Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Dla Dzieci

Treść


.
.
Wielki Post, to taki szczególny czas, w którym częściej spoglądamy na krzyż i może częściej uświadamiamy sobie, jak wielką i nieskończoną miłością obdarzył nas Bóg, który dla naszego zbawienia wydał swojego jedynego Syna Jezusa Chrystusa na śmierć krzyżową.
Wielki Post, to czas, w którym podejmujemy wysiłek i trud nawrócenia, zerwania z grzechem i złem. Tej przemianie naszego życia służą między innymi rekolekcje wielkopostne, które odbywają się w naszych parafialnych wspólnotach, a także dla dzieci i młodzieży szkolnej.
 

 
Rekolekcje, to taki wyjątkowy czas Bożej łaski i dar od Pana Boga, naszego najlepszego Ojca, dlatego nie wolno nam go zmarnować i odrzucić. Centralnym wydarzeniem każdych rekolekcji jest spowiedź święta, która na nowo łączy nas z Bogiem i sprawia, że możemy znów przyjmować Jezusa do swojego serca. Aby owocnie i dobrze przeżyć ten sakrament trzeba spełnić pięć warunków. Mam nadzieję, że potraficie je wymienić, a przez najbliższe miesiące spróbujemy się zastanowić bliżej nad każdym z warunków dobrej spowiedzi. Pierwszym z nich jest rachunek sumienia. Kiedyś obserwowałam, jak mała Ania wychodziła z rodzicami do kuzynki na urodziny. Długo stała przed lustrem, oglądała swoje buciki, sweterek, spódniczkę. Tatuś, który przyglądał się jej przez dłuższą chwilę w pewnym momencie odezwał się z uśmiechem; “ nie wiedziałem, że z Ciebie taka strojnisia.” Ania spojrzała na niego i bardzo poważnie powiedziała: “ja się tylko przyglądam, czy wszystko jest w porządku, jakby to wyglądało, gdybym na urodziny poszła w pogniecionej spódniczce.”
Kochane Dzieci, każdy z nas od czasu do czasu musi przejrzeć się w lustrze i zobaczyć jak wygląda. Ale powinien często spoglądać jeszcze w inne lustro, aby zobaczyć swoje serce, czy nie pobrudziło się grzechem. Każdy z nas powinien mieć włączone takie automatyczne ostrzeganie przed grzechem, czyli sumienie. Powinniśmy też często zastanawiać się nad swoim postępowaniem, czyli robić rachunek sumienia.. Powinniśmy to czynić codziennie przynajmniej wieczorem i zawsze przed przystąpieniem do sakramentu pokuty.
Rachunek sumienia nie polega tylko na dokładnym liczeniu grzechów, jest to raczej refleksja, nad swoim postępowaniem.
Jak zrobić dobry rachunek sumienia?
Najpierw trzeba poprosić Boga, aby nas oświecił swoim światłem i udzielił nam swojej łaski, abyśmy umieli spojrzeć na siebie oczami Pana Jezusa. Potem można zadać sobie trzy pytania:
  • Co było złego między mną, a Panem Bogiem(np. zaniedbanie pacierza, opuszczenie Mszy św.)
  • Co było złego w stosunku do drugiego człowieka( np. nieposłuszeństwo wobec rodziców, kłótnie z kolegami)
  • Co było złego w relacji do samego siebie( np. nieposzanowanie swojego zdrowia itp.)
 

 
Kochane Dzieci, aby sumienie zawsze informowało nas o popełnionym złu trzeba nieustannie je kształtować. Chcę Was wiec zachęcić, abyście w czasie tego Wielkiego Postu Spróbowały codziennie wieczorem zrobić rachunek sumienia i abyście podjęły trud kształtowania swojego sumienia kierując się następującymi zasadami:
  1. Zawsze zło nazywaj złem, a dobro dobrem - nie zakłamuj się.
  2. W wątpliwości szukaj rady mądrych i doświadczonych ludzi.
  3. Umiej przeciwstawić się obiegowej opinii i niesłusznym sądom.
  4. Wyobrażaj sobie skutki swego postępowania - do czego ono cię doprowadzi.
  5. Szukaj dobrego towarzystwa i szlachetnej przyjaźni, czytaj dobre książki.
  6. Pamiętaj, że najbardziej niszczy zło dokonane z tchórzostwa i chęci wyrządzenia
      krzywdy drugiemu.
  7. Codziennie wieczorem rób rachunek sumienia.
  8. Regularnie spowiadaj się..
  9. Bądź krytyczny wobec wszystkiego, co widzisz i słyszysz.
10. Zawsze proś Ducha Świętego o światło.
s.Wiktoriana
124138