Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Kochane Dzieci

Treść


.

.
Zaczynamy Nowy Rok 2009, czas może pewnych zmian, postanowień. Nam w dalszym ciągu będzie towarzyszył św.Paweł. Dziś zapraszam Was do trzech miejscowości związanych z pierwszą podróżą misyjną. Jak pamiętacie poprzednio zostawiliśmy św.Pawła na Cyprze. Z tej wyspy Apostoł powrócił na tereny dzisiejszej Turcji.
.

.
Pierwsze z miast to:
Antalya - miasto w południowo-zachodniej Turcji, nad zatoką Antalya (Morze Śródziemne), zostało założone w tym miejscu w 150 r. p.n.e. przez króla Pergamonu Attalosa II. Po śmierci Attalosa III, w 133 r. p.n.e. miasto przypadło w udziale Rzymianom. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego Antalya znalazła się pod rządami Bizancjum. Na ten czas przypada okres znacznego rozkwitu miasta.
W VII w. n.e. dominującą rolę w regionie odgrywali Arabowie, jednak w XII wieku Antalya znalazła się z powrotem we władzy Bizancjum. Podbój miasta przez Turków seldżuckich ostatecznie zakończył panowanie bizantyjskie na południowych wybrzeżach Azji Mniejszej w pierwszej połowie XIII stulecia. Antalya przechodziła od tamtej pory pod panowanie wielu narodów, aż w 1432 roku sułtan Murad II ostatecznie włączył ją do Turcji Osmańskiej.
.

.
Kolejne miasto to:
Perge - miasto w Pamfilii, leżące bardziej w głębi lądu niż Attalia (południowe wybrzeże dzisiejszej Turcji). Paweł odwiedził Perge, przybywając tu z Cypru podczas pierwszej podróży misyjnej, a także po swoim powrocie na wybrzeże.
.

.
Trzecie miasto to:
Ikonium - obecnie Konya w południowo-centralnej Turcji. Podczas pierwszej swojej podróży Paweł nauczał w tym mieście, które należało wtedy do rzymskiej prowincji Galacji. Spotkał się tam z ostrym sprzeciwem, podzieliła się za i przeciw Pawłowi. Apostołowie, bo na pewno pamiętacie, że w pierwszej podróży towarzyszy Pawłowi Barnaba, muszą udać się w dalszą podróż.
s.Agnia
324428