Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

Sukces wolontariuszek ze starosądeckiego liceum

Treść


SUKCES WOLONTARIUSZEK
ZE STAROSĄDECKIEGO LICEUM
 
Aż trzy uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu zostały wyróżnione w etapie rejonowym Ogólnopolskiego Konkursu „Barwy Wolontariatu”. Konkurs jest organizowany przez Ogólnopolską Sieć Centrów Wolontariatu i ma na celu podziękowanie i nagrodzenie wolontariuszy, na co dzień współpracujących z organizacjami pozarządowymi, placówkami publicznymi oraz osobami prywatnymi. Ocenie nominowanych kandydatów co roku podlegają przede wszystkim zaangażowanie, innowacyjność, skuteczność, partnerstwo w podejmowanych przez wolontariuszy działaniach. W regulaminie natomiast czytamy: „Konkurs jest okazją, aby pokazać różnorodność działań społecznych i aktywności wolontariuszy, którzy obecni są niemalże we wszystkich sferach życia społecznego. Dzięki nadsyłanym zgłoszeniom, organizatorzy co roku, mają okazję nagradzać ciekawe postaci wolontariuszy (…)”.
   Takimi „ciekawymi postaciami” są niewątpliwie Katarzyna Plata z klasy 2c, Barbara Kałuzińska z klasy 2d i Joanna Florian z klasy 2e. Ich kandydatury znalazły się wśród 62 nominacji z całego województwa małopolskiego. Trzeba dodać, że w konkursie nie ma przedziału wiekowego, są więc gimnazjaliści, licealiści, studenci, osoby pracujące oraz seniorzy.
  Wolontariuszki ze starosądeckiego liceum uplasowały się tuż za podium zajmując tym samym VI miejsce w całym województwie małopolskim. 
.

.
   Działalność Kasi, Basi i Joasi jest szeroka a lista akcji, w których dziewczęta brały udział długa, warto jednak przyjrzeć się tym trzem „ciekawym postaciom”.

   Kasia ma niewątpliwie najwięcej zasług. Dla niej nie ma rzeczy niemożliwych, a słowa „Damy radę” i „Coś wymyślimy” są najczęściej słyszane z jej ust. W ubiegłym roku szkolnym współpracowała z trzema instytucjami: z biblioteką szkolną, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Starym Sączu i Przedszkolem Samorządowym w Jazowsku. Razem z Basią regularnie pomagała starszemu małżeństwu w codziennych obowiązkach. Dziewczęta udzielały się w przedszkolu w Jazowsku. Były z nim najdłużej związane, zaczynały tam pracę będąc jeszcze w gimnazjum. Joasia już drugi rok działa w Świetlicy Środowiskowej w Jazowsku. Cała trójka nie zapomina o wolontariacie podczas ferii czy wakacji. W przerwie zimowej dziewczęta pomagały w zajęciach z dziećmi w świetlicy w Łazach Biegonickich. Wakacje również zaczęły pracowicie od udziału w festynie rodzinnym w Nowym Sączu. Potem na przełomie lipca i sierpnia uczestniczyły w półkolonii dla maluchów organizowanej w Starym Sączu przez Stowarzyszenie Sursum Corda. Kasia dodatkowo jeszcze w lipcu pracowała przez 17 dni w Żmiącej podczas kolonii letniej dla dzieci z domów dziecka i rodzin zagrożonych (kolonia jest organizowana przez Dzieło Pomocy Dzieciom Fundację Ruperta Mayera).
Joanna Opyd
.

 

136076