Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

Procesja Bożego Ciała - 23 czerwca 2011 r.

Treść


.
Procesja Bożego Ciała
 
    Jak zawsze w uroczystość Bożego Ciała, która w tym roku przypadła 23 czerwca mieszkańcy naszego miasta z obu parafii tłumnie zgromadzili się na płycie Rynku, by wziąć udział w Mszy Świętej i procesji do czterech ołtarzy. Eucharystię koncelebrowali kapłani ks.prałat Alfred Kurek, ks.prałat Marek Tabor, ks.proboszcz Janusz Ryba, ks.kapelan Roman Stafin oraz ks.Henryk Homoncik. Tegoroczna uroczystość miała wyjątkowy charakter. W całej diecezji tarnowskiej - w miejsce homilii, wierni odmówili jubileuszową modlitwę adoracyjną. Było to wyznanie wiary w Chrystusa i przeproszenie za profanację Eucharystii. Przepraszamy za to, że oddalamy się od ołtarza w miarę jak przybywa nam lat. Przepraszamy za stojących poza murami świątyń, za wszystkie niepotrzebne rozmowy i gorszące słowa podczas Eucharystii, za zewnętrzne tylko trwanie dla zachowania pozorów, bez wewnętrznej więzi miłości. Przepraszamy za tych kapłanów i wiernych świeckich, którzy czynią Mszę świętą swoją własnością i kształtują ją według własnego uznania, niezgodnie z tradycją Kościoła. Biskup Wiktor Skworc prosił wiernych, aby w roku jubileuszowym diecezji tarnowskiej częściej wstępowali do kościołów na adorację Najświętszego Sakramentu i szanowali niedzielną Mszę Świętą. Wezwał też do pojednania z rodziną i sąsiadami.
    Dodatkowym akcentem uroczystości Bożego Ciała było wsparcie działalności hospicjów domowych i stacjonarnych, które działają na terenie diecezji tarnowskiej. Do tej idei ks.bp Wiktor Skworc wystosował gorący ape: abyśmy w tym dniu, kiedy czcimy Boże Ciało - Jezusa Chrystusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie, zwrócili także uwagę na ciało człowieka, szczególnie chorego. Niech nasza troska o nich wyrazi się w modlitwie i darze serca, który złożymy na rzecz hospicjów w uroczystość Bożego Ciała - zaapelował ordynariusz tarnowski.
.

.
    Po Mszy Świętej procesja za niosącym monstrancję kałanem przeszła z Rynku ulicami: 11 Listopada, Jana Czecha, Cesarczyka, Powstańców Chochołowskich i Braterstwa Ludów, do kaplicy Miłosierdzia Bożego, gdzie usytuowany był ostatni z czterech ołtarzy. W procesji szli kapłani, siostry zakonne, Liturgiczna Służba Ołtarza, przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe, Dziewczęca Służba Maryjna, dzieci pierwszokomunijne, dziewczynki sypiące kwiatki i chłopcy dzwoniący dzwonkami, a także Ochotnicza Straż Pożarna oraz Chór i Orkiestra Dęta pod kierownictwem Stanisława Dąbrowskiego.
O bezpieczeństwo uczestników zadbała policja i wolontariusze z Grupy św. Pawła działającej przy Diecezjalnym Centrum Pielgrzymowania.
 
Kinga Bednarczyk
 
238923