Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

Powstaje muzeum ks.prof.Józefa Tischnera

Treść


.
POWSTAJE MUZEUM
KSIĘDZA PROFESORA JÓZEFA TISCHNERA
 
    Inicjatorem i wykonawcą tego przedsięwzięcia jest kustosz Muzeum Regionalnego w „Domu na Dołkach” i prezes Towarzystwa Miłośników Starego Sącza Andrzej Długosz.
Najpierw wyemitowane zostały „cegiełki”, które na prośbę Prezesa bezinteresownie zaprojektował Jan Czech.
Kolejnym etapem stało się przewiezienie do siedziby muzeum eksponatów, które już można obejrzeć w dużej sali na piętrze. Stanowią je meble z pokoju Księdza, z domu rodziców (mieszczącego się w Starym Sączu przy ul.Mickiewicza). Są to: biurko, wersalka, i regał - biblioteczka oraz 2 krzesła.
.

.
„Meble te są bardzo zwyczajne i proste. Uzupełnieniem mebli jest narzuta na tapczan, lampka na biurko pierwsza starsza maszyna do pisania ks. Tischnera drugą późniejszą już mamy w swych zbiorach, a także płyty, których lubił słuchać ks. Tischner 15 szt. płyt długo grających i 8 tzw. singli z lat 50 tych i 60 tych z muzyką jazzową i rozrywkową m. in. melodie południa i kubańskie, a także z muzyką góralską. Jest też zestaw 5 płyt do nauki języka niemieckiego - z których korzystał ich właściciel. Otrzymaliśmy także 2 maszynki elektryczne do golenia i mikrofon pozostałość po magnetofonie szpulowym. Wszystkie te cenne dla nas pamiątki podarował brat ks. Profesora Kazimierz Tischner. Umieszczone one będą w małej salce na piętrze „Domu na Dołkach”, która jest mniej więcej tej samej wielkości, co był pokój ks.Tischnera w domu rodziców. Będzie to dokładna rekonstrukcja. Wszystko tak urządzimy, aby wyglądało, że ks. Tischner przed chwilą ten pokój opuścił. Wystrój pokoju uzupełnią 2 obrazy podarowane naszemu muzeum a dedykowane ks. Tischnerowi. Pani Beata Sarapata - studentka ks.Profesora - podarowała „pejzaż z basztą klasztorną Starego Sącza” a p.Marian Ślazyk „kwiaty w wazonie”. Oboje z Krakowa. Meble można oglądać tymczasowo umieszczone na dużej sali na piętrze „Domu na Dołkach”. Rodzice ks.Tischnera od 1970 r. aż do śmierci mieszkali w Starym Sączu. Ich syn miał w domku przy ul.Mickiewicza swój pokój na poddaszu. Był to jego trzeci dom po Krakowie gdzie mieszkał przy Kanoniczej i Łopusznej gdzie miał swoją bacówkę. Planowane otwarcie Muzeum Księdza Józefa Tischnera 11 marca 2012 r. w przeddzień 81. rocznicy urodzin Patrona” - powiedział Andrzej Długosz.
    A nam, mieszkańcom miasta urodzin naszego zacnego Rodaka, przypada w udziale radość z faktu, że pamiątki po jego wielkich mieszkańcach, ludziach sławiących imię miasta i szczególnie z nim związanych, takich jak ks.prof.Józef Tischner, czy Jadwiga Szayerówna, nosząca artystyczny pseudonim Ada Sari, światowej sławy śpiewaczka operowa, będą mieli w starosądeckim muzeum bogate ekspozycje.
Jolanta Czech
 
238923