Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

Polsko-węgierska przyjaźń z językiem angielskim w tle

Treść


.
Polsko-węgierska przyjaźń
z językiem angielskim w tle
 
    Dnia 14 czerwca przyjechała do Zespołu Szkół Zawodowych im.Wł.Orkana w Starym Sączu grupa młodzieży z zaprzyjaźnionej szkoły średniej Radnoti Miklós Gimnazium w Dunakeszi na Węgrzech. 12-osobowa grupa uczniów wraz z trzema nauczycielkami języka angielskiego - Rita Ráthné Murányi, Ildikó Ferenczy, Jadviga (Hédi) Ábrahám i nauczycielką języka węgierskiego Mária Csillag przyjechała do nas w ramach współpracy międzynarodowej zawartej w 2010 roku. Młodzież naszej szkoły przebywała na Węgrzech w październiku 2010, a teraz nadszedł czas na rewizytę. Uczniowie z Węgier przebywali w Starym Sączu do piątku 17 czerwca. Późnym popołudniem nastąpiło uroczyste powitanie grupy węgierskiej w auli Zespołu Szkół Zawodowych im. Wł. Orkana.
    W uroczystości wzięła udział dyrektor szkoły Bogumiła Hybel oraz nauczycielki języka angielskiego z Zespołu Szkół Zawodowych im.Wł.Orkana odpowiedzialne za współpracę ze szkołą w Dunakeszi - Beata Damasiewicz i Agnieszka Adamek. Pani dyrektor uroczyście przywitała młodzież z Węgier oraz nauczycieli mając nadzieję na kontynuację współpracy w przyszłości. Następnie uczniowie z Węgier zostali zapoznani z programem pobytu w Starym Sączu i poznali uczniów Zespołu Szkół Zawodowych, którzy będą ich gościć w swoich domach.
Császár Péter - Paulina Szałasz
Dióssi Dorottya- Karolina Jurek
Juhász Stefánia- Beata Warzecha
Máday Csilla -Katarzyna Tokarczyk
Száva Orsi- Katarzyna Gądek
Boczkó Gabi- Karolina Górka
Mundy Nikolett- Karolina Świątek
Farkas Gergő- Filip Maślanka
Ráth Luca- Maksymilian Dudar
Battai Kristóf- Dawid Opyd
Alacsony Zsóka- Joanna Garwol
Gyimesi Martina1- Małgorzata Szewczyk
 
    Uroczystość powitania młodzieży z Węgier zakończono słodkim poczęstunkiem - pysznymi tradycyjnymi ciastami, ufundowanymi przez ciastkarnię „Jeziorek” ze Starego Sącza, udekorowanymi flagami Polski i Węgier. Słodki początek słodkich wspomnień.
    Po uroczystym powitaniu młodzież naszej szkoły razem ze swoimi węgierskimi kolegami udała się do swoich domów, a nauczyciele zostali zaproszeni na uroczystą kolację w restauracji "Miś" w Starym Sączu, w której wzięli udział nauczyciele języka angielskiego oraz dyrekcja Zespołu Szkół Zawodowych im.Wł.Orkana i Gimnazjum w Gołkowicach.
    W piątek 17 czerwca po pożegnalnym obiedzie w restauracji "Miś" w Starym Sączu odbyła się uroczystość pożegnania grupy uczniów z Węgier i ich nauczycieli. Młodzież i nauczyciele z Węgier wyrazili swoje zadowolenie z polskiej gościnności i wymiernych efektów współpracy, a także zaprosili nas na Węgry w październiku 2011. Współpraca międzynarodowa ze szkołą średnią w Dunakeszi będzie kontynuowana. Niezwykłą zaletą tej wymiany międzynarodowej jest to, iż językiem roboczym jest język angielski i uczniowie naszej szkoły mogą w praktyce wykorzystywać jego znajomość.
    We środę 15 czerwca uczniowie z Węgier w towarzystwie naszych uczniów, którzy gościli ich w swoich domach wybrali się na wycieczkę po Starym Sączu. Grupę polsko-węgierską oprowadzali po Starym Sączu w języku angielskim nasi „szkolni przewodnicy” - uczniowie klasy I Technikum Obsługi Turystycznej: Bartłomiej Krzykalski, Rafał Lasyk, Piotr Konopka, Dominika Gaber i Kinga Zaremba. Spacer starosądeckim szlakiem św.Kingi zakończyliśmy przy źródełku św.Kingi, gdzie uczniów z Węgier poczęstowaliśmy ciasteczkami św.Kingi i ciasteczkami papieskimi wypiekanymi przez Siostry Klaryski. Wszystkim bardzo smakowały.
    Następnie udaliśmy się na zaproszenie burmistrza Mariana Cyconia do kina "Sokół", gdzie uczniowie zostali oficjalnie przywitani przez Burmistrza Starego Sącza i mogli obejrzeć film o Starym Sączu. Po obiedzie wybraliśmy się na wycieczkę do Krynicy wspólnie z węgierskimi gimnazjalistami z Dunakeszi, którzy w tym samym czasie byli goszczeni w ramach współpracy międzynarodowej przez Gimnazjum w Gołkowicach.
.

.

.

.
    W Krynicy Węgrzy zobaczyli pijalnię wód mineralnych oraz udali się kolejką na Górę Parkową skąd mogli podziwiać skąpane w słońcu urokliwe krajobrazy Beskidu Sądeckiego. Końcowym punktem programu była przepyszna kolacja-grill w hotelu „Paradise” w Krynicy.
    Wczesnym czwartkowym porankiem młodzież z Węgier, wraz z młodzieżą z naszej szkoły, u której mieszkali Węgrzy, pojechała do Wieliczki. Zwiedziliśmy kopalnię soli i Muzeum Żup Krakowskich wraz z przewodnikiem w języku angielskim. I znów była okazja do nauki języka angielskiego w praktyce. Wczesnym popołudniem spacerowaliśmy wzdłuż wzgórza zamkowego. Pokazaliśmy Węgrom Wawel i katedrę na Wawelu. Spacer uliczkami Krakowa doprowadził nas na krakowski rynek. Uczniowie z Polski wraz z uczniami z Węgier mogli zwiedzać i odkrywać uroki Krakowa samodzielnie. Trzy godziny wolnego czasu stanowiły okazję do integracji polsko-węgierskich grup i praktyczne wykorzystywanie języka angielskiego.
W piątek rano wszyscy uczniowie spotkali się w budynku szkoły, gdzie odbyły się warsztaty językowe przygotowane przez: Agnieszkę Adamek i Beatę Damasiewicz. Uczniowie w polsko-węgierskich parach wzięli udział w konkursie zespołowym. Zadaniem uczniów było wspólne rozwiązanie testu dotyczącego zabytków w Starym Sączu oraz przygotowanie pocztówki do przyjaciół w Dunakeszi. Węgierscy uczniowie pisali pocztówki w języku angielskim, a uczniowie z Polski rysowali wybrane przez węgierskich kolegów miejsca, które zobaczyli podczas pobytu w Polsce. Efektem tych międzynarodowych warsztatów była wystawa pocztówek, którą wszyscy mogli podziwiać podczas obiadu pożegnalnego. Po warsztatach językowych wybraliśmy się na krótką wycieczkę do Nowego Sącza, gdzie Węgrzy mogli pospacerować po nowosądeckim rynku i zobaczyć ruiny zamku w towarzystwie swoich polskich kolegów.
Po obiedzie pożegnaliśmy swoich przyjaciół z Węgier. W uroczystości wzięła udział dyrektor szkoły pani Bogumiła Hybel. Wręczyliśmy im prezenty ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu. Ogłosiliśmy również wyniki testu o Starym Sączu. Zwycięską parą się Paulina Szałasz i Császár Péter.
    Węgrzy wyjechali pełni wrażeń i wspomnień. Nawiązały się nowe polsko-węgierskie przyjaźnie. Młodzież doskonaliła umiejętność posługiwania się językiem angielskim. Nauczyła się szacunku wobec innych kultur. Poznała nowe możliwości, jakie daje znajomość języków obcych. Wspaniała przedwakacyjna lekcja, którą zapamiętają na długo.
Beata Damasiewicz
 
136388