Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Sanktuaria maryjne

Treść


.
SANKTUARIA MARYJNE
 
Nazaret
 
.
Za nami okres Bożego Narodzenia, w którym nasze myśli zdążały do Betlejem. Ale wszystko zaczęło się wcześniej, w miejscowości Nazaret. tu jest centrum i początek wszystkich rozsianych po całym świecie sanktuariów maryjnych. Zaglądnijmy dziś do Nazaretu. Miasto to liczy dziś około 60 tys. mieszkańców. W tym 30-35% to katolicy. Badania archeologiczne wykazały że w okresie “Zwiastowania” mogła to być osada rolnicza licząca około 200 mieszkańcowi.
 

 
Dom Maryi znajdował się w południowej części osiedla. Od najdawniejszych czasów w tym miejscu gromadzili się wierni, wierząc że tu “Słowo stało się Ciałem.” W czasie prac archeologicznych po przypadkowym uderzeniu młotem odbiła się cała połać tynku, spod którego wyłonił się wyryty niewprawną ręką grecki napis “Chaire Maria" - “Zdrowaś Maryjo" i fragmenty drugiego napisu odczytanego jako “Święte miejsce Maryi". Dla uczonych nie było wątpliwości: to jest mieszkanie Maryi, to jest naprawdę miejsce Zwiastowania!
W miejscu tym urządzono najpierw kaplicę, w której modlili się tzw. judeochrześcijanie. Chrześcijanie pochodzący z pogaństwa wznieśli tu w V w. bazylikę typu bizantyjskiego, zachowując jednak w pełni stan pierwotny groty i jej otoczenia. Gdy w XI w. Ziemię Świętą zdobyli łacinnicy, świątynia była w znacznym stopniu zniszczona. Ocalała tylko święta grota, podobnie jak to się stało również w 1263 r. gdy romański kościół zbudowany przez krzyżowców został zrównany z ziemią przez wojska Bajbarsa (potem przez 400 lat Nazaret było zamieszkałe tylko przez ubogą grupę mahometan).
Następny kościół zbudowali franciszkanie, którzy w 1620 r. otrzymali pozwolenie od życzliwego chrześcijanom emira Galilei na osiedlenie się w Nazarecie. Ten kościół już dziś nie istnieje. Został pół wieku temu rozebrany, aby zrobić miejsce monumentalnej świątyni godnej upamiętnić tak wielkie wydarzenie, jakim było Wcielenie Syna Bożego. Budowę prowadził mediolański architekt Giovanni Muzio Bazylika składa się z dwóch poziomów. W dolnej części jest zachowana grota w której na okrągłej płycie marmurowej wyryty napis: w języku łacińskim: “Hic Verbum caro fatum est” Tu Słowo stało się ciałem.
Górna bazylika jest pomyślana jako pomnik wdzięczności Bogarodzicy za Jej obecność w historii różnych narodów. Na ścianach świątyni widnieją dużych rozmiarów wizerunki Matki Bożej, czczonej jako Pani i Królowa wielu krajów. Z prawej strony od wejścia kolorowa ceramika przedstawia Matkę Boską Częstochowską z Mieszkiem I, Dąbrówkę z biskupem Jordanem i żołnierzami polskimi w strojach historycznych.
Nad centrum kościoła wznosi się kopuła mająca kształt odwróconej lilii. Być może projektant świątyni chciał nawiązać do hebrajskiej nazwy miasta, która oznacza “pączek", “rozwijający się kwiat". Istotnie, Nazaret jak kiedyś, tak i dzisiaj ma kształt kielicha kwiatu. Jest miasteczkiem białych domów biegnących rzędami z doliny ku szczytom otaczających je wzgórz, na przemian z pasami szarej zieleni oliwek i jasnej zieleni migdałów Wszystko to razem tworzy naturalny obraz o niewymownym widoku. Rzeczywiście Kwiat Galilei!
Piękne jest również otoczenie Bazyliki Zwiastowania. Długi portyk, oddzielający sanktuaryjny plac od miasta, jest swoistą galerią maryjnych mozaik będących darem różnych narodów. Szereg wizerunków otwiera złocista ikona Matki Boskiej Włodzimierskiej ze Świętej Rusi, potem bogato ubrana Królowa Walencji i Moreneta z Montseratu w Hiszpanii, Matka Boża Płacząca z Syrakuz, Bolesna ze słowackiego Szasztina, Nasza Pani Różańcowa z Kanady i Patronka Esperantystów, Madonny z Europy, Azji i obu Ameryk.
Przypomina się wiersz naszego poety, który mówi, że gdy dzwony biją na Anioł Pański, ze wszystkich stron podążają rzeźbione i malowane Madonny, aby pokłonić się pokornej Dzieweczce z Nazaret.
To tylko poezja. Ale prawdą jest, że przez wszystkie Madonny świata, przez ikony, figury ze słynnych kościołów i z przydrożnych kapliczek, ze złoconych ołtarzy i z szarych ścian mieszkań płyną do Nazaretu nasze modlitwy - zdrowaśki i pieśni - jako pozdrowienia dla Najpiękniejszej ze stworzeń i jako westchnienie grzesznika do Matki Miłosiernego Boga.
.
 
Opracował ks.Paweł Tyrawski
na podstawie “Sanktuaria Świata”
ks.Kazimierza Górala
327409