Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

Tydzień Bibliotek obchodzony przez bibliotekę starosądecką

Treść


.
Tydzień Bibliotek
obchodzony przez bibliotekę starosądecką
(8.V - 15.V 2011 r.)
 
    Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu realizując projekt Programu Rozwoju Bibliotek. Aktywna Biblioteka pt „Kraina Wschodzących Talentów”, zaprosiła młodzież gimnazjalną z miasta i gminy Stary Sącz, która wzięła udział w ciekawych warsztatach plastycznych. Warsztaty były prowadzone przez: Janinę Kozę, Barbarę Paluchową oraz krakowską ilustratorkę Małgorzatę Flis. Spotkania te zbiegły się z trwającym w dniach 8-15 maja 2011 r. VIII Ogólnopolskim Tygodniem Bibliotek.
    W Gołkowicach odbyły się warsztaty z piwniczańską poetką Barbarą Paluchową, artystką plastykiem, absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Autorka przeprowadziła z grupą gimnazjalistów warsztaty literackie i plastyczne, mające na celu przybliżenie im sposobu opisywania piękna otaczającego nas świata. Pani Barbara w ciekawy sposób opowiadała, jak tworzyć poezję, w jaki sposób ona to robi, jak należy obserwować świat, by potem móc pokazać go najpiękniej. Ponieważ autorka jest również ilustratorką swoich książek, zadziwiła wszystkich swoim talentem plastycznym, rysując węglem piękne pejzaże i postacie. Poetka w swoich wierszach zachwyca niezwykle bogatą przenośnią i skłania do refleksji nad najważniejszymi zagadnieniami ludzkiego życia. Codzienne sprawy stają się dla niej punktem wyjścia do rozważań nad sensem życia człowieka. Sporo utworów poświęca osobom i miejscom jej bliskim.
    Janina Koza nauczycielka - bibliotekarka, plastyczka, a także ilustratorka tomików poezji, barwnie opowiadała młodzieży gimnazjalnej z Barcic o początkach swojej przygody z rysunkiem, o technikach, które wykorzystuje do tworzenia ilustracji, prezentując młodzieży swoje prace. Gorąco zachęcała do czytania książek, udowadniając, że nic tak nie rozwija wyobraźni jak czytanie!!! Podstawą warsztatów była zabawa i nauka pobudzająca wyobraźnię. Młodzież zapoznała się ze sposobem ilustrowania książek. Otrzymamy tekst po wcześniejszym przeczytaniu sama próbowała zilustrować. Końcowy efekt był bardzo ciekawy.
.

.
    Małgorzata Flis uprawia malarstwo pastelowe, grafikę projektową, a także tworzy ilustracje książkowe. Szczególnie jest znana ze swoich ilustracji do książek dla dzieci. Razem z Barbarą Gawryluk m.in. jest autorką cyklu książek o przygodach sympatycznego świstaka Gwizdka oraz przygód wesołej Zuzanki z pistacjowego domu. Gimnazjaliści uczestniczący w warsztatach dowiedzieli się, w jaki sposób projektuje się okładkę, a także jak wykonuje się ilustracje do książek. Mieli możliwość zaprojektowania okładek do napisanej już przez siebie „książki”, która będzie efektem końcowym trwającego od marca konkursu „Moja pierwsza książka” w ramach trwającego projektu. Wszystkie prace ilustratorskie można oglądać na wystawie w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży starosądeckiej biblioteki. Pani Małgorzata zachęcała wszystkich do częstego obcowania z książką. Spotkanie z nią zaowocowało wyłonieniem się, spośród uczestniczącej w nim młodzieży z Prywatnego Gimnazjum w Starym Sączu oraz Gimnazjum z Przysietnicy, wielu talentów.
    Ponadto starosądecka biblioteka, w trwającym Tygodniu Bibliotek pod hasłem „Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam - wchodzę”, przygotowała wystawę „Miasto Stary Sącz wczoraj i dziś” towarzyszącą XIII Małopolskim Dniom Dziedzictwa Kulturowego. Zachęcamy wszystkich do obejrzenia wystawy, która ze względu na remont Galerii, prezentowana jest w holu Urzędu Gminy Stary Sącz. W ramach tego tygodnia gościem naszym była również Małgorzata Kalicińska, autorka m.in. znanego cyklu Dom nad rozlewiskiem.
Jolanta Chruślicka
 
126503