Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

30 lecie Solidarności - koncert Andrzeja Rosiewicza

Treść


.
30 lecie Solidarności
- koncert Andrzeja Rosiewicza
 
     21 sierpnia bieżącego roku, w murach nowobudowanego kościoła pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego, odbył się koncert Andrzeja Rosiewicza. Artystę, w imieniu władz gminy i proboszcza ks.Janusza Ryby, powitali Anna Górz i Wojciech Lasek. Andrzej Rosiewicz miał wystąpić w Starym Sączu na czerwcowym Festynie Rodzinnym. Wtedy - z przyczyn losowych - koncert nie mógł się odbyć, ale jak podkreślił prowadzący „właśnie dzisiaj jest wspaniała okazja, że możemy gościć znakomitego artystę z nowym programem w murach budującego się kościoła”. Tą okazją była 30 rocznica powstania NSZZ „Solidarność”, której narodziny stały się początkiem końca systemu komunistycznego w Europie.
     Andrzej Rosiewicz to artysta znany z przebojowych, lekkich piosenek takich jak: „Najwięcej witaminy” czy „Chłopcy radarowcy”. Tymczasem teksty wielu jego utworów mają swoje głębokie źródło w sytuacji, jaka panowała w Polsce w latach 80. „Jego piosenki satyryczne, komentujące scenę polityczną, często były identyfikowane jako głos antykomunistycznej opozycji. Andrzej Rosiewicz do dzisiaj pozostał wierny idei „Solidarności” i jego dzisiejszy koncert jest niejako hołdem złożonym tym wszystkim, którzy walczyli o demokrację.” - mówiła witając artystę Anna Górz. Prowadzący zostawili słuchaczy z przesłaniem Ojca Świętego Jana Pawła II: „Solidarność” jest ciągle ogromnie potrzebna Polsce i pracownikom. Dlatego trzeba czynić wszystko, aby w naszym kraju przywrócić pracy ludzkiej jej właściwą rolę, jaką winna ona spełniać w demokratycznym społeczeństwie”.
     Dochód z cegiełek sprzedanych podczas koncertu został przeznaczony na  budowę kościoła Miłosierdzia Bożego, a jedna z osób, wylosowała motocykl. Koncert wzbudził entuzjazm wśród słuchaczy. Artystę pożegnano gromkimi brawami.
 
Kinga Bednarczyk
 
324503