Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Ikona Bogarodzicy >Trzy Radości<

Treść


.
Ikona Bogarodzicy „Trzy Radości”
 
Ikona Matki Bożej „Trzy Radości” została wsławiona w połowie XVIII w. Na początku tego stulecia pewien pobożny pisarz ikon przywiózł z Włoch kopię ikony "Święta Rodzina". Gdy po raz kolejny wybierał się za granicę ikonę zostawił u swojego kuzyna, duchownego cerkwi Świętej Trójcy w moskiewskiej dzielnicy Pokrowki. Kiedy kapłan dowiedział się o śmierci właściciela ikony postanowił przekazać ją do swojej cerkwi. Została ona umieszczona nad głównym wejściem na zewnątrz świątyni.
.

.
Po około 40 latach łaska Boża wysławiła tę ikonę. Oto jedną poważaną kobietę spotkało w krótkim czasie kilka nieszczęść. Jej mąż został bezpodstawnie oskarżony i skazany na zsyłkę, w związku z tym skonfiskowano również cały majątek małżonków. Na domiar złego matkę pozbawiono ostatniej podpory - syna, który służąc w wojsku został podczas jednej z bitew wzięty do niewoli. W tej tragicznej sytuacji kobieta, nie znajdując wsparcia wśród ludzi, zwróciła się do Matki Bożej z modlitwą i prośbą o pomoc.
Pewnego razu miała sen, w którym usłyszała głos, mówiący jej, aby odnalazła ikonę przedstawiającą Świętą Rodzinę i pomodliła się przed nią. Nieszczęśliwa kobieta obeszła prawie wszystkie moskiewskie świątynie aż w końcu odnalazła ikonę. Posłuszna głosowi, padła przed ikoną i gorliwie modliła się.
Po krótkim czasie kobieta otrzymała trzy radosne wiadomości: jej mąż został zrehabilitowany i wracał ze zsyłki, syna uwolniono z niewoli, a majątek został zwrócony. Po tym zdarzeniu ikona otrzymała nazwę „Trzy Radości”.
Ikona Matki Bożej „Trzy Radości” przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem oraz św. Józefa - małżonka Marii z prawej strony i św. Jana Chrzciciela z lewej.
Święto Ikony Matki Bożej „Trzy Radości” obchodzone jest 26 grudnia/8 stycznia.
 
Opracował ks.Paweł Tyrawski
na podstawie Jarosława Charkiewicza
 
136388