Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

„CUD BOŻEGO NARODZENIA” - Jasełka w Skrudzinie

Treść


.
„CUD BOŻEGO NARODZENIA”
Jasełka w Skrudzinie
.

    Na wtorkowe popołudnie 13 stycznia 2015 roku, po raz kolejny otrzymałam zaproszenie do Szkoły Podstawowej w Skrudzinie.
Od wielu już lat z przyjemnością oglądam skrudzińskie przedstawienia jasełkowe w wykonaniu uczniów tej sympatycznej placówki oświatowej. Przed laty przygotowywała je Maria Mędrzycka-Dyrda, która po przejściu na emeryturę, chętnie uczestniczy w kolejnych występach uczniów.
Już od ośmiu lat jasełka przygotowuje Magdalena Stawiarska, która kolejne edycje opracowuje korzystając z poprzednich przedstawień, jak również z tekstów umieszczonych w Internecie, modyfikując je i dopracowując.
Jak podkreśla: „Ponieważ treść jasełek dotyczy narodzin Pana Jezusa, trochę się trzeba pogimnastykować, żeby co roku było inaczej. Tym bardziej, że widownia przeważnie jest ta sama, więc element zaskoczenia musi być. Przy opracowywaniu scenariusza biorę również pod uwagę ilość występujących dzieci (wszyscy uczniowie z klas IV-VI) i ich możliwości w opanowaniu tekstu. Wiem, że nie każdy ma talent aktorski, ale jest to wspólne nasze przedsięwzięcie - w końcu datki z kapelusza dofinansują np. ich szkolną wycieczkę. Dekoracja, dobór strojów i przygotowanie muzyczne to też moja działka.
W tym roku w jasełkach zatytułowanych „Cud Bożego Narodzenia” wzięło udział 30 uczniów. Niech formą nagrody i pamiątką dla nich będzie przedstawienie ich na naszych łamach.
Maryja - Faustyna Kozieńska
Józef - Marcin Stawiarski
Trębacz - Kuba Pierzchała
Archanioł - Małgosia Pach
Anioły - Emilka Zagórowska i Kasia Łoboda
Diabły - Paulina Citak, Klaudia Kurowska, Marlena Szewczyk
Szatan - Dominika Klag
Pasterki - Jola Gorczowska, Ania Paciorek, Zuzia Stawiarska
Pasterze - Mariusz Jop, Maciek Paciorek, Adam Rajski, Kuba Warzecha
Baca - Piotrek Stępka
Herod - Leszek Janik
Herodowa - Kamila Golonka
Setnik – Tomek Bieryt
Marszałek - Mateusz Kuczaj
Kapłanki - Nicole Wójcik, Magda Lorczyk
Słudzy - Kuba Waligóra, Bartek Waligóra
Śmierć - Gabrysia Kozieńska
Trzej Królowie - Wiktor Jeleń, Karol Orłowski, Marcin Stawiarski
Przygotowując trwający ponad godzinę spektakl napracowali się bardzo. Poświęcili na to wiele godzin. Na próby trudno było zebrać wszystkich uczniów.
Przedstawienie miało pięć aktów, wykonano siedemnaście kolęd i pastorałek, chociaż z niektórych zabrzmiała tylko jedna lub dwie zwrotki.
Wśród nich pięknie wyśpiewano trzy kolędy Jana Joachima Czecha.
Ale jak usłyszałam: „warto się było pomęczyć, aby usłyszeć takie brawa”.
Poproszona o wypowiedź realizatorka tegorocznego, tradycyjnego przedstawienia jasełkowego w Skrudzinie powiedziała:
„Dziękuję moim koleżankom i kolegom za wsparcie duchowe i cielesne (kawa), kiedy na próbach wyrywałam sobie włosy z rozpaczy. Dzięki nim moja równowaga umysłowa nie doznała większego uszczerbku. Dziękuję cudownemu facetowi, Stasiowi Kałuzińskiemu, który zdjął ze mnie wszelakie techniczne kłopoty, czyli przygotowanie sceny, oświetlenie i nagłośnienie. I dziękuję rodzicom uczniów, ich babciom, dziadkom, ciociom i wujkom, bo to od lat nasi wierni widzowie”.
    Pełna uznania dla występu, dziękuję za zaproszenie.
Jolanta Czech
 
124162