Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Koło Grodzkie i Tatran Preszów na Jackowej Pościeli

Treść


.
Koło Grodzkie i Tatran Preszów
na Jackowej Pościeli
 
    Koło Grodzkie PTTK Oddział „Beskid” w Nowym Sączu i Klub Słowackich Turystów TATRAN po raz kolejny wędrowali razem po Beskidzie Sądeckim.
    Oba kluby podpisały w ubiegłym roku umowę o współpracy. Jej owocem są ciekawe wycieczki organizowane wspólnie na terenie Polski i Słowacji, na które organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich chętnych.
    W sobotę, 3 października turyści ze Słowacji gościli w Nowym i Starym Sączu. W Nowym Sączu, pod przewodnictwem pani Dominiki Kroczek, zwiedzono Bazylikę Św.Małgorzaty, Kościół Ducha Świętego i ruiny Zamku. Podziwiano z zewnątrz sądecką Synagogę, oraz Kościół ewangelicko-augsburski. Słowakom bardzo podobał się sądecki ratusz, którego wnętrze również mogli obejrzeć. Po południu goście przejechali do Starego Sącza, gdzie złożyli wizytę Siostrom Klaryskom, zwiedzili też muzeum Dom św.Kingi. Stowarzyszenie „Gniazdo” zaprosiło wszystkich na pyszną zupę dyniową i słodkości. Po Starym Sączu oprowadzała pani Jolanta Czech. Wieczorem wspólnie z Kołem Grodzkim turyści bawili się przy grillu pod Ołtarzem Papieskim. Wcześniej goście zwiedzili Ołtarz Papieski oraz Muzeum Jana Pawła II mieszczące się przy ołtarzu.
.

.
    W niedzielę, 4 października Słowacy wraz z turystami Koła Grodzkiego uczestniczyli we mszy św. Na „Jackowej pościeli” w Beskidzie Sądeckim, gdzie miało miejsce odsłonięcie dwóch nowych obelisków poświęconych zmarłym przewodnikom PTTK i GOPRowcom. Piękna pogoda sprzyjała wędrówkom. Trasa prowadziła z Kosarzysk, przez Obidzę, gdzie w bacówce turyści zatrzymali się na odpoczynek. Podziwiali stąd piękną panoramę Pasma Jaworzyny Krynickiej. Dalej wędrowano przez Przełęcz Gromadzką - rozkoszując się widokami na Tatry i Pieniny, Wielki Rogacz, Niemcową na Polanę Jackowa Pościel. Po mszy i ognisku turyści zeszli żółtym szlakiem do Piwnicznej. Przewodnikiem był pan Tadeusz Maciaś.
    Turyści dziękują przewodnikom oraz pani Natalii Maciaś, która wystąpiła w roli tłumacza.
    TATRAN Preszów i Koło Grodzkie serdecznie zapraszają wszystkich chętnych na kolejne wspólne wycieczki, o których można dowiadywać się ze strony internetowej PTTK Oddziału „Beskid” www.beskid.pttk.pl
K. Zygmunt
 
123927