Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Jasełka

Treść


.
Jasełka
 
            „Aniołek maleńki jak wróbelek,
            Przyfrunął do szopy, do Betlejem.
            Zapalił na niebie wielką gwiazdę,
            Aż noc się zrobiła jak dzień jasna…”
 
    Tymi słowami mali artyści z klasy I d i II d Szkoły Podstawowej nr 1 w Starym Sączu, wprowadzili widzów w atmosferę narodzin małego Jezuska. W dniu 20 stycznia 2012 r. o godz. 17.00 zespół Małych Form Teatralnych przedstawił Jasełka w Starosądeckim Centrum Kultury i Sztuki „Sokół”. Na przedstawienie zostali zaproszeni przedstawiciele władz lokalnych, księża, nauczyciele, babcie, dziadkowie, rodzice i uczniowie. Wśród zaproszonych gości byli: proboszczowie starosądeckich parafii św.Elżbiety Węgierskiej i Miłosierdzia Bożego księża: prałat Marek Tabor i Janusz Ryba; pełniący obowiązki burmistrza Starego Sącza Jacek Lelek, przewodniczący Rady Miejskiej Kazimierz Gizicki, przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Marian Lis, dyrektor ZOFAS Barbara Porębska, dyrektor szkoły Zdzisław Wojnarowski, wicedyrektor szkoły Barbara Dyrek oraz przewodniczący Rady Rodziców Bogdan Sajdak.
    „Jasełka” zostały przygotowane w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej „Nauka jest najlepszą przygodą” pod kierunkiem pań nauczycielek: Lucyny Wojnarowskiej i Wandy Kowalczyk.
W obrębie jednego z zadań zawartych w projekcie „Umieć i wiedzieć więcej - rozwijamy kompetencje kluczowe”, w Szkole Podstawowej im.Ks.prof.Józefa Tischnera prowadzone są zajęcia małych form teatralnych, na które uczęszcza 30 uczniów. Warsztaty mają na celu m.in. rozwijanie inwencji twórczej dzieci, dykcji, przełamanie zahamowań i tremy. W ubiegłym roku zespół zaprezentował na scenie kina „Sokół” przedstawienia pt.: „Królowa Śniegu” i „Przygoda Smurfów”.
.

.
      W styczniowy, śnieżny dzień młodzi aktorzy przekazali nam dobrą nowinę. Gwiazda betlejemska doprowadziła wszystkich do szopki, w której w żłóbku na sianie leżał maleńki, zziębnięty Jezus. Po wspólnym kolędowaniu mali artyści złożyli życzenia z okazji Dnia Babci i Dziadka. Aniołki obdarowały zaproszonych gości drobnymi upominkami. Na zakończenie krótkie przemówienia wygłosili zaproszeni goście podkreślając między innymi ogromną wartość jasełek, które nawiązywały nie tylko do czasów narodzenia Jezusa, ale również kultywowały zwyczaj chodzenia kolędników od domu do domu oraz poruszały problemy, z którymi boryka się współczesny człowiek.
.

.
    Duże wrażenie na publiczności wywarła gra aktorska dzieci, o czym świadczyły gromkie oklaski w trakcie przedstawienia. Zachwyt wzbudzały również piękne i kolorowe stroje, barwna prezentacja multimedialna i oprawa muzyczna. Dla wielu uczniów był to pierwszy występ na scenie przed tak liczną publicznością. Wszyscy oglądali jasełka z wielkim wzruszeniem i zaciekawieniem. Zapewne w sercach wielu ludzi ponownie narodził się Jezus, dający nadzieję i miłość. A aniołek maleńki jak wróbelek „widział te cuda nad cudami, że Bóg, choć maleńki będzie z nami!”.
Małgorzata Jawor
Fot.: Łukasz Dyrda
 
322508