Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

>Inside< - niezwykły projekt artystyczny niepełnosprawnych i studentów

Treść


.
„Inside” - niezwykły projekt artystyczny
niepełnosprawnych i studentów
 
    Wspólny projekt „Inside”, w którym wzięli udział studenci PWSZ w Nowym Sączu - kierunku: Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych oraz niepełnosprawni - podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Starym Sączu, prowadzonego przez Stowarzyszenie „Gniazdo”, okazał się wielkim sukcesem. 16 czerwca, w Galerii „Pod Piątką” odbył się wernisaż prac, powstałych pod kierunkiem dr Iwony Bugajskiej-Bigos z PWSZ. Poprowadzili go Wojciech Lasek i Anna Górz.
Na ścianach Galerii, po jednej stronie wisiały prace podopiecznych „Gniazda”, z drugiej natomiast studentów - młodych, początkujących, zdolnych artystów, przed którymi świat stoi otworem. Dzieła jednych i drugich znalazły się w wydanym albumie „Inside”. O idei projektu mówiła dr Iwona Bugajska-Bigos. - Przeprowadziliśmy projekt artystyczny i arte-terapeutyczny w ramach koła „Piekarnia”, które prowadzę ze studentami naszego kierunku i podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy w Starym Sączu. Miał on za zadanie połączyć działalność artystyczną studentów, z fenomenalną działalnością twórczą osób niepełnosprawnych.
Zadanie, jakie wykładowca PWSZ postawiła przed swoimi podopiecznymi, było z pozoru proste: uchwycić wnętrze człowieka. Różnica polegała na tym, że studenci mieli na to kilka miesięcy, natomiast niepełnosprawni jeden dzień, w którym odbyło się spotkanie warsztatowe. Efekty okazały się zaskakujące. Dr Bugajska-Bigos była zachwycona umiejętnościami uczestników zajęć w Środowiskowym Domu Samopomocy. - Oni mają głęboką, emocjonalną wrażliwość i umiejętność wejścia w postawione zagadnienie, z pozoru wcale nie takie łatwe. Zostało to uchwycone od strony artystycznej i w wypowiedziach, które potem znalazły się w albumie.
Projekt „Inside”, to w dużej mierze zasługa dr Iwony Bugajskiej-Bigos, ale także Aleksandry Skoczeń - studentki, a jednocześnie terapeutki w Środowiskowym Domu Samopomocy. - Kiedyś obiecałam niepełnosprawnym, że zrobię taką wystawę, ponieważ jest to moje marzenie. Mówiłam nawet o tym w jednym z wywiadów do „Z Grodu Kingi”. I dzisiaj ono się spełnia.
Pod wielkim wrażeniem tego co robią studenci i podopieczni „Gniazda” była także doc.dr Zdzisława Zacłona - prorektor ds.nauki, rozwoju i współpracy w PWSZ w Nowym Sączu. - W moim odczuciu to wszystko na to, co tu patrzymy to jest sercem malowane. To jest serce drugiego człowieka, który dostrzega formę sztuki plastycznej w kolorystyce, w barwach. Zdaniem pani prorektor, dzięki projektowi „Inside” studenci staną się bogatsi o nowe doświadczenia i emocje, tak ważne zwłaszcza w pracy artysty. To również ważne przeżycie dla niepełnosprawnych, bo jak podkreślała Joanna Homoncik - kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Starym Sączu, dzięki sztuce komunikują oni swoją radość i przyjaźń.
.

.

.
Wernisaż w Galerii „Pod Piątką” zaszczycili swoja obecnością także: doc.dr Zofia Muzyczka - dyrektor Instytutu Pedagogicznego PWSZ w Nowym Sączu, Marian Lis - przewodniczący komisji edukacji, kultury, sportu i turystyki w Radzie Miejskiej w Starym Sączu, dyrekcja Zespołu Szkół w Barcicach - Grzegorz Garwol i Wanda Kochanowicz oraz przedstawiciele sponsorów, którzy przyczynili się do wydania albumu: mł. insp. Henryk Koział - komendant policji w Nowym Sączu oraz Janusz Wojewodzic - drukarnia „Nowodruk” z Nowego Sącza. Powstanie albumu to także zasługa firmy „Erbet” oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA - sekcja Polska.
Kinga Bednarczyk
(Fot.: Jolanta Czech)
 
123937