Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

Spotkanie opłatkowe członków Akcji Katolickiej I Klubu Seniora

Treść


.
SPOTKANIE OPŁATKOWE
CZŁONKÓW AKCJI KATOLICKIEJ I KLUBU SENIORA
 
  Odbyło się 17 stycznia 2014 r. w Domu Parafialnym, z udziałem około 60 uczestników. Zapełniły się prawie wszystkie miejsca przy świątecznym stole, udzielała się atmosfera wzruszenia i powagi chwili. Radośnie przywitano księdza proboszcza Marka Tabora; czekały opłatki i ludzkie serca na dobre słowo, uśmiech i życzenia; na bliskość i serdeczność drugiego człowieka. Czekały i na wspólne pośpiewanie kolęd, które nie mogło nie wyjść, skoro Ksiądz Proboszcz dzierżył w ręku akordeon, a skalą i barwą głosu nikt nie potrafiłby mu dorównać.
  Spotkanie rozpoczęła, pełniąca obecnie funkcję prezesa Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, p.Agata Wolak-Kowalik. Z pięknym przesłaniem zwróciła się do obecnych, przywołując niezapomniane pouczenia bł.Matki Teresy. Są tak piękne i ważne, że w całości tekst wystąpienia przytaczamy:
  „Zapraszając Państwa na dzisiejszą uroczystość, chcemy dzielić się z Wami nie tyle dobrami materialnymi, co duchowymi. W tradycyjnym dla Polski okresie śpiewania kolęd, pragniemy podzielić się z Wami nadzieją, radością i miłością, jakie niesie ze sobą cud Betlejemskiej Nocy. Witam Was wszystkich! Witam naszego proboszcza, księdza Marka Tabora i Was, nasi drodzy Seniorzy i Członkowie Akcji Katolickiej! Cieszymy się bardzo, że przybyliście tak licznie na tę uroczystość.
Składając Wam życzenia, posłużę się słowami Matki Teresy z Kalkuty:
- Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce - jest Boże Narodzenie
- Zawsze, kiedy milkniesz, aby go wysłuchać - jest Boże Narodzenie.
- Zawsze, kiedy rezygnujesz z zasad, które jak żelazna obręcz uciskają ludzi w ich samotności - jest Boże Narodzenie.
- Zawsze, kiedy rozpoznajesz w pokorze, jak bardzo znikome są twoje możliwości i jak wielka jest twoja słabość - jest Boże Narodzenie.
- Zawsze, ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych przez Ciebie, zawsze wtedy jest Boże Narodzenie.
   Życzmy sobie, aby Boże Narodzenie było w nas przez cały rok.!”
   Do tych pięknych życzeń dołączył swoje Ksiądz Proboszcz, życząc przede wszystkim zdolności do dzielenia się Bogiem z sobą, w różny sposób, a najskuteczniej poprzez modlitwę. Wyraził również radość z bycia razem, z tej wspólnoty, której modlitwom polecił między innymi zmarłych: byłą prezes POAK, bliską nam wszystkim śp Halinę Borowską oraz księdza rodaka Mariana Kurnytę, którego pogrzeb odbędzie się w czwartek 22 stycznia. Zaprosił również do wspólnej modlitwy w intencji chorych i cierpiących, wśród nich za ks. abpa Zygmunta Zimowskiego i działającą wiele lat w Akcji Katolickiej p. Kazimierę Mrówkę. Polecił także objąć modlitwą nasze rodziny i bliskich. 
.

.

Pierwsza z lewej: prezes POAK p.Agata Wolak-Kowalik
.
    Odmówiona modlitwa „Anioł Pański” dała sygnał do rozpoczęcia „opłatkowej pielgrzymki życzeń”; nie żałowano ciepłych słów, uścisków i serdeczności. Bez pośpiechu, z wyraźnym wzruszeniem, szczerze i do każdego starano się dotrzeć z Bożonarodzeniowym przesłaniem. Po tej dawce emocji można było wreszcie zasiąść za stołem, skorzystać z poczęstunku, po duchowym wzmocnić fizycznie organizm i nastawić się na kolędowanie.
   Koncert rozpoczął i prowadził, akompaniując na akordeonie, ksiądz proboszcz Marek Tabor. Płynęły kolędy jedna za drugą, dźwięcznie, rytmicznie, z radością. Poznikały gdzieś smutki, wypogodziły się oblicza, w sercach zagościł pokój i pogoda. Śpiewanie wyzwala i łączy, w kolędowaniu znajdują wyraz: radość, poczucie wspólnoty i wiara, a muzykę nazywa się językiem aniołów. Było miło, przyjemnie i serdecznie. Dobre i potrzebne są spotkania z innymi, możliwość porozmawiania, wysłuchania i podzielenia się sobą. Do następnych zachęcił Ksiądz Proboszcz, obiecując swoje w nich uczestnictwo, a kiedy opuszczał salę, udając się na wieczorne nabożeństwo, gremialnie odśpiewanym „Życzymy, Życzymy…” został pożegnany przez wszystkich.
   Po spotkaniu opłatkowym była okazja porozmawiania z panią Agatką Wolak – Kowalik, i złożenia serdecznych gratulacji z wyboru na zaszczytną i odpowiedzialną funkcję. Pani Agata w dniu 11.VI 2014 r decyzją ks. Biskupa diecezjalnego Andrzeja Jeża nominowana została prezesem Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Starym Sączu na 4l. kadencję. Poznaliśmy również skład nowego Zarządu POAK, który tworzą:
Asystent kościelny - ks. prałat Marek Tabor
Prezes - Agata Wolak-Kowalik
Z-ca prezesa - Anna Jojczyk
Sekretarz - Kinga Faron
Skarbnik - Elżbieta Szczepaniak
Fotograf - Kazimiera Rejowska
    Wśród wielu planowanych zadań w bieżącym roku Pani Agata wylicza wyjazdy do Lewoczy, Kalwarii Pacławskiej, szlakiem cerkiew, do Tuchowa i na spotkania diecezjalne. Na pewno ucieszą one wielu. Życzymy obfitości Bożych łask, wytrwałości, zapału i wszelkiej pomyślności w działaniach.
Zanotowała Zofia Gierczyk
 
136388