Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

XXV MIĘDZYNARODOWA JESIEŃ GALICYJSKA

Treść


.
XXV MIĘDZYNARODOWA JESIEŃ GALICYJSKA
.


    8 października w sali starosądeckiego „Sokoła” już po raz szesnasty zagościła Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka, na którą zaprosił Burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek i Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu.
Zorganizowany w ramach jubileuszu koncert literacki „Słowiańscy Bardowie, gdyż projekt ten funkcjonuje już od 25 lat, jak zwykle przyniósł wiele wspaniałych emocji.
Na przełomie września i października poeci uczestniczą w spotkaniach w kilku miastach Małopolski i Podkarpacia, a w minionym roku artyści ze swym poetyckim przekazem dotarli do Lwowa, powtarzając tę trasę także w tym roku.
Marzeniem organizatora, poety i ze swadą prowadzącego to przedsięwzięcie Andrzeja Grabowskiego, jest dotarcie na Słowację.
Wierni widzowie tych cyklicznych spotkań zawsze mogą liczyć na poznanie nowych utworów występujących tu autorów oraz zakupić kolejne wydania ich tomików poezji i płyt.
Zebranych gości przywitała dyrektor Maria Sosin, przekazując prowadzenie Andrzejowi Grabowskiemu.
W tegorocznej edycji uczestniczyli prezentując swe utwory: Danuta Capliez - Delcroix, polska poetka mieszkająca we Francji, Tetyana Hurey z Ukrainy, Lam Qunag My z Wietnamu, Kazimierz Burnat z Wrocławia, Andrzej Grabowski i Artur Grabowski z Ciężkowic.
Szczególny nastrój koncertowi nadali bardowie: Oleś Diak z Ukrainy, Władimir Stockman z Rosji i Andreij Jackiew z Ukrainy oraz śpiewający a capella Qunag My.
    Na widowni obecni byli gimnazjaliści i uczniowie starszych klas, którzy z przyjemnością uczestniczyli w tym niepowtarzalnym święcie poezji. A przecież nigdy nie wiadomo, co komu w duszy gra i czy sami już teraz lub w przyszłości będą pisać wiersze? Wielu z nas ma przecież swoje mniej lub bardziej udane zmagania z poetyckim lub prozatorskim zapisem swych myśli i przeżyć.
Z nadzieją na następną Jesień.
Jolanta Czech
 
124035