Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Strona młodzieżowa

Treść


.
JUŻ, TUŻ TUŻ
.
Czas Wielkiego Postu wielu z nas kojarzy się z trzydniowym wolnym od zajęć lekcyjnych z racji rekolekcji wielkopostnych. Mało kto zdaje sobie sprawę że jest to czas bardzo ważny, czas przemiany naszych serc, czas pewnego wysiłku i refleksji nad tym, jak jest a jak powinno być.
Jak różne zdania mamy na temat rekolekcji świadczą chociażby poniższe wypowiedzi młodych ludzi na tenże temat:
 • Rekolekcje to odmiana, to inność, która często, zastanawia i wprowadza w zamyślenie.
 • Rekolekcje są jak rozmowa z Kościołem, ksiądz mówi i poucza, my słuchamy ale często bezowocnie.
 • Nudy, nudy...
 • Rekolekcje to przerwa w szkole, wolne - odpoczynek, luz
 • Do większości ludzi rekolekcje nie docierają, nie trafiają, ludzie nie biorą tego do siebie, a kapłana uważają za gościa z innej planety, który nie zna życia
 • Rekolekcje powinny uczyć, zaciekawić nas ludzi młodych. Powinny być odmianą, która zaintryguje i pociągnie. Ludzie z każdą chwilą się zmieniają, chcą coraz to lepiej, więcej, intensywniej wszystko przeżywać, chcą wszystkiego spróbować. Młody człowiek żyje w pełnym pędzie, jego potrzeby, zainteresowania zmieniają się jak w kalejdoskopie. Będąc otoczony wybijającym się złem ulega mu a na pierwszym miejscu w jego systemie wartości są rzeczy całkiem odmienne od Kościoła, Boga, znacznie odbiegające od systemu wartości choćby najbliższych mu osób czyli rodziców. Często my, ludzie młodzi, pragniemy mocnych wrażeń i silnych przeżyć, nie mając czasu na sen, wypoczynek, jesteśmy zabiegani i zmęczeni a tymczasem rekolekcje nakłaniają do refleksji odpoczynku, zatrzymania się, do zastanowienia się: “po co to wszystko, cały ten świat, ten pęd, to istnienie...”
Po co to życie???
.
Te pytania są trudne i niewygodne, czasem nawet boimy się na nie odpowiadać. Jest jednak pewna grupa ludzi, którzy myślą nad światem, są ułożeni, chcą czegoś więcej i znajdują czas na przemyślenie niektórych spraw, oni chcą rekolekcji, chcą nowości, która ich zadziwi i pociągnie. Ci ludzie wynoszą pozytywne owoce z rekolekcji i co najważniejsze przynajmniej starają się wdrażać je w życie, starają się pracować nad sobą. To niestety znikoma część społeczeństwa. Mimo iż to mały procent to warto się starać organizować rekolekcje i warto brać w nich udział. Zapamiętać choćby jedno zdanie, które jest w stanie przemienić moje życie.
Zbliżają się rekolekcje!!! Do której grupy dołączysz ??? Do tych co idą na łatwiznę i zrywają się z kościoła, by nie słuchać o wymaganiach? Czy do tych, co chcą w życiu czegoś więcej? Choć może nie zawsze im to wychodzi, ale przynajmniej podejmują trud, próbę zmiany czegoś w swoim życiu.
Pamiętaj! Życie masz tylko jedno i nie możesz go przeżyć byle jak!
.
A może by tak...???
.
Post w naszym rozumieniu wiąże się zwykle z podjęciem jakiegoś wyrzeczenia, najczęściej z rezygnacji z oglądania telewizji, palenia papierosów, picia alkoholu. Istnieje wiele innych twórczych możliwości zbliżania się do Boga.
Oto kilka z nich:
 • Podejmij post od gniewu i nienawiści. Codziennie daj swoim najbliższym dodatkową porcję miłości.
 • Podejmij post od osądzania innych. Zanim kogoś potępisz, przypomnij sobie, jak Jezus odnosi się do twoich upadków.
 • Podejmij post od upadania na duchu. Trzymaj się mocno obietnicy Jezusa, że Bóg ma dla ciebie najlepszy z możliwych planów.
 • Podejmij post od narzekania. Kiedy będziesz miał ochotę narzekać, zamknij oczy i przypomnij sobie małe radości, jakimi obdarowuje cię Jezus.
 • Podejmij post od uczucia żalu i goryczy. Pracuj nad przebaczeniem tym, którzy cię zranili.
 • Podejmij post od wydawania zbyt wielu pieniędzy. Postaraj się ograniczyć swoje wydatki i przeznacz zaoszczędzone pieniądze na potrzeby ubogich.
(MŁ)
124035