Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Półkolonie zorganizowane przez Starosądecką Placówkę Wsparcia Dziennego

Treść


.
PÓŁKOLONIE ZORGANIZOWANE PRZEZ STAROSĄDECKĄ
PLACÓWKĘ WSPARCIA DZIENNEGO
 
     Placówka Wsparcia Dziennego zorganizowała dwa turnusy półkolonii. W każdym z nich udział wzięło 35 dzieci. Pierwszy turnus zorganizowany został dla dzieci młodszych i trwał od 15 do 26 lipca. Dla uczestników przygotowany został ciekawy program zajęć, taki, aby bawił, uczył, cieszył i zapewniał bezpieczny wypoczynek. Były wycieczki na basen w Nowym Sączu, do kina 5 D.
     W pierwszym tygodniu półkolonii zorganizowana została wycieczka do Krynicy z wyjazdem kolejką linową na Górę Parkową. Prowadzone były również zajęcia świetlicowe oraz zabawy plenerowe w Starym Sączu.
Dużo atrakcji dostarczył również wyjazd do Piwnicznej, gdzie dzieci, pod nadzorem instruktora, poznawały tajniki jazdy konnej. W stadninie dzieci miały „mini wykład” na temat życia koni. Dowiedziały się między innymi, że koniom wystarcza niespełna 3 godziny snu na dobę, że dorosły koń ma 40 zębów, a oczy konia znajdują się po bokach głowy, przez co koń każdym okiem widzi inny obraz.
     W drugim tygodniu dzieci wyjechały do Młodowa, gdzie mogły się napić wody ze źródła św.Kingi oraz napełnić wodą przywiezione butelki. Kolejną atrakcją dla uczestników letniej półkolonii, chociaż o nieco innym charakterze, był wyjazd do Bajkolandu, gdzie dzieci miały okazję aktywnie spożytkować swoją energię. Na zakończenie półkolonii odbył się, jak zwykle bardzo atrakcyjny dla uczniów, wyjazd do Rabkolandu. Za każdym pobytem dzieci bawią się tam świetnie. Mają swoje ulubione atrakcje, a wyjeżdżając - już planują, z czego będą korzystać następnym razem.
     Ważnym punktem półkolonii był pokaz ratownictwa medycznego „Mali ratownicy” zorganizowany przez firmę „Emergency” Krzysztofa Weneckiego. Dzieci na zajęciach dowiedziały się, w jakich sytuacjach należy wezwać pomoc, jakie są numery alarmowe, i jak udzielić pierwszej pomocy. Uczestnicy spotkania mieli również możliwość zapoznania się ze sprzętem ratowniczym, którego używają pracownicy pogotowia ratunkowego. Program wsparła Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu, udostępniając radiowóz policyjny. Dzieci mogły zobaczyć wyposażenie radiowozu, ale największą dla nich atrakcją była możliwość spędzenia kilku chwil wewnątrz radiowozu.
     W lipcowych zajęciach brała udział wolontariuszka z Brazylii Sabrina Mattos, która przyjechała do naszej placówki, skierowana przez organizację studencką AIESEC, która nawiązała z nami kontakt. Głównym celem tej organizacji jest szerzenie wielokulturowej edukacji, tolerancji oraz kreowanie aktywnych postaw. Dla naszych uczestników była to dodatkowa atrakcja, bo szlifowali swoją znajomość języka angielskiego, jedynie w ten sposób mogąc komunikować się z Sabriną.
.

.

.

.

.
     Drugi turnus półkolonii zorganizowany został od 5 do 16 sierpnia. Tak jak w pierwszym turnusie, tak i teraz, dla uczestników przygotowano mnóstwo atrakcji. Dzieci były w Szczawnicy. Tam wyciągiem górskim wyjechały na Palenicę, gdzie kolejna atrakcją był zjazd letnim torem saneczkowym. Do Piwnicznej pojechaliśmy na jazdę konną, do Nowego Sącza na pływalnię i do kina 5D oraz do Chełmca na rolkowisko. Na zakończenie półkolonii tradycyjnie odbył się wyjazd do Rabkolandu. Przed nim udaliśmy się do Urzędu Miasta, by złożyć życzenia imieninowe panu burmistrzowi Jackowi Lelkowi. Słowa zabawnego wierszyka i gromkie „Sto lat” uradowały Solenizanta, który poczęstował wszystkich pysznymi słodkościami. Jak zwykle, tak i tym razem była z nami nasza nieoceniona wolontariuszka p.Jolanta Młodkowska-Czech, wspierająca swoją pomocą wychowawców i rodziców przez cały rok, a szczególnie w wakacje.
     Zajęcia obejmowały również przygotowywanie się dzieci się do wystawienia przedstawienia opartego na podstawie utworu „Skarby” Jana Joachima Czecha. Próby przestawienia odbywały się w ogródku galerii „Pod Gniazdem”, gdzie uczestnicy półkolonii doskonalili swoje umiejętności aktorskie.
     Uczestnicy półkolonii, za wsparcie finansowe składają podziękowania: panu burmistrzowi Jackowi Lelkowi, kierowniczce Ośrodka Pomocy Społecznej p.Janinie Nalepowej, p.Józefie Zbrońskiej przewodniczącej GKRPA, jak również sponsorom: Zarządowi Grodzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Nowym Sączu, Zarządowi Banku Spółdzielczego w Starym Sączu, Markowi Sekule z firmy „MS Ubezpieczenia”, Wspólnocie Mieszkaniowej w Starym Sączu, oraz firmie „Batim” i „Emergency” a także wszystkim rodzicom, którzy wspierali nasze wakacyjne działania.
Jolanta Koszkul - kierownik placówki
 
324503