Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Sądecczyzna gotowa przyjąć pielgrzymów - ŚDM 2015

Treść


.
Sądecczyzna gotowa przyjąć pielgrzymów
Światowe Dni Młodzieży 2015
 
    Zgłaszamy gotowość Sądecczyzny do współorganizacji Światowych Dni Młodzieży w 2015 roku - powiedział podczas konferencji prasowej, 1 sierpnia starosta nowosądecki Jan Golonka. - Apelujemy, aby wszyscy włączyli się w organizację tego spotkania. Czeka nas dużo pracy. To wielkie przedsięwzięcie. Chociaż spotkanie nastąpi w 2015 roku, już dziś oferujemy głównym organizatorom swoją pomoc.
    Starosta nowosądecki Jan Golonka, burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek i ks.Marcin Kokoszka - dyrektor Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania w Starym Sączu wystąpili z taką  propozycją do kardynała Stanisława Dziwisza, marszałka Małopolski, wojewody i prezydenta Krakowa.
    W Rio de Janeiro były na spotkaniu z papieżem Franciszkiem około trzech milionów ludzi - dodaje starosta Jan Golonka. - To prawie tyle, ile mieszka w całej Małopolsce. Chcemy wesprzeć głównych organizatorów i zaoferować im swoja gotowość. Na Sądecczyźnie nie brakuje miejsc noclegowych, a także wielu atrakcji, w tym największej i kojarzonej z Janem Pawłem II - ołtarza na starosądeckich błoniach. To jedyny w Polsce zachowany w całości ołtarz, przy którym Jan Paweł II odprawił Mszę św.
Starosta przypomniał, że w ubiegłym roku Ziemię Sądecką odwiedziło ponad 1,6 miliona turystów. Powiat Nowosądecki jest więc przygotowany na przyjęcie dużej ilości osób. Przypomniał tez, że Jana Pawła II na Sądecczyznę zapraszały wspólnie samorządy
    Nikt wtedy za bardzo nie wierzył w to, że się uda - mówił starosta Jan Golonka. - Ale się udało i Ojciec Święty był w Starym Sączu, kanonizował błogosławioną Kingę 19 czerwca 1999 roku, a później ogłosił ją patronką samorządów.
Jacek Lelek - burmistrz Starego Sącza przyłączył się do apelu i również zgłosił chęć pomocy przy organizacji Światowych Dni Młodzieży.
    To przedsięwzięcie gigantyczne, większe niż organizacja Euro 2012 - mówił burmistrz Jacek Lelek. - Na mniejszym terenie będzie znacznie więcej ludzi, którzy nie przybędą na jeden dzień tylko na kilka dni, będą się przemieszczać, będą potrzebować noclegu, jedzenia, środków transportu. Jako Sądecczyzna mamy możliwości, aby włączyć się w organizację i oferujemy swoją pomoc. Mamy świadomość, że Światowe Dni Młodzieży to przede wszystkim wielka msza z udziałem papieża i wszystkich młodych, ale też jest to cykl spotkań ludzi z całego świata. Do Małopolski przybędą pielgrzymki z odległych zakątków globu. W tym kontekście odległość Sądecczyzny od Krakowa jest niewielka. Zgłaszamy swoją gotowość i jesteśmy otwarci na współpracę.
 
TREŚĆ LISTU
„Wracając myślą i sercem w atmosferę minionych 25 lat pontyfikatu, pragniemy łączyć się w radości i dziękczynieniu za wszystko, co było treścią tego niezwykłego czasu. Wielką miłością napełniło nas to, co służyło dobru ludzkich serc na całej kuli ziemskiej, co było ubogacone wiernością, cierpieniem i poświęceniem długiego pontyfikatu” (z listu samorządowców i parlamentarzystów oraz kapłanów i wiernych z Ziemi Świętej Kingi na jubileusz 25 lat pontyfikatu Bł.Jana Pawła II).
 
Pamiętamy co było nam dane dzięki tej niestrudzonej posłudze Papieża Polaka Jana Pawła II
Dzisiaj - po ogłoszeniu przez Ojca Świętego Franciszka - miejsca kolejnych Światowych Dni Młodzieży w 2015 roku, po raz kolejny pragniemy oddać nasze siły dla najgodniejszego wypełnienia woli Papieża - Polaka, który był inicjatorem tych spotkań.
Pragniemy, aby młodzież z całego świata została godnie przyjęta przez wszystkich ludzi dobrej woli, przez całą Małopolskę.
Ziemię Świętej Kingi założycielki Klasztoru Klarysek, Centrum Pielgrzymowania im.Bł.Jana Pawła II, Starosądeckie Błonia z zachowanym oryginalnym ołtarzem polowym z pielgrzymki naszego ukochanego Ojca Świętego, ogromne zasoby ułatwiające bytowanie gościom tej ziemi, atrakcje turystyczne, tradycję i przebogaty folklor lachowski, otwartość i nasze gorące serca - pragniemy oddać do dyspozycji głównego organizatora tego wielkiego wydarzenia.
Już dzisiaj zapraszamy na Sądecczyznę młodzież ze wszystkich stron świata. Zrobimy co w naszej mocy, aby Wasze pielgrzymowanie było naszym wspólnym pielgrzymowaniem ubogaconym dziękczynną modlitwą za dar tego światowego spotkania.
Starosta Nowosądecki - Jan Golonka
Burmistrz Miasta i Gminy Stary Sącz - Jacek Lelek
Ks.Marcin Kokoszka
 
Oprac. Kinga Bednarczyk
Źródła: własne, Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu
 
324503