Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Na jesienną chandrę - Górny Śląsk

Treść


.
Na jesienną chandrę - Górny Śląsk
 
    14-15 listopada turyści, korzystający z oferty wycieczkowej sądeckiego oddziału PTTK, spędzili na Górnym Śląsku. Była to wycieczka Koła Grodzkiego, a podczas niej wiele atrakcji.
    Uczestnicy przeprawili się łodziami najdłuższym w Polsce podziemnym przepływem w Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. W tym mieście zwiedzili również jedyną w Polsce Zabytkową Kopalnię Srebra. „Gwoździem programu” była degustacja piwa w Tyskim Browarium, gdzie turyści dowiedzieli się w jaki sposób dawniej warzono piwo i obserwowali proces współczesnej jego produkcji.
    W Pszczynie turyści obserwowali zwierzęta w Pokazowej Zagrodzie Żubrów oraz tutejszy zamek, który należy do nielicznych, najcenniejszych muzeów-rezydencji.
.

.
Zwiedzono także robotnicze dzielnice - Giszowiec i Nikiszowiec - w Katowicach, uczestniczono we Mszy św. w bazylice Najświętszej Maryi Panny i św.Bartłomieja w Piekarach Śląskich.
    Atrakcją było przejście najgłębiej położoną w kopalni węgla kamiennego trasą turystyczną w Europie, którą szczyci się Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego „Guido” w Zabrzu. Podczas zwiedzania kopalni turyści obserwowali pracę kombajnów górniczych oraz podróżowali prawdziwą górniczą kolejką podwieszaną.
    Program przygotował prezes koła Tadeusz Maciaś, a przewodnikiem był Wiesław Piprek, za co uczestnicy wycieczki serdecznie im dziękują.
    Koło Grodzkie oraz PTTK Oddział „Beskid” w Nowym Sączu serdecznie zapraszają na kolejne wycieczki. To dobry sposób na jesienną melancholię.
Katarzyna Zygmunt
zdjęcie: Włodzimierz Godek
 
324428