Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Modlitwa różańcowa

Treść


.
MODLITWA RÓŻAŃCOWA
.
Październik to miesiąc modlitwy różańcowej. Wyjątkowy miesiąc wybrany przez Maryję. Bo październik to miesiąc pełen piękna i spokoju, zadumy i refleksji. Miesiąc tysiącbarwnych liści i porannych mgieł. On to gromadzi wiernych w kościołach, kaplicach, w domu rodzinnym, by wspólnie odmówić różaniec. Na pierwszy rzut oka odmawianie różańca może się wydawać nieciekawe, a nawet nudne. Czy rzeczywiście? Sięgnijmy do prostego obrazu z życia. Obliczono, że małe dziecko powtarza wyraz "mama" około trzystu razy dziennie. Czy to się dziecku znudzi? Nigdy! A może nudzi to matkę? Też nie. Reaguje ona na każde odezwanie się dziecka.
Różaniec to nie jest zwykła modlitwa - to sposób na życie! Odmawiając różaniec oddajemy wszystkie nasze radości i smutki - całe nasze życie Maryi. Gdy zwracamy się do Niej z ufnością, możemy być pewni, że Ona wstawia się za nami u Swego Syna - Jezusa.

Ilekroć Maryja chciała przekazać światu swoje orędzie, zjawiała się wybranym ludziom (najczęściej dzieciom) z różańcem w ręku i usilnie zachęcała do jego odmawiania. Tak było w Lourdes w roku 1858, tak też było w Fatimie w roku 1917. Właśnie w październiku - 1917 roku w swoim szóstym fatimskim Objawieniu Maryja powiedziała: “Jestem Matką Bożą Różańcową.” Z tego wynika, że modlitwa różańcowa jest dla Maryi szczególnie miła, a dla człowieka bardzo skuteczna. Wyrosła ona z Ewangelii i jest jej streszczeniem. O różańcu można by pisać wiele, ale wspomnijmy tylko kilka przykładów: Jan Paweł II -“Modlitwa tak łatwa a równocześnie tak bogata naprawdę zasługuje, by wspólnota chrześcijańska ponownie ją odkryła”. Łucja z Fatimy - “Nie ma problemu w życiu, którego nie można rozwiązać z pomocą różańca”. Św.Jan Bosco - To siła w nim zawarta sprawia, że nasza wiara może zwyciężyć i zniszczyć wszystkie piekielne moce”. Bł.Bartłomiej Longo - “O błogosławiony różańcu Maryi, słodki łańcuchu, który łączysz nas z Bogiem”. Ks.kardynał Joachim Meisner - “Ale w moim testamencie jest napisane: «Swój różaniec chcę zabrać do trumny, bo jest on rękojmią mojej wiary, mojej nadziei i mojej miłości. Chcę go pokazać Matce Bożej, aby po nędzy tego życia zaprowadziła mnie do Jezusa, błogosławionego owocu swego łona»”.
  • Gdy na dwa dni przed swoją śmierci, zapytano o.Pio, co miałby ważnego do przekazania ludziom, odpowiedział: "Chciałbym zaprosić wszystkich grzeszników z całego świata, aby kochali Matkę Bożą. Odmawiajcie zawsze różaniec. I odmawiajcie go tak często, jak tylko możecie”.
  • Pewnego razu zapytano papieża Piusa IX, jaki jest najwspanialszy skarb Watykanu. W odpowiedzi wyciągnął różaniec, trzymając go nad głową powiedział: "Oto najwspanialszy skarb Watykanu!".
  • Biskup, który miał zadecydować, czy wyświęcić na kapłana przyszłego proboszcza z Ars, bał się podjęcia takiej decyzji, ponieważ św.Jan Maria Vianney nie dawał sobie rady z nauką. W końcu biskup postawił decydujące pytanie: "Czy umiesz odmawiać różaniec?", "Kocham tę modlitwę!" odpowiedział Vianney. Słysząc taką odpowiedź biskup powiedział: "Wyświęćmy go. Będzie dobrym księdzem”.
  • Pewien student uniwersytetu jadący pociągiem z Dijon do Paryża zajął miejsce obok skromnie ubranego mężczyzny, który odmawiał różaniec, wolno przesuwając paciorki w palcach. "Proszę skorzystać z mojej rady i wyrzucić ten różaniec przez okno i trochę poczytać, co na temat wiary w Boga mówi nauka. Proszę mi dać pański adres a ja prześlę panu literaturę, która panu w tej sprawie pomoże". Mężczyzna podał młodemu człowiekowi wizytówkę: "Ludwik Pasteur, Dyrektor Instytutu Badań Naukowych, Paryż". Ludwik Pasteur był jednym z największych naukowców w XX wieku i twórcą nowoczesnej bakteriologii. Każdego dnia odmawiał różaniec!
Niech te myśli, wybrane z wielu, przekonają nas o wielkości i skuteczności modlitwy różańcowej i zachęcą do częstego jej odmawiania.
Ks.Paweł Tyrawski
238923