Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

KONCERT CECYLIAŃSKI

Treść


.
KONCERT CECYLIAŃSKI
 
    22.XI 2015 r. w kościele p.w. św.Elżbiety Węgierskiej, po raz pierwszy w Starym Sączu, w dniu liturgicznego wspomnienia św. Cecylii i ku jej czci, odbył się koncert w wykonaniu Krakowskiej Orkiestry „ARDENTE”. W roli gospodarza wystąpił proboszcz parafii, ksiądz Marek Tabor, witający serdecznie wykonawców i uczestników. Ambitny repertuar i piękne wykonawstwo doceniła i nagrodziła rzęsistymi oklaskami, licznie zgromadzona publiczność. Największymi brawami obdarowano utalentowanego solistę fletowego, starosądeczanina - Kacpra Dąbrowskiego.
    Koncerty Cecyliańskie cieszą się dużą popularnością w naszym kraju, gdzieniegdzie mają już kilkunastoletnią tradycję i są bardzo rozbudowywane, np. w Krakowie, Tarnowie czy Limanowej. W tej ostatniej, w Bazylice Matki Bożej Bolesnej, w koncercie czterech chórów wystąpiło ponad 100 chórzystów, dziękując śpiewem swojej patronce. Podobnie, jak w innych miejscowościach, wspólnie zaśpiewali hymn do św. Cecylii: „Niby echo spoza świata” A.Chlondowskiego, zaczynający się od słów:
 
                                   Niby echo spoza świata
                                   Brzmi organów cudny ton
                                   Świętym hymnem w niebo wzlata
                                   Wzbija się przed Boży tron
 
                                   Pieśń przedziwna nas zachwyca
                                   Skąd melodia cudna ta?
                                   To Cecylia Męczennica
                                   Na organach Panu gra(…)
 
                                   Kto chce Bogu śpiewać godnie
                                   Kto Jezusa pragnie czcić
                                   Niech zapali cnót pochodnię
                                   Świętych wzorem zacznie żyć.
 
    Święta Cecylia z Rzymu, jedna z najsławniejszych męczennic Kościoła, żyła najprawdopodobniej na przełomie II i III wieku. Zaczęła doznawać szczególnej czci w VI w. U schyłku średniowiecza uczyniono z niej patronkę muzyki i śpiewu kościelnego. Jest patronką chórzystów, muzyków, organistów i zespołów wokalno-muzycznych.
    W starosądeckim Koncercie Cecyliańskim wystąpili: Bartosz Staniszewski dyrygent, Kacper Dąbrowski flet i Krakowska Orkiestra ARDENTE. W repertuarze wykonawców znalazły się utwory dwóch kompozytorów austriackich, tzw. klasyków wiedeńskich: Koncert fletowy nr 2, D-dur KV 314 Wolfganga Amadeusa Mozarta i „Symfonia nr 45, fis-moll „Pożegnalna” Hob. I:45 Franza Josepha Haydna. Melomanom, młodzi uzdolnieni muzycy, zgotowali prawdziwą ucztę duchową, a w nas wszystkich zrodziła się nadzieja, że Koncerty Cecyliańskie zagoszczą odtąd na stałe w parafialnej świątyni, muzyką i śpiewem religijnym ogarniając i zespalając całą społeczność starosądecką. Dziękując pierwszym wykonawcom, pragniemy przybliżyć ich działalność i osiągnięcia. Zaczniemy od flecisty, utalentowanego, młodego starosądeczanina, o którym na pewno jeszcze nie raz usłyszymy.
.

.
            Kacper Dąbrowski - student Akademii Muzycznej im.Karola Szymanowskiego w Katowicach prowadzony przez dr Łukasza Zimnika. Bierze czynny udział w projektach Akademickiej Orkiestry Symfonicznej oraz Akademickiej Orkiestry Dętej pod dyrekcją m.in.Jana Wincentego Hawela, Michała Klauzy, Grzegorza Mielimąki i Krzesimira Dębskiego. Obecnie jest członkiem Luslawice Trio, zespołu założonego z uczestników Letniej Akademii Muzyki prowadzonej przez Filharmoników Berlińskich. Solista Akademickiej Orkiestry Barokowej pod dyrekcją Martyny Pastuszki. Jest w stałej współpracy z profesorem Krzysztofem Pendereckim. Jego umiejętności dają się poznać poprzez liczne koncerty z orkiestrami: Orkiestra Fresco Sonare, Camerata di Cracovia, czy Krakowska Orkiestra „Ardente”. Od tego roku jest również członkiem Santander Orchestra. Swoje umiejętności doskonali pod okiem prof. Janosza Balinta w macierzystej uczelni. Uczestniczy w kursach muzycznych z takimi muzykami jak: Denis Bouriakov, PatricGallois, Jean Pierre Menuge, Barbara Świątek-Żelazna.
 
Krakowska orkiestra „ARDENTE”. „ARDENTE” to orkiestra, która składa się z muzyków krakowskiego środowiska artystycznego. W skład orkiestry wchodzą głównie absolwenci Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Krakowie, kształcący się u najwybitniejszych muzyków kręgu kultury europejskiej na kursach w kraju i za granicą. Orkiestra powstała z przekształcenia krakowskiej orkiestry kameralnej „Camerata di Cracovia” która na swoim koncie ma koncerty na północy (m.in. Paryż, Abbeville, Saint Martin en Campagne, Falvy, EuleTrepport) oraz na południu Francji (m.in. Meyras, Chassiers, Beauchastel, Balazans, Naces, Ailhon), a także w Polsce (m.in. Sucha Beskidzka, Kraków, Wieliczka).
Stały skład orkiestry powstał w marcu 2011 roku. Muzycy rozpoczęli wtedy owocną działalność artystyczną. Od tego momentu stali się bardzo zgranym zespołem, który stara się pokazać innym, co to jest muzyka i jak to jest ją kochać...
Dzięki współpracy Liceum Muzycznego z wybitnym znawcą muzyki barokowej, dyrygentem i multiinstrumentalistą Jean Pierre Menuge, który od wielu lat prowadzi w zaprzyjaźnionej Szkole Muzycznej warsztaty dotyczące gry barokowej, zespół rozwija swą wiedzę na temat wykonawstwa historycznego i interpretacji. Orkiestra pracuje pod kierunkiem wybitnych krakowskich dyrygentów - Wiesława Delimata, Marcelego Kolaski, Marka Hampla.
    W Starym Sączu ma okazję gościć już po raz drugi. Jej pierwszy występ towarzyszył obchodom Roku Jana Joachima Czecha. Podczas tego koncertu orkiestra zaprezentowała nam transkrypcje utworów starosądeckiego kompozytora na orkiestrę kameralną oraz europejską twórczość okresu baroku.
Tym razem muzyka klasyczna jej najwybitniejsi przedstawiciele W.A.Mozart - Koncert fletowy D-dur Nr 2 skomponowany na wiosnę lub latem 1777 i J.Haydn - symfonia nr 45 fis-moll pożegnalna - napisana w 1772 roku.
 
    Za udostępnienie powyższego materiału informacyjnego dziękuję ojcu Kacpra, panu Stanisławowi Dąbrowskiemu, dyrygentowi Orkiestry i Chóru parafialnego.
Zofia Gierczyk
 
124010