Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Stary Sącz żyje >Gniazdem<

Treść


.
Stary Sącz żyje „Gniazdem”
 
    Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Gniazdo” na dobre zakorzeniło się w świadomości mieszkańców naszej gminy. Środowiskowy Dom Samopomocy w Cyganowicach tętni życiem, podopieczni „Gniazda” biorą udział w konkursach, festiwalach, turniejach, a Zarząd Stowarzyszenia ciągle ma nowe pomysły na rozszerzenie swojej działalności. Od 2007 roku corocznie organizuje Powiatowy Turniej Bocci Osób Niepełnosprawnych. W ramach projektu „Wystarczy tylko chcieć” został założony Integracyjny Teatrzyk Muzyczny, a ostatnio z inicjatywy Stowarzyszenia, powstała w Starym Sączu galeria „Pod Gniazdem”.
 
Boccia po raz czwarty
 
    15 maja bieżącego roku hala sportowa Zespołu Szkół w Barcicach wypełniła się po brzegi zawodnikami IV Powiatowego Turnieju Bocci o Puchar Burmistrza Starego Sącza. Wzięli w nim udział uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej i innych organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych z powiatu nowosądeckiego. W sumie wystartowało 16 drużyn. Poza zmaganiami w turnieju zawodnicy mieli okazję brać udział w konkursach sprawnościowych i sprawdzić swoją wiedzę o ruchu drogowym. Imprezę wspomagali wolontariusze z Gimnazjum w Barcicach. Tegoroczne zmagania wygrali uczestnicy WTZ „Mada” z Nowego Sącza. Kolejne miejsca zajęli: WTZ z Siołkowej, WTZ ze Stróż i WTZ „Nadzieja” z Nowego Sącza. Zwycięzcy otrzymali puchar i medale ufundowane przez burmistrza Starego Sącza.
 
Prawdziwa integracja - Teatrzyk Muzyczny
 
    „Dziura, czyli tajemnica pewnej pracowni naukowej” według powieści Kai Perkowskiej to tytuł tegorocznego spektaklu, realizowanego w ramach projektu „Wystarczy tylko chcieć”. Podopieczni „Gniazda”, młodzież gimnazjalna i licealna ze Starego Sącza i Barcic od listopada spędzała każdą sobotę na próbach w klubie „Omen”. Wyreżyserowaniem sztuki zajęła się p.Halina Wąsowka-Schrimer przy pomocy p.Jolanty Koszkul. O oprawę muzyczną zadbał p.Marek Kanik, a scenografia to zasługa terapeutki Środowiskowego Domu Samopomocy w Cyganowicach p.Aleksandry Skoczeń.
    Efekty wielogodzinnych prób mieszkańcy Starego Sącza mogli zobaczyć 23 maja. Premiera „Dziury…” ściągnęła na starosądecki Rynek rodziny aktorów amatorów, sympatyków Stowarzyszenia „Gniazdo” i przyjezdnych, którzy zachęceni zeszłorocznym przedstawieniem - „Akademia naszych marzeń”, chcieli zobaczyć uczestników w nowej odsłonie. Ci, którzy liczyli na wspaniałą zabawę nie zawiedli się. Było dużo śpiewu, tańca i zabawnych dialogów. Jeszcze długo po zakończeniu spektaklu widzowie dzielili się wrażeniami i wymieniali pełne uznania opinie na temat przedstawienia. Równie entuzjastyczne przyjęcie zgotowali aktorom Integracyjnego Teatrzyku Muzycznego mieszkańcy Krakowa, gdzie 28 maja odbył się XI Festiwalu Osób Niepełnosprawnych „Kocham Kraków z Wzajemnością”. Kolejne występy: podczas Festynu Rodzinnego „Żyj zdrowo” w Barcicach - 30 maja; na sądeckim Rynku - 16 maja oraz na Osiedlu Słonecznym w Starym Sączu - 26 i 27 czerwca pokazały, że integracja niepełnosprawnych z pełnosprawnymi jest możliwa nie tylko na papierze. Spektakl nadal cieszy się dużym uznaniem, a prezes p.Zofia Wcisło cały czas otrzymuje zaproszenia na różnego rodzaju uroczystości z prośbą o występ Integracyjnego Teatrzyku Muzycznego.
    Wszystkim aktorom biorącym udział w projekcie, ich opiekunom i rodzicom życzymy sukcesów i mamy nadzieję, że za rok znowu zobaczymy ich na scenie w nowych rolach, ale z niezmienionym zapałem i zaangażowaniem.  
 
Galeria „Pod Gniazdem”
 
    10 czerwca bieżącego roku z inicjatywy „Gniazda”, w budynku nr 5 starosądeckiego Rynku, miało miejsce uroczyste otwarcie galerii „Pod Gniazdem”. W uroczystości udział wzięli: burmistrz naszego miasta p.Marian Cycoń, Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu prof.dr hab.inż. Zbigniew Ślipek, dyrektor Instytutu Pedagogicznego PWSZ doc.dr Zofia Muzyczka wraz ze studentami i nauczycielami akademickimi Instytutu, podopieczni Stowarzyszenia wraz ze swoimi rodzinami oraz wiele osób związanych z „Gniazdem”.
    Galeria ma stać się miejscem, gdzie osoby niepełnosprawne będą mogły zaistnieć poprzez realizację małych form artystycznych. Uroczystość zapoczątkowała też współpracę pomiędzy studentami i nauczycielami Instytutu Pedagogicznego PWSZ kierunku „Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych” a podopiecznymi stowarzyszenia. „Kraków ma swoją bramę Floriańską, a my mamy taką pod numerem 5 w Starym Sączu” - mówił p.Wojciech Lasek, wiceprezes Stowarzyszenia. Jak powiedziała p.Prezes, powstanie galerii jest krokiem w kierunku stworzenia miejsc pracy dla niepełnosprawnych. Będzie to też miejsce wystaw, wernisaży i imprez artystycznych. „Niepełnosprawni po kawałku opanowują miasto, ale to dobrze” - dodał burmistrz Marian Cycoń.
    Powstanie galerii, jej wystrój i klimat jest efektem pracy wielu osób - państwa: Zofii Wcisło, Wojciecha Laska, Anny Górz, pracowników Środowiskowego Domu Samopomocy w Cyganowicach i ich podopiecznych, rodziców osób niepełnosprawnych i wielu ludzi dobrej woli. Wszyscy oni nie szczędzili swojego czasu i energii, i z wielkim zaangażowaniem pracowali, aby siedziba Galerii „Pod Gniazdem” zyskała efektowny wygląd. Szczególne słowa uznania i skierowane zostały do p.Słowińskiego, którego pomoc przy otwarciu galerii okazała się nieoceniona.
    Uroczystość uświetnił występ Starosądeckiej Orkiestry Dętej pod dyr.Stanisława Dąbrowskiego i aktorów Teatrzyku Muzycznego, którzy wykonali piosenki z tegorocznego spektaklu „Dziura. czyli tajemnica pewnej pracowni naukowej”. Otwarciu galerii towarzyszyła także wystawa plastyczna wykładowców Instytutu Pedagogicznego: Iwony Bugajskiej-Bigos, Karola Gąsienicy-Szostaka, Katarzyny Kadłuczki, Agaty Rolki, Magdaleny Raczek, Andrzeja Naściszewskiego oraz Antoniego Reszkiewicza.
.

.
.
    Galerię „Pod Gniazdem” można odwiedzać codziennie. W sieni budynku nr 5 znajdują się prace wykonane przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy, jeszcze kilka dni na ścianach będą wisieć obrazy wykładowców akademickich. Stowarzyszenie zaprasza wszystkich na wystawy i wernisaże lokalnych twórców, które co jakiś czas będą odbywały się „Pod Gniazdem”.
Kinga Bednarczyk
 
327409