Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

XXIX Międzynarodowa Jesień Literacka

Treść


.
XXIX MIĘDZYNARODOWA JESIEŃ LITERACKA
„BALLADĄ I WIERSZEM WITAMY STAROSĄDECCZYZNĘ”
 
    1 października 2019 r. Festiwal Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka po raz dziewiętnasty zawitał do Powiatowej i Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Sączu, chociaż to już jego 29. edycja.
    Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka jest spotkaniem miłośników poezji i muzyki, tak twórców, jak i wielbicieli ich twórczości. Jest spotkaniem szczególnym, pełnym dobrych emocji. Wędruje po mniejszych miastach dawnej Galicji w Polsce i na Ukrainie.
    Koncert inauguracyjny polskiej części festiwalu pod patronatem burmistrza Jacka Lelka odbył się 1 października 2019 r. w starosądeckiej bibliotece.
    Na starosądeckim spotkaniu zagościli literaci z Polski i z różnych stron świata: Switłana Bresławska z Ukrainy, Kazimierz Burnat z Wrocławia, Jan Dydusiak z Sydney, Artur Grabowski z Ciężkowic, Andrzej Jagoda z Tuchowa, Stefan Jurkowski z Warszawy, Krystyna Konecka z Białegostoku, dr Lam Quang My z Wietnamu, Tamara Łucenko i Julia Sudus z Ukrainy oraz Wladimir Sztokman z Rosji. Gościnnie wystąpili także twórcy sądeccy: Joanna Babiarz i Janusz Szot.
   Koncert tradycyjnie już poprowadził Andrzej Grabowski, pomysłodawca i wieloletni organizator Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej, która odbywa się cyklicznie na przełomie września i października w kilku miastach południowej Polski.
    Uczestnicząc w kolejnych, corocznych edycjach spotkań z poetami i bardami, mamy możliwość szczególnych wzruszeń, obcowania z poezją, z balladami i poetyckimi piosenkami prezentowanymi przez uznanych twórców i wykonawców swych utworów. Oczywiście gromkimi brawami publiczność nagrodziła swych lubianych wykonawców.
   Kolejnymi etapami na trasie podróży Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej miały być: Tuchowska Jesień Literacka zorganizowana w Domu Kultury, Miting Literacki dla młodzieży zorganizowany przez Bibliotekę Miejską w Tarnowie, doroczny koncert Autorów Galicyjskiej Jesieni Literackiej w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie, Koncert Finałowy Poetów i Bardów w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, czy Noc Poetów w Ciężkowicach.
    Do zobaczenia za rok na jubileuszowym spotkaniu. Oby to była równie złota jesień!
Jolanta Czech
 
324502