Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Wielkanocne spotkanie

Treść


.
WIELKANOCNE SPOTKANIE
 
    Święta Wielkiej Nocy są najważniejszymi w tradycji chrześcijańskiej. Tydzień przed Wielkanocą obchodzimy Niedzielę Palmową - na pamiątkę wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Symbolem tegoż wydarzenia są barwne palmy. Dawniej miały one za zadanie chronić ludzi i ich gospodarstwa przed złem, przynosić urodzaj w gospodarstwie. Podobnie jest współcześnie, choć w większych miastach tradycja święcenia wielkanocnych palm jest praktykowana zdecydowanie rzadziej niż na wsi. Dniem wyjątkowo radosnym, poprzedzającym Święta Wielkiej Nocy jest Wielka Sobota. Wierni nawiedzają w tym dniu świątynie, w których kapłani błogosławią pokarmy przeznaczone na świąteczny stół. Kosz z pokarmami dekoruje się baziami oraz wiosennymi kwiatkami. Każdy pokarm, który wkładamy do koszyczka świątecznego coś symbolizuje. Chleb gwarantuje dobrobyt i pomyślność. Dla chrześcijan jest przede wszystkim symbolem ciała Chrystusa. Jajko to znak odradzającego się życia, zwycięstwa nad śmiercią. Sól to życiodajny minerał. Dawniej wierzono w jej moc, odstraszającą wszelkie zło. Wędlina zapewnia zdrowie, płodność i dostatek. Ser symbolizuje przyjaźni między człowiekiem a siłami przyrody. Chrzan ma wzmacniać, dawać siłę fizyczną i krzepę. Ciasta oznaczają umiejętność i doskonałość. Wreszcie wielkanocny baranek, jest zapowiedzią i Jezusa, którego męka i śmierć i zmartwychwstanie ma wybawić od grzechu wiecznej rodzaj ludzki. Chorągiew, przy boku baranka jest znakiem zwycięstwa.
.

.

.
    W Środowiskowym Domu Samopomocy, święta rozpoczęliśmy nieco wcześniej, bowiem 8 kwietnia, podopieczni, kadra Środowiskowego Domu Samopomocy w Starym Sączu, zarząd i przyjaciele Stowarzyszenia na Recz Osób niepełnosprawnych „GNIAZDO”, usiedli przy wspólnym stole, aby zgodnie z tradycją wielkanocną spożyć uroczyste śniadanie. Na świątecznym, przepięknie udekorowanym stole znalazły się tradycyjne potrawy wielkanocne, między innymi żurek z jajkiem, babka i inne wyśmienite wypieki. Wszystkie potrawy i serwowane dania pod okiem pań terapeutek przygotowywali podopieczni ŚDS w ramach zajęć terapeutycznych. Nie trudno się więc dziwić, że ich radość była tym większa, gdy przybyli goście kosztowali i chwalili efekt ich pracy.
Na wielkanocnym śniadaniu pojawiło się kilku ważnych gości, między innymi państwo: K.Kurzeja, J.Janczak, A.Pierzga - radni Starego Sącza oraz p.Jacek Lelek. Swoją obecnością zaszczycił nas p.Marian Cycoń burmistrz Starego Sącza, który w przemówieniu wyraził swą dumę i zadowolenie z faktu, że niedawno powstały środowiskowy dom dynamicznie się rozwija oraz nienagannie spełnia swoją socjalizacyjną funkcję. P.Burmistrz życzył podopiecznym, pracownikom domu oraz przybyłym gościom sukcesów, satysfakcji i energii by w dalszym ciągu z zapałem i pasją działali na rzecz osób, którzy potrzebują wsparcia. Serdeczne, ciepłe życzenia świąteczne wyraziły także panie Zofia Wcisło - prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „GNIAZDO”, Joanna Homoncik - kierownik ŚDS. W imieniu przyjaciół i wolontariuszy domu życzenia składała p.Jolanta Czech. Ku zaskoczeniu wszystkich Robert Gawron - przewodniczący nowo powstałego samorządu uczestników ŚDS, z racji faktu, iż nie mógł pojawić się na uroczystości, przekazał list - odczytany przez p.kierownik, w którym to życzył zebranym radości, pomyślności i spokoju na święta.
    Spotkania, jak to przy wielkanocnym stole, mają szczególne znaczenie. Jednoczą ludzi, sprawiają, iż nikt nie czuje się samotny. Każdy, kto choć raz świętował z nami powie, iż na spotkaniach, organizowanych przez Stowarzyszenie „GNIAZDO” oraz Środowiskowy Dom Samopomocy, panuje ciepła, rodzinna atmosfera. Nie liczy się to, gdzie świętujemy, lecz z kim. Otaczamy się przyjaciółmi, ludźmi otwartymi i życzliwymi - prawdopodobnie w tym właśnie tkwi powodzenie naszych wspólnych spotkań.
 
Ewa Wietrzak
126503