Papageny i Papagena z „Czarodziejskiego fletu” Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Inicjatorami uroczystości z okazji 125. rocznicy urodzin Ady Sari byli Jolanta i Jan Czechowie (p.Jan jest synem bratanicy Jadwigi Szayer - Aleksandry). Wzięli w niej udział także inni członkowie rodziny sopranistki: państwo Krystyna i Zbigniew Czaderowie oraz pan Roman Hasslinger z wnuczką.
 
Kinga Bednarczyk
 
222542