Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

„MARATON LITERACKI” - 40 spotkań autorskich - 1743 uczestników

Treść


.
„MARATON LITERACKI”
- 40 spotkań autorskich - 1743 uczestników
 
    Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu zakończyła realizację projektu „Maraton literacki” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Partnerstwo dla Książki - organizując 40 spotkań autorskich, które swoim zasięgiem objęły 1743 czytelników z powiatu nowosądeckiego.
    Spotkania odbywały się w dniach od 10 czerwca do 4 października 2019 roku, promowały czytelnictwo i rozwijały wiedzę.
    „Maratończycy Literaccy” - pisarze - spotkali się z czytelnikami w: Nawojowej, Białej Niżnej, Żeleźnikowej, Olszanie, Przysietnicy, Grybowie Krynicy Zdroju, Korzennej, Tyliczu, Powrożniku, Łomnicy Zdroju, Chełmcu, Wojnarowej, Gródku nad Dunajcem, Tęgoborzy, Starym Sączu, Jazowsku, Krynicy Zdroju, Frycowej, Binczarowej, Nowej Wsi, Łabowej, Kamionce Wielkiej, Piwnicznej Zdroju, Gołkowicach, Łącku, Krużlowej, Lipnicy Wielkiej, Podegrodziu, Rożnowie, Łososinie Dolnej, Ptaszkowej, Mystkowie, Krynicy Zdroju, Żegiestowie, Mogilnie, Florynce, Zagorzynie, Moszczenicy, Rytrze i Barcicach.
Byli wśród nich:
    Wojciech Widłak - polski pisarz, redaktor, autor wielokrotnie nagradzanych książek dla dzieci a trochę dla dorosłych, m.in. serii o „Panu Kuleczce”, „Wesołym Ryjku”, „Samotnym Jędrusiu”, „Sekretnym życiu Krasnali w Wielkich Kapeluszach”, serii Podręcznych Nieporadników, a także tekstów w podręcznikach szkolnych.
    Paweł Wakuła - absolwent malarstwa i pedagogiki artystycznej, ilustrator, rysownik prasowy, autor literatury dziecięcej. W interesujący sposób opowiadał o książkach, w których podejmuje zagadnienia historyczne związane z dziejami Polski, w humorystyczny sposób przedstawiał mało znane fakty z życia polskich królów i książąt. Młodzi czytelnicy mieli szansę posłuchać ciekawostek historycznych od czasów Mieszka I, po czasy współczesne. Dowiedzieli się m.in. Czy Jagiełło lubił się kąpać? Dlaczego król Mieszko był w dzieciństwie niewidomy? Dlaczego Kazimierza nazywano Wielkim? Rozmowę wzbogacał rysunkami, które szybko i sprawnie wychodziły spod jego ręki.
   Justyna Bednarek - dziennikarka, pisarka i ilustratorka, której nazwisko rozsławiła popularna seria książek dla dzieci o przygodach skarpetek: „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, „Nowe przygody skarpetek”, „Banda czarnej frotté”. Skarpetki powracają”. Napisała również, „Pięć sprytnych kun”, „Babcocha”. Niezapomniane spotkanie autorskie było okazją do poznania twórczości pisarki, zaprzyjaźnienia się z bohaterami jej książek i wysłuchania ciekawych opowiadań. Dla lepszego odbioru i pobudzenia dziecięcej wyobraźni, autorka posłużyła się rekwizytami bohaterów książki w postaci kolorowych skarpet i sprytnych kun. Ciekawym elementem spotkań było tworzenie przez dzieci własnych papierowych skarpetkowych bohaterów oraz wymyślanie i przedstawianie ich niesamowitych przygód.
   Na zakończenie maratonu futbolowe opowieści snuł zawodowy opowiadacz - Jarosław Kaczmarek, autor książek o sławnych sportowcach. Wcielając się w rolę komentatora sportowego przedstawił historię piłki nożnej. Porównywał mecz do baśni, opowieści, która ma początek, rozwinięcie pełne akcji i zakończenie. Uczestnicy spotkania wysłuchali również ciekawostek o sławnych piłkarzach.
 
    Po spotkaniu można było otrzymać autograf na książce lub zakładce - wykonanej przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych GNIAZDO.
   Realizowany projekt był wyjątkowy, pokazywał magię słowa pisanego, promował czytanie i udowodnił, jak ogromny potencjał drzemie w książkach oraz bibliotekach. Stawiał na uniwersalne wartości, a dzięki otwartej formie trafił do szerokiej grupy odbiorców. Niejednokrotnie wielu uczestnikom spotkań pozwolił na pierwszy kontakt z osobą tworząca książkę.
    Spotkania, każde o innej tematyce, dla różnych grup czytelników - od przedszkola do seniora - przebiegały w miłej i ciepłej atmosferze, spełniły oczekiwania odbiorców jak i organizatorów.
Bibliotekarki
 
310706