Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Polsko-węgierski projekt kulturoznawczy dobiegł końca

Treść


.
Polsko-węgierski projekt kulturoznawczy
dobiegł końca
 
    W czwartek, 26 listopada 2015, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im.Ks.prof.Józefa Tischnera w Starym Sączu, odbyła się uroczystość wręczenia nagród w związku z podsumowaniem polsko-węgierskiego projektu kulturoznawczego, który koordynowali nauczyciele języka angielskiego. Zakończony projekt pod hasłem: „Języki obce - bramą do wzajemnego zrozumienia: wspólna nauka języka” rozpoczął się 26 września - co jest datą symboliczną, bowiem wtedy właśnie obchodziliśmy Europejski Dzień Języków 2015. Patronat nad projektem objął Zarząd Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych PASE.
    Zadaniem uczestników było opracowanie artykułu na temat Polski w języku angielskim. Efekt pracy młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych stanowiły artykuły poruszające różnorodne aspekty kulturoznawcze związane z Polską. Zbiór wszystkich prac, w postaci gazetki, został przesłany koordynatorowi współpracy polsko-węgierskiej z Radnὁti Miklὁs Gimnázium w Dunakeszi, dzięki czemu młodzież węgierska mogła poszerzyć swoją wiedzę na temat Polski. Wśród osób nagrodzonych w polsko-węgierskim projekcie znaleźli się uczniowie Technikum Obsługi Turystycznej.

I miejsce: Izabela Krajewska (IV TOT), za artykuł dotyczący przyrody Mazur,
II miejsce: Wiktoria Szewczyk (III TOT), za pracę przedstawiającą polskie przesądy,
III miejsce: Ewelina Tokarczyk (IV TOT) za opis piękna bieszczadzkich krajobrazów.

Wyróżnienia otrzymali: Roksana Marszałek (IV TOT) za ukazanie Krakowa jako miasta wyjątkowego; Agata Pasiut (IV TOT) za ciekawe spojrzenie na Podegrodzie i tradycje Lachów Sądeckich; Ewa Pałka (IV TOT) za przedstawienie kultury ludowej w powiecie nowosądeckim, Joanna Węgrzyn (IV TOT) za ciekawostki turystyczne dotyczące Wierchomli oraz Łucja Udziela (III TOT) za artykuł będący kulinarną podróżą po Polsce.
.

.
    Nagrody ufundowały: Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych PASE, Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu, a także Europejskie Centrum Języków Nowożytnych z Grazu, które przesłało materiały okolicznościowe związane z Europejskim Dniem Języków 2015. Autorom najlepszych artykułów w języku angielskim nagrody wręczył Grzegorz Skalski - dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu, w towarzystwie Angeliki Dudy, wicedyrektora szkoły.
Należy również wspomnieć, iż w ramach projektu w październiku uczniowie z Węgier wzięli udział w konkursie kulturoznawczym o Polsce, a nagrody otrzymali w Radnὁti Miklὁs Gimnázium, podczas pobytu młodzieży Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Dunakeszi.
Beata Damasiewicz
 
322508