Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Festyn Integracyjny na Osiedlu Słonecznym

Treść


.
“POŻEGNANIE WAKACJI”
FESTYN INTEGRACYJNY NA OSIEDLU SŁONECZNYM
.
To kolejna inicjatywa Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych “Gniazdo”, którą wraz z Zarządem Osiedla Słonecznego i Osiedlową Świetlicą Socjoterapeutyczną “Relax”, udało się zrealizować.
Organizatorzy, już na swoim pierwszym spotkaniu, stwierdzili jak bardzo dobry to pomysł i dążyli do jak najlepszego wykorzystania “dobrych chęci” do współpracy.
Pogoda dopisała, więc festyn rozpoczął się we wcześniej zaplanowanym terminie, czyli w niedzielę 2 września o godz. 14 na asfaltowej płycie osiedlowego boiska sportowego.
Program był bardzo bogaty i atrakcyjny. Już od chwili rozpoczęcia wspólnej zabawy mieszkańców Osiedla - rodziców, dziadków, dzieci i wnuków, zaproszonych gości, wśród których nie zabrakło p.burmistrza Mariana Cyconia, przew. Rady Miasta p.Mariana Lisa, byli także mieszkańcy innych dzielnic Starego Sącza - za Śródmieścia, Lipia, Podgórza i Podmajerza, Cyganowic i z okolicznych miejscowości: Mostek, Moszczenicy, Łazów Biegonickich, Popowic...
To dobry znak - wszak chodzi o szeroko pojętą integrację. Wśród młodych i zdrowych byli starsi i chorzy, byli też niepełnosprawni - podopieczni “Gniazda”, członkowie Stowarzyszenia i jego sympatycy - chętni do wspólnej zabawy, pomocy, i wspólnego działania. Trudno wymienić wszystkich i ich role w organizacji tego przedsięwzięcia, które, gdy okazało się “że jest dobre”, potrzebne i oczekiwane, pewnie na stałe wpisze się w program starosądeckich imprez, które zaistniały z potrzeby serca.
Na rozpoczęcie festynu był konkurs rysunkowy: “Wspomnienia z wakacji”, zorganizowany i prowadzony przez p. Barbarę Gomółkową - radną, która również ufundowała nagrody dla uczestników. Zwycięzcy w tej konkurencji według kategorii wiekowej i kolejności zajmowanych miejsc:
uczniowie klas 0 do III: Karolina Skoczeń, Jakub Gałysa, Alicja Gancarczyk, Paulina Kurnyta, Natalia Zagórowska; klasy IV do VI: Marek Zarotyński, Jakub Mąka, Wiola Zarecka, Justyna Krzak, Krystyna Zarecka; drużyna “Gniazda”: Sara Bulanda, Stanisław Dudzic, Monika Smoter, Joanna Mordarska, Kamila Smoter.

Rysunek Sary Bulandy, przedstawiający kościół Sagrada Familia w Barcelonie, zdobywszy wielkie uznanie wśród jury i widzów, został sprzedany na licytacji.
Jednocześnie trwały konkursy sprawnościowe dla dzieci i rodziców: bieg w workach, rzucanie do celu, ubijanie piany, slalom rowerowy na czas - to tylko niektóre z konkurencji, a wszyscy ich uczestnicy otrzymali upominki. Konkursy rodzinne zorganizowała osiedlowa świetlica, a środki na nagrody dla ich uczestników uzyskała z Ośrodka Pomocy Społecznej.
Prezentacja sprzętu strażackiego - miała również swoje walory estetyczne; dzięki wspaniałej pogodzie i strugom wody ze strażackiej “sikawki”, można było cieszyć oczy wspaniałą tęczą; panowie policjanci znakowali wartościowe przedmioty, wśród nich telefony komórkowe. To były kolejne atrakcje popołudnia.
Wzruszenia dostarczył i uradował słuchaczy występ dziecięcego zespołu wokalnego działającego przy rektoracie Miłosierdzia Bożego.

Przyjemny moment odbierania nadród
.
Potem był Integracyjny Turniej Bocci o Puchar Przewodniczącego Zarządu Osiedla p.Wacława Jasińskiego, który ufundował główne trofeum. Startowały po trzy zespoły ze świetlicy “Relax” i z ,,Gniazda”. Pierwsze miejsce zdobył zespół numer jeden, reprezentujący osiedlową świetlicę “Relax” w składzie: Oskar Pierzchała, Daniel Zieleń, Darek Tkaczyk. Organizacją turnieju zajęli się państwo: Wojciech Lasek i Aldona Bulanda członkowie Stowarzyszenia. Nagrody dla uczestników ufundowała Fabryka Okien Dachowych Fakro, które uzyskano dzięki zaangażowaniu p.Joanny Wyszomirskiej - Dyrda, pracującej w tej firmie, uczestniczącej wraz z rodziną we wspólnej zabawie i obdarowywaniu zwycięzców.
Pan Janusz Chojnacki zadbał o oprawę artystyczną imprezy. Wcześniej zespół dziecięcy, a na zakończenie festynu młodzieżowy zespół God’s Finger, poderwały wszystkich do wspólnej zabawy. Dzięki Miejsko-Gminnemu Ośrodkowi Kultury zapewnione było nagłośnienie i estrada. Bezpieczeństwa uczestników strzegli policjanci i strażacy.
Wielką atrakcją festynu była loteria fantowa, w której każdy los wygrywał. Sprzedane zostały wszystkie losy, a dochód z loterii przeznaczono na zakup sprzętu sportowego dla Stowarzyszenia “Gniazdo”, głównie na nowe komplety piłek do bocci.
Aby “wszystko grało” potrzebna było ogromna praca bardzo wielu osób. Wykonały ją panie z “Gniazda” na które zawsze można liczyć: Mariola Wójsik, Maria Lasek, Władysława Borzęcka, Zofia Stec, Jadwiga Szlęk, państwo Urszula i Jan Rojowie, Basia Konieczny, Helena Jędrzejowska. Pozyskano wielu sponsorów, którzy wielokrotnie podczas imprezy byli wymieniani, a ich znaki widniały na afiszach i przy podium, ale i takich, którzy chcieli pozostać anonimowi. Nie tylko sercem i myślami byli z nami, mieszkający w Nowym Jorku p.Basia i Włodek Nazarukowie oraz Józef Setlak, o których z wdzięcznością organizatorzy festynu pamiętają. Stoisko z fantami loterii umieszczone zostało w gościnnym garażu p. Michała Nogala.
Konferansjerkę prowadzili: Anna Górz ,Wojciech Lasek i z wielką swadą Marek Kurnyta.
Miłą niespodziankę sprawił p. Grzegorz Klag z Gołkowic, przysyłając spracowanym organizatorom wspaniałe ciasta i p. Maria Listkiewicz czekająca na nich w świetlicy z pyszną grochówką.
Radość z dobrze, wspólnie spędzonego czasu, doskonale oddaje atmosferę tego spotkania i pozwala mieć nadzieję na następne.
Tymczasem Stowarzyszenie “Gniazdo” już dziś zaprasza na “Koncert wdzięczności”, który odbędzie się 14 października w sali “Sokoła” o godz. 16.30. To koncert dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób wspierają Stowarzyszenie - nawet dobrym słowem i serdeczną myślą o tej społecznej inicjatywie. Będzie to koncert szczególny, gdyż obchodzony w Dniu Papieskim, któremu przyświecać będzie hasło: “Jan Paweł II - obrońca godności człowieka”
Jolanta Czech
124035