Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Benedykt XVI w Wielkiej Brytanii

Treść


.
Korespondencja z Londynu
.
Benedykt XVI w Wielkiej Brytanii
 
     Na specjalne zaproszenie angielskiej królowej, Elżbiety II - sprawującej najwyższą władzę nad Kościołem anglikańskim, 16 września przyleciał do Wielkiej Brytanii Benedykt XVI - głowa Kościoła rzymsko-katolickiego. Była to pierwsza (potwierdzona przez Watykan już w styczniu) w dziejach Wielkiej Brytanii wizyta oficjalna Papieża-zwierzchnika Państwa Watykańskiego. Brytyjskie media do tego historycznego wydarzenia ustosunkowały się kontrowersyjnie. Demonstrowały przede wszystkim błędy i wypaczenia Kościoła katolickiego, domagały się uelastycznienia niepodważalnych zasad, narzekały na koszt wizyty papieskiej.
Ojciec Święty wraz z papieską świtą wylądował w stolicy Szkocji (w Edynburgu). Witany przez Królową Anglii, odwiedził najpierw jej szkocką rezydencję (Pałac Holyrood). Następnie udał się do Glasgow, gdzie odprawił wieczorną Mszę św. pod gołym niebem w Parku Bellahouston - pogoda i wierni dopisali. Stąd wyruszył do Londynu.
W godzinach przedpołudniowych 17 września w St Mary’s University College, w londyńskiej dzielnicy Twickenham, spotkał się z około trzytysięczną grupą uczniów szkół katolickich, także z przedstawicielami innych ugrupowań chrześcijańskich i wyznaniowych. Natomiast w centrum Londynu zorganizowano Papieżowi spotkanie na szczycie: z Arcybiskupem of Canterbury (jakby prymasem Anglii) oraz z politykami i przedstawicielami rządu. W piątkowe popołudnie na powitanie Głowy Stolicy Apostolskiej i dla uczestniczenia w wyjątkowej chwili do centralnego Londynu ściągnęły nieprzeliczone tysiące wiernych, przybyłych z całej Anglii, ze Stanów Zjednoczonych, a nawet z Filipin. Do zamieszek ani do terrorystycznych akcji, przed którymi ubezpieczały zastępy policji, szczęśliwie nie doszło.
.

.
Punkt kulminacyjny uroczystości londyńskich miał miejsce w sobotni wieczór w Hyde Parku. Od rana gromadzili się nie tylko londyńczycy (dla utrzymania porządku każda z parafii rozprowadzała wcześniej wejściówki). Inni przybysze, by móc wziąć udział w wydarzeniu, koczowali tutaj cały dzień. W oczekiwaniu na Papieża pod flagami różnych narodowości zebrało się około ośmiu tysięcy osób. Wkrótce po godz. 18.00 Hyde Park zamienił się w otwartą, jakby poszerzoną, naturalną Katedrę Westminsterską, z której unosiły się w Niebo modlitwy Ojca Św. i całej Jego wspólnoty.
W ostatni dzień papieskich odwiedzin w Birmingham podczas uroczystej Mszy św. Papież celebrował beatyfikację kardynała Johna Henry’ego Newmana (1801-1890). Błogosławiony Kardynał (teolog, filozof, świetny kaznodzieja) po dzień dzisiejszy rzuca nieustannie pomost między anglikanami i katolikami. Był najpierw pastorem Kościoła anglikańskiego, w 1945 r. przeszedł na katolicyzm. W 1982 roku papież Jan Paweł II ogłosił go „Sługą Bożym”. Motto kardynała Newmana „Serce mówi do serca” (Heart speaks unto heart) stało się przewodnią myślą wizyty Benedykta XVI.
Po odwiedzinach Jana Pawła II w 1985 roku Brytania czekała 25 lat na wizytę papieża. Charakter obu wizyt był jednak różny – duszpasterska Papieża Polaka i państwowa Benedykta XVI. Dla nas, Polaków, podczas obecnych odwiedzin Benedykta XVI bardzo ważne było także to, że doprowadziły one do licznych refleksji i przywołały piękne wspomnienia o Janie Pawle II. O dziwo! - nie skąpiły ich nawet media.
Czterodniowa pielgrzymka papieska 19 września dobiegła końca. Świat katolicki złożył swemu Pasterzowi radosne hołdy wierności. W pamięci uczestników wydarzenia zapisało się przesłanie błogosławionego Kardynała.
Iwona Macałka
 
324010