Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Wakacje - czas dla Boga i rodziny, czas dla siebie

Treść


.
Wakacje - czas dla Boga i rodziny,
czas dla siebie
 
    Dla dorosłych wakacje to czas regeneracji sił potrzebnych do dalszej pracy zawodowej, dla dzieci to kilka tygodni bez książek, ocen i sprawdzianów. Spędzamy je z najbliższymi - z rodzicami, z dziećmi, z przyjaciółmi. Mamy wreszcie czas dla rodziny, mamy czas dla siebie, swoich myśli i refleksji. Jedni wyjeżdżają za granicę, inni zwiedzają Polskę, ale wszędzie wakacje to czas odkrywania nowych miejsc i zawierania znajomości. A może warto wykorzystać te kilka tygodni do nawiązania bliższej przyjaźni z Bogiem? To przecież w wakacje mamy niepowtarzalną okazję podziwiać piękno świata i docenić wielkość Stwórcy, który go takim stworzył.
    Wakacje można spędzić nad morzem albo w górach, ale można też wybrać się na pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę. Tegoroczna XXVIII Piesza Pielgrzymka Tarnowska, pod hasłem „Bądźmy świadkami Miłości” wyruszy 17 sierpnia spod Bazyliki Katedralnej w Tarnowie. Jej uczestnicy przez dziewięć dni pokonują ok. 230 km, aby na końcu drogi móc podziwiać cudowny wizerunek Matki Bożej z klasztoru w Częstochowie. Idą uczniowie, studenci i starsi. Czasami całymi rodzinami, innym razem w małych grupkach przyjaciół i znajomych. Ci, którzy przeszli drogę na Jasną Górę nie są w stanie opowiedzieć o swoich przeżyciach, ponieważ te dziewięć dni to wspaniałe rekolekcje - dla wszystkich.
Kolejną propozycją na „wakacje z Bogiem” jest oaza. Pobyt z grupą ludzi, którzy pragną pogłębić wiedzę na temat wiary to wspaniała propozycja dla dzieci i młodzieży. Oaza to wypoczynek, rozrywka i modlitwa, to czas refleksji i odkrywania siebie. Wypoczynek potrzebny jest każdemu człowiekowi. Wakacje to pomysł samego Boga, wyrażony w poleceniu wypoczynku i świętowania, zawarty już na początku Księgi Rodzaju.
A gdy Bóg ukończył w dniu szóstym swe dzieło, nad którym pracował,
odpoczął dnia siódmego po całym swym trudzie,
jaki podjął. Wtedy Bóg pobłogosławił ów siódmy dzień i uczynił go świętym (…)
(Rdz. 2, 2-3)
 
Lipiec
 
    W pierwszym miesiącu wakacji w Starym Sączu można będzie uczestniczyć w koncertach Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej, a także usłyszeć zespoły muzyczne, które wezmą udział w II Diecezjalnym Festiwalu Zespołów Muzycznych. Dla koneserów sztuki ważnym wydarzeniem będzie Starosądecki Jarmark Rękodzieła i V Międzynarodowy Plener Malarski. Ale lipiec to przede wszystkim miesiąc, kiedy do Starego Sącza przyjeżdżają rzesze pielgrzymów. Ci swoje pierwsze kroki kierują do kościoła klasztornego Sióstr Klarysek, gdzie w kaplicy spoczywają szczątki Świętej Kingi, która z Ziemią Sądecką związana była od 1257 roku. Kinga z wielką energią dbała o rozwój gospodarczy Sądecczyzny i troszczyła się o ludzi stojących najniżej w hierarchii społecznej.
.

.
Ale najbardziej trwałym śladem jej działalności na tym terenie jest fundacja klasztoru klarysek. Ponieważ po śmierci Kingi (24.07.1292) sława łask i cudów dokonujących się przy grobie księżnej ściągnęła do Starego Sącza rzesze pielgrzymów, podjęte zostały starania o oficjalne wyniesienie jej na ołtarze. Ale dopiero w 1690 roku Kongregacja Obrzędów Stolicy Apostolskiej zatwierdziła odwieczność kultu Kingi i Pani Ziemi Sądeckiej została błogosławioną. Dzień jej czci ustalony został na 24 lipca każdego roku, a w 1715 Papież Benedykt XIII przyznał Błogosławionej tytuł patronki Polski i Litwy. 16 czerwca 1999 roku Papież Jan Paweł II kanonizował Święta Kingę podczas Mszy Świętej na starosądeckich błoniach.
 
            Święta Kinga królewna węgierska
            w Starym Sączu jak róża zakwitła
            trzy razy Tatarzy grozili
            odeszli między straszydła
            dzięki niej nie tylko w Wieliczce
            mamy sól w każdej solniczce
                        (Jan Twardowski „Święta Kinga”)
 
Sierpień
 
    Sierpień jest miesiącem, kiedy będziemy świętować Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia). Matka Boska Wniebowzięta jest patronką ziemi i bujnej roślinności, dlatego święto to nazywane jest także świętem Matki Boskiej Zielnej. Błogosławi się wtedy wianki z kwiatów, które po powrocie z kościoła zostawia się wśród upraw, a następnie zabiera do domu i pieczołowicie przechowuje, aby zapewnić obfitość plonów. 26 sierpnia oczy Polaków skierują się ku Jasnej Górze. Od 1904 roku obchodzone jest bowiem tego dnia święto Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.
Częstochowa i obraz Czarnej Madonny to szczególne miejsce dla Polaków. Zwycięstwo nad Szwedami i Śluby Jasnogórskie to początek kultu Maryi jako Królowej Polski.
 
            Madonno hebanowa o dwóch pręgach na twarzy!
            nazbyt piękny był owal twój święty.
            Za nas, wszystkie piękności, policzek twój się żarzy,
            nienawistnie pocięty - - -
 
            I żadne serca złote, srebrne, platynowe,
            żywe, czy z drogich kamieni,
            nie ukoją, nie uciszą zdumienia,
            które się w oczach twych mieni...
                        (Maria Pawlikowska-Jasnorzewska
                        „Czarny portret”)
 
Kinga Bednarczyk
 
327409