Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Kolędnicy misyjni

Treść


.
KOLĘDNICY MISYJNI 2006
NIESIEMY POMOC DZIECIOM Z KRAJÓW MISYJNYCH
 
          “W progach domu, gdzie kolęda rozbrzmiewa weselem,
          Zwiastujemy radość wielką - Boże Narodzenie”
 
Tymi słowami w dniach 27, 28 i 29 grudnia kolędnicy misyjni witali mieszkańców Starego Sącza, Cyganowic oraz Mostek, którym z radością nieśli dobrą nowinę o narodzeniu Zbawiciela. Tym razem zorganizowano 8 grup kolędniczych. Już w październiku dzieci rozpoczęły przygotowania do kolędy misyjnej podczas cotygodniowych spotkań Grupy Misyjnej oraz Dziewczęcej Służby Maryjnej.
 

 
Uroczyste rozesłanie kolędników nastąpiło 26 grudnia w parafii pw. św.Elżbiety oraz w rektoracie Miłosierdzia Bożego. Następnego dnia ok. godz.10.00 dzieci wraz z opiekunami z radością wyruszyły na kolędnicze szlaki. Ochotnie i wytrwale wędrowały od domu do domu śpiewając kolędy i przedstawiając przygotowany program. Kolędowanie było dla nich szczególnym przeżyciem, o czym świadczą ich pisemne wypowiedzi. Oto fragmenty niektórych z nich:
Kolęda misyjna była dla mnie wielkim przeżyciem. Swoim udziałem w niej chciałam pomóc dzieciom w innych krajach” (Monika)
Podczas kolędowania byliśmy szczęśliwi że mogliśmy pomóc dzieciom z biednych krajów. Gdy chodziliśmy od domu do domu, głosiliśmy radosną nowinę, ludzie chętnie nas wpuszczali do domu i gorąco zapraszali za rok. Niektórzy częstowali nas herbatą i ciastem inni dawali nam cukierki i czekolady” (Dominika)
Ja mam satysfakcję, ponieważ wiem, że mogę pomóc dzieciom z krajów najbiedniejszych. Chociaż po całym dniu chodzenia po kolędzie jestem zmęczony, to jednak jestem też szczęśliwy, bo wiem ,że mój wysiłek nie pójdzie na marne” (Kamil)” (Kinga)
“Kolędowanie misyjne dla mnie było czymś nowym, bo w tym roku kolędowałam pierwszy raz. Gdy weszłam do pierwszego domu, poczułam strach, bałam się, że się pomylę w odtwarzaniu mojej roli. Podczas kolędowania miałam dużo przygód i jestem szczęśliwa, że mogłam komuś pomóc
Byłem zaszczycony występować jako król i brać udział w tej kolędzie” (Patryk)
Chętnie poświęciłam wolny czas na kolędowanie misyjne, gdyż wiedziałam, że zebrane przeze mnie oraz moich kolegów pieniądze idą na szczytny cel” (Laura)
Kolędowanie było dla mnie niesieniem pomocy potrzebującym dzieciom. Ja chętnie wyruszyłam w drogę. Było to bardzo miłe i wesołe przeżycie, ponieważ śpiewaliśmy kolędy, mówiliśmy piękne słowa i odczuwaliśmy radość z tego, że ludzie słuchali nas z zainteresowaniem i podziwiali nasze stroje” (Sylwia)
Byłam bardzo szczęśliwa chodząc przebrana za murzynka i niosąc radość ludziom, szczególnie tym samotnym, których prawie nikt nie odwiedza” (Iwona)
Nie jest sztuką zbierać pieniądze dla siebie, by później je wydać np. na słodycze, lecz zbierać dla tych dzieci które naprawdę potrzebują pomocy i dzięki niej będą mogły normalnie żyć i poznawać Pana Boga” (Gabriela)
Choć było ciężko, dodawałam sobie otuchy myślą, że pomagam biednym i chorym rówieśnikom” (Joanna)
Nauczyłam się, że biedni ludzie szczególnie cieszyli się z naszej kolędy i nie chodziło o to, aby dać dużo pieniędzy, lecz żeby nas serdecznie przyjąć i wysłuchać. Poznałam, że ludzie mogą być biedni, a jednak potrafią dzielić się z jeszcze biedniejszymi” (Kinga)
Kolędowanie misyjne nauczyło mnie pomocy innym. Przedstawiałam rolę Latynosa, czyli jednego z dzieci, dla których zbieraliśmy pieniądze. Żal mi jest tych dzieci, gdyż one nie mogą chodzić do szkoły ani uczyć się o Panu Bogu. Dlatego postanowiłam im pomóc” (Ala)
Uroczyste zakończenie kolędy misyjnej odbyło się 6 stycznia w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Podczas Mszy św. w kościele pw. św.Elżbiety grupy kolędnicze złożyły na ołtarzu ofiarę ok. 9700 zł, natomiast w kaplicy Miłosierdzia Bożego kolędnicy złożyli ofiarę ok. 4500 zł. Zebrane w tym roku pieniądze będą przeznaczone na budowę kaplic, przedszkoli, domu dla dzieci a także na wykupienie metryk urodzenia, stwierdzających tożsamość dzieci w Kamerunie. Dzięki kolędnikom misyjnym oraz ludziom dobrej woli dzieci w Republice Środkowoafrykańskiej, Kongo, Białorusi będą miały gdzie bawić się, zdobywać wiedzę, poznawać Pana Jezusa oraz będą miały lepsze warunki życia.
Uwieńczeniem całej akcji kolędowania misyjnego było IX Diecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych, które odbyło się 13 stycznia w parafii pw. bł.Karoliny Kózki w Tarnowie. Z naszych starosądeckich parafii pojechały dwa autokary. Kolędnicy misyjni składają serdeczne podziękowanie księżom: Alfredowi Kurkowi oraz Januszowi Rybie, za pokrycie kosztów związanych z wyjazdem na spotkanie do Tarnowa. Dzięki temu mali kolędnicy mogli doświadczyć wielu radosnych i ciekawych przeżyć. Wśród ok. 3000 innych wspaniałych aniołów, Latynosów, Murzynków, królów i pastuszków uczestniczyli w uroczystej Mszy św. celebrowanej przez ks.bpa Wiktora Skworca, po której odbyło się kolędowanie jednej z grup dla ks. Biskupa.
Po krótkiej przerwie i poczęstunku uczestnicy spotkania mogli wziąć udział we wspólnym śpiewaniu kolęd, a następnie obejrzeć film, ukazujący realizację poprzednich projektów oraz trudną sytuację swoich rówieśników w krajach misyjnych. Mogli także zobaczyć i wysłuchać siostrę misjonarkę oraz dwóch księży misjonarzy, którzy bardzo ciekawie i przejmująco opowiadali o swej pracy misyjnej oraz o problemach dzieci w Afryce.
Mamy nadzieje, że spełnią się życzenia ks.Biskupa, aby wszyscy uczestnicy kolędowania pozostali misyjnymi kolędnikami czyli apostołami Pana Jezusa w dalszym swym życiu, zarówno w domu jak i w szkole, aby wszędzie i wszystkim ofiarowali dar miłości, aby ich serca były zawsze otwarte dla Pana Jezusa oraz dla innych ludzi, szczególnie dla dzieci z krajów misyjnych.
“Panie Jezu, pobłogosław ludzi dobrej woli,
co innych wyprowadzają z duchowej niewoli”
Tymi słowami kolędnicy misyjni serdecznie dziękują wszystkim ofiarodawcom za okazaną dobroć i miłość, będącą znakiem uczestnictwa w misyjnym dziele Kościoła.
 

 
Skład poszczególnych grup kolędniczych:
.
Cyganowice
Gabriela Orzeł
Dawid Bielak
Piotr Pękała
Sylwia Gutowska
Justyna Hejmej
Sławomir Soboń
Maria Drożdż
Marek Skut
Klaudia Olszowska
Wioletta Olszowska
Klaudia Soboń
Aleksandra Cebula
Joanna Bukowska
Karolina Bielak
Marian Drożdż
      Opiekunowie: Halina Borowska, Agnieszka Hejmej, Barbara Orzeł
.
 
Stary Sącz
Ludmiła Wójcik
Kinga Mazur
Patryk Myjak
Kamil Biel
Anna Radzik
Szymon Tischner
Agnieszka Kaliciecka
      Opiekun: s.Wiktoriana
.
Aneta Romanek
Kasia Słabaś
Ala Wójcik
Ewa Król
Dominika Wójcik
      Opiekun: Kinga Faron
.
Monika Kuchnia
Joasia Stafińska
Kinga Golonka
Sylwia Sikora
Sylwia Marczyk
Marta Kuchnia
      Opiekun: Katarzyna Maślanka
.
 
Ola Wokacz
Artek Janek
Tomek Rejowski
Julia Witowska
Duda Ilona
      Opiekun: s.Cecyliana
 
Marzena Pelc
Iwona Grońska
Jola Pawlik
Magda Michalak
Natalia Pietrzak
Ernest Jaworski
      Opiekun: s.Małgorzata
 
Kamil Izworski
Kinga Batko
Agnieszka Polakiewicz
Dominika Polakiewicz
Joanna Rejowska
Laura Gruda
Mateusz Florek
      Opiekun: Ludwika Wójcik
.
Magdalena Jeleń
Monika Jeleń
Kamila Rams
Piotr Dziedzina
Dawid Mikulec
Katarzyna Kakuba
Anna Wójcik
      Opiekun: Maria Tokarczyk
.
 
Mostki
Ewa Korona
Edyta Musiałek
Mateusz Weber
Józef Witowski
Mateusz Zielonka
Adrianna Potoczek
      Opiekun: Barbara Stojda
Ludwika Wójcik
327409