Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

KONKURS POEZJI KAROLA WOJTYŁY

Treść


.
W związku z 10-leciem wizyty Jana Pawła II
w Starym Sączu
KONKURS POEZJI KAROLA WOJTYŁY
 
     Ogłosili go, rozpropagowali i przeprowadzili członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, z najbardziej zaangażowaną w zamierzenie jego inicjatorką p.prezes Haliną Borowską na czele, przy współudziale nauczycieli i uczniów miejscowych szkół. Można tu mówić o oryginalnym pomyśle i odkrywczości tematu, gdyż konkurs objął utwory poetyckie, tworzone przez Karola Wojtyłę w latach uczniowskich i studenckich, mało znane i rzadko popularyzowane przez wydawnictwa. Przeważnie nie były one publikowane wcześniej, a jeżeli już to pod pseudonimami: Andrzej Jawień, Stanisław Andrzej Gruda i Piotr Jasień. Sam autor miał wiele wątpliwości, co do ich poziomu i dojrzałości. Od momentu wyboru na papieża całkowicie zaprzestał twórczości literackiej, by po 24 latach ogłosić poetyckie medytacje „Tryptyk rzymski”.
Przez całe życie jednak pozostawał pod wpływem natchnień, głębokich myśli i poruszeń serca. Zawsze wrażliwy na piękno słowa, oczarowany jego potęgą, a czasami zaskakiwany słabością, miał poetycką duszę i o artystach myślał jakby o kapłanach.
W młodzieńczych utworach Karola Wojtyły pełno tzw. „trudności norwidowskich”, nie są one łatwe i dostępne dla każdego. Ukazują sakralność świata, miłość do ludzi, odkrywają wewnętrzne życie, najskrytsze przeżycia, mistyczno-kontemplacyjną osobowość młodego człowieka, który w tamtym czasie jeszcze zupełnie nie myślał o zostaniu księdzem. Czuł potrzebę tworzenia, ale swoje wątpliwości przekazał w słowach:
„Poezja to wielka pani, której trzeba się całkowicie poświęcić, obawiam się, że nie byłem wobec niej zupełnie w porządku (…)”
 
W jednym z najpiękniejszych swych utworów, w „Pieśni o Bogu ukrytym” zawarł to piękne wyznanie miłości:
„Jeśli miłość największa w prostocie
a pragnienie najprostsze w tęsknocie
więc nie dziw, że pragnął Bóg
aby najprostsi Go przyjęli
ci, którzy dusze mają z bieli
a dla miłości swej nie znają słów (…)”
 
Konkursowe zmagania poetyckie
 
     Wymagały zaangażowania wielu osób, rozpropagowania pomysłu w szkołach, podjęcie trudu zmierzenia się ze słowem, opanowania pamięciowego niełatwych tekstów, interpretacji, a później i tremy, której nie dało się w rywalizacji uniknąć. Na wyróżnienie zasługują więc wszyscy uczestnicy konkursu (23 osoby). Rozstrzygnięcie nastąpiło 4 kwietnia o godz. 14.00 w kaplicy Domu Parafialnego. Pod nieobecność p.prezes Haliny Borowskiej eliminacje prowadził v-ce prezes p.Bogdan Jamiński. W jury zasiadły panie: przewodnicząca - Zofia Gierczyk, członkowie - Anna Pinczer, Helena Setlak, Anna Jojczyk. Organizacyjnie bardzo czynnie włączyli się w przygotowanie i przebieg konkursu członkowie Akcji Katolickiej, państwo: Elżbieta Szczepaniak, Bogusława Tobiasz, Stanisław Radzik i Jerzy Styrna. Organizatorzy przygotowali piękne dyplomy i nagrody książkowe dla wszystkich uczestników, również podziękowania dla dyrekcji uczestniczących szkół oraz dla nauczycieli-opiekunów, którzy przygotowali młodzież. Otrzymały je panie: Elżbieta Mrówka z Gimnazjum im.Juliusza Słowackiego, Iwona Rychlewska z Liceum Ogólnokształcącego, Aneta Hajduga z ZSZ nr 1, Ewa Kapłon z ZSZ nr 2, Angelika Duda z ZSDM.
Konkurs przebiegał bardzo sprawnie. Na twarzach uczestników malowało się przejęcie, powaga, nawet niepokój. Rywalizacji towarzyszyło bowiem przeświadczenie, że udział w konkursie to hołd dla Jana Pawła II, wyraz pamięci, szacunku i wdzięczności, stąd ambicje, by wypaść jak najlepiej.
Punktacja w wielu przypadkach była wysoka i bardzo zbliżona. Jury postanowiło wyróżnić najlepszych, spośród uczestników każdej ze szkół, przyznając im pierwsze nagrody. I tak pierwszym miejscem nagrodzono uczniów:
Sylwię Piątkowską z Gimnazjum im.Juliusza Słowackiego
Renatę Kozik z ZSZ nr 2
Klaudię Rams i Agnieszkę Nosal z LO
Marcina Kuklę z ZSDM.
.


Jako pierwsza, poza konkursem, wystąpiła uczennica Szkoły Podstawowej
Agata Jankowiak
.
Ogólnie zaś, w gronie wszystkich uczestników, na pierwszym miejscu z maksymalną ilością zdobytych punktów uplasowały się uczennice LO - Klaudia Rams i Agnieszka Nosal.
Jako formę wyróżnienia potraktowano również umieszczenie w gazetce nazwisk wszystkich 23 uczestników. Oto reprezentanci poszczególnych szkół:
Gimnazjum im.Juliusza Słowackiego: Aneta Gancarz, Iwona Król, Klaudia Owsianka, Sylwia Piątkowska, Monika Pustułka.
ZSZ nr 1: Kinga Wąchała
ZSZ nr 2: Kleopatra Koral, Renata Kozik, Justyna Krawczyk, Ewa Plata, Monika Sekuła, Anna Sikońska
ZSDM: Joanna Natanek, Kamil Grocholewski, Marcin Kukla, Andrzej Ogorzały, Tomasz Soboń
LO: Alicja Gorczowska, Danuta Kozieńska, Agnieszka Nosal, Joanna Pych, Klaudia Rams, Mirela Sajdak
 
Jury postanowiło również wyróżnić, za prezencję i elegancję oraz wzorową postawę, grupę uczniów reprezentujących Zespół Szkół Drzewno-Mechanicznych.
Bardzo cenna inicjatywa Akcji Katolickiej spotkała się z dużym uznaniem starosądeckiego środowiska. Oby takich rodziło się u nas jak najwięcej.
Notowała Zofia Gierczyk
135899