Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

WRZESIEŃ - kalendarium

Treść


.
1 września - rocznica wybuchu II wojny światowej
1 września 1939 r., atakiem na Polskę, hitlerowskie Niemcy rozpoczęły działania wojenne, które zakończyły się dopiero po sześciu latach terroru, krzywdy i niezliczonych zniszczeń. 17 września 1939 r. pomógł im Związek Radziecki atakując Polaków od wschodu. Bohaterska obrona nie poradziła sobie z tak potężnymi najeźdźcami. II wojna światowa była największym, najkrwawszym i najtragiczniejszym konfliktem zbrojnym w historii świata. Pochłonęła ok. 55 milionów ofiar. Walki toczyły się w Europie, w Afryce, w Azji oraz na wszystkich oceanach.
Leżał nagi partyzant
śpiewały ptaki
i mrówki wędrowały
po woskowych dłoniach
zakazali żandarmi
pod karą grzebać
niech tak gnije
ścierwo bandyty
ziemia ojczysta
uległa poruszona
jasna głowę przygarnęła
i wklęsła
leżał pod lasem cicho
jakby pił z źródełka wodę
pochylony nad
swoją dolą
dołem.
(T. Różewicz, „Dola. Pamięci kaprala "Smukłego")
.

.
Kwatera z Ołtarza Mariackiego Wita Stwosza,
przedstawiająca narodzenie Maryi
.
8 września - święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
Pismo Święte nigdzie nie wspomina o narodzinach Maryi. Tradycja jednak przekazuje, że Jej rodzicami byli św. Anna i św. Joachim, którzy mimo sędziwego wieku nie mieli dziecka. Ale Bóg wysłuchał ich próśb i w nagrodę za pokładaną w Nim bezgraniczną ufność sprawił, że Anna urodziła córkę - Maryję. Anna nie wiedziała jeszcze wtedy, że Maryja została niepokalanie poczęta i jest zachowana od wszelkiego grzechu, by później, będąc posłuszną Bożej woli, stać się Matką Boga. Nie jest znane miejsca urodzenia Maryi ani też daty jej przyjścia na ziemię. Według wszelkich dostępnych informacji, przyszła ona na świat pomiędzy 20. a 16. rokiem przed narodzeniem Pana Jezusa.
Datę 8 września Kościół przyjął ze Wschodu - w tym dniu odnotowywały go sakramentarze gelazjański i gregoriański. Ma ono przypominać, że Maryja była zwykłym człowiekiem, posiadała wolną wolę, pomagała w prowadzeniu domu, miała swoich znajomych i krewnych. W Polsce święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w szczególny sposób upodobał sobie wiejski lud, nazywając je świętem Matki Boskiej Siewnej. Był bowiem taki dawny zwyczaj, że dopiero po tym święcie i po przygotowaniu pól zaczynano jesienny siew.
 
Idzie Matka Boska Siewna
po jesiennej roli,
wsiewa ziarno w ziemię czarną
w złotej aureoli.
Rzuca swe płomienne blaski
na pola i sioła,
Miłosierna, pełna łaski
patrzy dookoła...
            (Józef Skóra, „Matka Boża Siewna”)
Kinga Bednarczyk
 
222542