Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Wernisaż fotografii Aleksandry Pomietło

Treść


.
Wernisaż fotografii Aleksandry Pomietło
 
    Projekt „Nigdy nie rezygnuj z marzeń”, który od grudnia 2010 roku realizowało Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Gniazdo”, miał swój zaskakujący finał. 8 lipca w Galerii pod Gniazdem odbył się wernisaż fotografii Aleksandry Pomietło „Portrety malowane piosenką”, a bohaterami jej zdjęć byli aktorzy, którzy przygotowywali spektakle, w ramach działalności Integracyjnego Teatrzyku Muzycznego. W imprezie, obok artystki, pełnosprawnych i niepełnosprawnych uczestników projektu, wzięli udział ich rodzice, osoby, które pracowały nad ostatnim przedstawieniem oraz przyjaciele „Gniazda”.
    Aleksandra Pomietło podkreślała, że jej fotografie są odzwierciedleniem duszy młodych aktorów. Na tych zdjęciach chciałam pokazać nie tylko twarz osoby, ale również to, co nosi w środku i w ten sposób wydobyć jej prawdziwe, czasami ukryte piękno i ciepło. Już przygotowując projekt Ola wiedziała, że będą to radosne portrety, które będą mówić, że niepełnosprawni potrafią cieszyć się życiem.
.

.

.
    Pracę z osobami niepełnosprawnymi artystka rozpoczęła na początku tego roku. Spotykała się z nimi na próbach teatrzyku, obserwowała i szukała twarzy, która znalazłaby się na ulotce zachęcającej do przekazania 1 proc. podatku na rzecz Stowarzyszenia. Dzięki temu nawiązała z podopiecznymi „Gniazda” doskonały kontakt. Oni są obdarzenie niezwykłym ciepłem, a dzięki temu, że mi zaufali mogłam na zdjęciach pokazać wszystko to, co chciałam z nich wydobyć. Zupełnie inaczej wyglądała praca z pełnosprawnymi uczestnikami projektu - uczniami starosądeckich szkół, którzy mięli własne pomysły na siebie. Podczas sesji sami wychodzili z inicjatywą. Mi pozostało jedynie pokazać ich charakter.
    Wernisaż „Portery malowane piosenką” poprowadzili Anna Górz i Wojciech Lasek, dzięki którym było to popołudnie pełne pozytywnych emocji. Ciepłe słowa uznania padły pod adresem tych wszystkich, którzy od trzech lat pracują przy projekcie Integracyjnego Teatrzyku Muzycznego, szczególne zaś popłynęły w kierunku pani Krystyny Bryneckiej. Pani Krysia bezinteresownie uczestniczy niemal we wszystkich sobotnich próbach, jeździ z grupą na występy i jest osobą, na którą zawsze można liczyć. Wyróżnieni zostali także wszyscy aktorzy, którzy otrzymali drobne upominki, w tym płyty ze swoimi fotografiami, a specjalnie dla zaproszonych gości, wykonali kilka piosenek z trzech edycji teatrzyku.
 
Kinga Bednarczyk
 
136076