Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Przedświąteczny >Gość oczekiwany<

Treść


.
PRZEDŚWIĄTECZNY “GOŚĆ OCZEKIWANY”
“Gdybyś ty częściej, kochany człowiecze,
Zaglądał w czyste sumienia okienko
To byś dopatrzył (...)
Że i ty jesteś cudowną stajenką...
Bóg chce koniecznie narodzić się w tobie,
Do twej małości przykrywa się wzrostem,
I oto został Dzieciąteczkiem prostem,
W twojej się duszy położył jak w żłobie...”
                          Jadwiga Łuszczewska
Minął kolejny rok, który w pamięci Polaków nie zapisze się najlepiej. Znów słyszeliśmy o korupcyjnych aferach i innych nieprawościach mających miejsce na szczytach władzy. A na dole? Wciąż tylu ubogich, opuszczonych, nieszczęśliwych ludzi, wzajemna niechęć, rodzinne i sąsiedzkie spory...
Jak co roku z nadzieją czekaliśmy na cud narodzin niezwykłej Dzieciny. Czy potrafiliśmy jednak “zbudować” w swoim sercu “cudowną stajenkę”? “Ile razy dłużej musi rodzić się Bóg, by świąteczny stół rozrósł się do rozmiarów codzienności?”
Okazją do przedświątecznej refleksji był spektakl pt. “Gość oczekiwany”, który mieszkańcy Starego Sącza mogli obejrzeć w kinie “Sokół” 23 grudnia. Przedstawili go członkowie Niezależnego Teatru Młodzieżowego “No Ba”, pod kierownictwem pani Wiesławy Majdy. Grupa teatralna zainicjowała swoją działalność w listopadzie 2005r. Od tego momentu przygotowała kilka spektakli o różnej tematyce: “W krzywym zwierciadle- szkolne igraszki”, “Mój Chrystus połamany”- na motywach książki Ramona Cue Romano i “Świąteczna ulica”.

Fabuła bożonarodzeniowego przedstawienia opowiada o mieszkańcach pewnej wsi, którzy żyją swoimi marzeniami. Młynarz chciałby zbudować nowy młyn na wzgórzu, a lichwiarka Dominikowa- połączyć swój majątek z jego bogactwem. Żeby zrealizować te plany, muszą skrzywdzić ubogą rodzinę Józefa Kurka. Biedak, który nie ma pieniędzy na spłatę zaciągniętego u Dominikowej długu, jest zmuszony opuścić swoją chatę; akurat tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Zdesperowany sięga po sznur... Jednocześnie pod figurką Chrystusa błaga o Bożą pomoc... W odpowiedzi słyszy słowa: “Przyjdę do ciebie, Józefie, przed wieczorem...” Wszyscy, którzy obejrzeli spektakl, wiedzą, kto zapukał do drzwi oczekującej Chrystusa rodziny...
“W tę noc betlejemską / nic mówić nie trzeba, / wystarczy chcieć mocno, by móc / przybliżyć choć trochę / tę ziemię do nieba / przez miłość...” - mówili młodzi aktorzy, recytując strofy poezji. Krótka, ale doskonała interpretacja przedstawienia. Z poetyckim przesłaniem współgrały słowa kolędy Zbigniewa Preisnera: “Uwierzymy kolejny raz / w jeszcze jedno Boże Narodzenie”.
Na uwagę zasługuje realistyczna scenografia przygotowana przez panią Małgorzatę Tarsę-Bielak z Gminnego Ośrodka Kultury, która wykorzystała m.in. muzealne rekwizyty - skrzynię, kołowrotek, garnki.
Pani reżyser, młodym aktorom i wszystkim, którzy przyczynili się do powstania przedstawienia gratulujemy pomysłu, zapału i talentu.
W spektaklu wystąpili:
   Józef Kurek - Damian Stec
   Małgorzata Kurek - Lidia Sajdak
   Zośka Kurek - Natalia Padula
   Młynarz - Rafał Majda
   Dominikowa - Natalia Bochniarz
   Babcia Antonina - Anna Olszowska
   Kumoszka - Marzena Lichoń
Realizacja techniczna - Ryszard Garwol
Anna Skalska
324503