Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

Kolędnicy misyjni

Treść


.
„Chcemy światu dziś ogłosić radosną nowinę,
Bóg na ziemię zesłał światu tę małą Dziecinę”
 
    Tymi słowami kolędnicy misyjni witali w tym roku odwiedzane rodziny.
Już od kilkunastu lat uczniowie naszej szkoły, w okresie między świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem, uczestniczą w kolędowaniu misyjnym, które ma na celu uświadomienie wszystkim, że „wiele jest serc, które czekają na Ewangelię”.
    Również w tym roku, w dniach od 27 do 30 grudnia na terenie Starego Sącza, Lipia i Mostek, kolędowało 78 uczniów i uczennic naszej szkoły należących do Koła Misyjnego oraz Dziewczęcej Służby Maryjnej. Utworzyli oni 12 grup kolędniczych, z których 7 kolędowało w parafii św.Elżbiety, a 5 w parafii Miłosierdzia Bożego.
Do kolędowania dzieci zostały przygotowane przez s.Elżbietę Kwaśnik, panie Ludwikę Wójcik i Marię Tokarczyk. W przygotowaniu strojów pomagali rodzice, a w opiece nad uczniami podczas kolędowania pełnoletnia młodzież, najczęściej absolwenci naszej szkoły, m.in. starsze rodzeństwo jak również chętni rodzice lub inni członkowie rodzin.
.

.
  W drugim dniu świąt Bożego Narodzenia w naszych parafiach podczas Mszy św. miało miejsce uroczyste rozesłanie kolędników misyjnych, którzy z gwiazdami, w kolędniczych strojach przybyli do kościoła. Przez kolejne dni między godz. 9.00 a 15.00 kolędnicy wędrowali do naszych domów i mieszkań, głosząc radosną nowinę o narodzeniu Syna Bożego, który nadaje sens naszemu życiu. Przyjmując rolę Maryi, św. Józefa, Anioła, Murzynka, Latynosa, Azjaty, kolędnicy śpiewali kolędy oraz przedstawiali scenkę przybliżającą nam trudną sytuację dzieci żyjących w krajach misyjnych.
Kolędowanie przebiegało w radosnej, przyjaznej atmosferze. Towarzyszyła nam mroźna, zimowa aura. Pomimo mrozu i trudu, dzieci ochoczo i wytrwale kolędowały po kilka godzin dziennie, nie żałując poświęconego wolnego czasu. Z wdzięcznością przyjmowały zaproszenie na ciepłą herbatkę oraz poczęstunek. Często były też obdarzane słodyczami lub owocami.
6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego, gdy przeżywamy Misyjny Dzień Dzieci kolędnicy misyjni, za przykładem mędrców, przynieśli Jezusowi w darze swój trud kolędowania, radości i smutki z nim związane, a także zebrane ofiary. Zebrane przez kolędników w tym roku pieniądze będą przeznaczone m. in. dla głuchoniemych dzieci w Kamerunie, chorych w szpitalu w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej, na dożywianie dzieci w Republice Konga, na zakup leków i narzędzi medycznych w Boliwii, na ochronkę dla dzieci ulicy w Kazachstanie oraz na inne cele.
W sumie kolędnicy misyjni oraz nasi mieszkańcy złożonymi ofiarami przyczynią się do realizacji 14 projektów w ramach funduszu Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.
   Kolędowanie dostarczyło wielu doświadczeń i głębokich przeżyć, zarówno kolędującym dzieciom i ich opiekunom, jak i osobom ich przyjmującym. O pozytywnym, radosnym przeżywaniu kolędowania świadczą wypowiedzi naszych uczniów, że fajnie jest tak wędrować, odwiedzać ludzi i śpiewać kolędy, że chcą w następnych latach również brać udział w kolędowaniu oraz, jak dojrzale zauważyła nasza trzecioklasistka odgrywająca pięknie rolę Maryi, większą radość sprawia dawanie niż branie.
   Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu za opiekę nad nami podczas kolędowania, które tak jak co roku przebiegło bezpiecznie i szczęśliwie, oraz tym wszystkim, którzy otworzyli kolędnikom drzwi swoich domów i serc, niosąc pomoc dzieciom z krajów misyjnych. 
Serdecznie dziękujemy rodzicom uczniów oraz opiekunom grup, bez których nie byłoby możliwe kolędowanie, a przede wszystkim naszym dzielnym i wytrwałym kolędnikom, którzy podejmując ochotnie i dobrowolnie trud kolędowania, dali wspaniałe świadectwo swojej wiary i gotowości niesienia bezinteresownej pomocy potrzebującym.
„Za modlitwę i ofiarę z serca dziękujemy,
By Wam Jezus błogosławił, wciąż prosić będziemy.
Ta pamiątka mała od nas niech Wam przypomina,
Że gdzie dobro się rozlewa, niebo się zaczyna!”
L.W.
 
126329