Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Wyjazd studyjny do Krakowa i Oświęcimia

Treść


.
Wyjazd studyjny do Krakowa i Oświęcimia
uczniów Gimnazjum im.Juliusza Słowackiego
w Starym Sączu
 
    Wyjazd studyjny do Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz do muzeum w Auschwitz zakończył udział uczniów naszej szkoły - Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego - w realizowanym przez Stowarzyszenie Profesjonalnego Samorządu projekcie „Młody obywatel XXI wieku”. W wyjeździe wzięli także udział uczniowie z:
            Zespołu Szkół Społecznych SPLOT w Nowym Sączu,
            Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nowym Sączu,
            Gimnazjum im. Straży Granicznej II RP w Muszynie,
            Gimnazjum im. prof. dra Józefa Dietla w Krynicy-Zdroju.
 
    Niezwykle ciekawe okazało się spotkanie studyjne w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego mieszczącym się w Krakowie przy ulicy Racławickiej 56. Tam w sali sesyjnej uczniowie zasiedli w ławach przeznaczonych dla 39 radnych sejmiku i obejrzeli przygotowaną dla nich prezentację, przedstawiającą trójstopniowy podział administracyjny Polski, poznali też zadania realizowane przez gminy, powiaty i województwa. Każdy uczestnik spotkania otrzymał symboliczną pamiątkę z pobytu w sejmiku. Następnie uczestnicy projektu udali się do Muzeum Auschwitz. Rozległy teren, autentyczne poobozowe bloki, baraki, wieże strażnicze, ale też tysiące przedmiotów o szczególnej wymowie i symbolice… To wszystko wpłynęło na emocje i nastrój zwiedzających. Cisza, zaduma, smutek - te uczucia towarzyszyły uczniom. Wzruszenie ogarnęło tych, którzy stanęli przed tablicą z napisem:
    „Przybądź do mnie, Ty, obywatelu wolnego Świata, Ty, którego istnienie i bezpieczeństwo gwarantowane są ludzką przyzwoitością i prawem, a ja Ci powiem, w jaki sposób nowocześni zbrodniarze i podli mordercy zmiażdżyli przyzwoitość życia i starli prawa istnienia”.
 
    Wyjazd studyjny odbył się 30 listopada 2015 roku, wzięli w nim udział wyróżnieni w pracach projektowych uczniowie z klas 3A, 3B naszego gimnazjum: Kinga Kurowska, Sylwia Nowak, Sylwia Opyd, Gabriela Plata, Kinga Tyliszczak, Maciej Jop, Karol Królewski, Karol Nakielski, Bartłomiej Szewczyk, Adam Wojtas. 
Halina Madziar
 
322722