Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Kochane Dzieci

Treść


.

     WIELKIE DNI
.
Tak szybko w tym liturgicznym roku biegną dni i zbawcze wydarzenia. Dopiero początek marca a tu już połowa Wielkiego Postu.
Chciałabym wraz z Wami pochylić się nad tajemnicą i wymową WIELKICH DNI - nad Czwartkiem; Piątkiem i Sobotą.
Policzmy te dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania. Mówimy o tych dniach TRIDUUM - Trzy dni, a są cztery. W starożytności a więc także i Żydzi liczyli dni od wieczora, czyli dzień rozpoczynał się po zachodzie słońca poprzedniego dnia.

TRIDUUM PASCHALNE rozpoczyna się w Wielki Czwartek wieczorem. Jest to dzień w którym wraz z Panem Jezusem idziemy do Wieczernika, gdzie On umywa Uczniom nogi i pozostawia nam Siebie w Eucharystii - najpiękniejszy dar. Uczestnicząc w tym dniu we Mszy Świętej zwróćcie uwagę na słowa w czasie modlitwy eucharystycznej. W ten jeden dzień w roku kapłan wypowiada słowa: "On to w dzień przed męką, to jest dzisiaj, wziął w swoje święte i czcigodne ręce …" Pamiętajmy w tym dniu także o Kapłanach ten dzień jest ich świętem.
Ta Msza Święta nie kończy się tak jak zwykle błogosławieństwem. Najświętszy Sakrament przenosi się do ciemnicy i tam jest adorowany.

WIELKI PIĄTEK to liturgia krzyża. Tej tajemnicy nie da się wyrazić słowami, dlatego w czasie wielkopiątkowych ceremonii jest wiele ciszy. W czasie liturgii poznajemy opis Męki Pana Jezusa w relacji św. Jana i przed krzyżem upadamy na kolana. Po Komunii Świętej następuje przeniesienie monstrancji z Najświętszym Sakramentem otulonej welonem do grobu Pańskiego, przy którym czuwają wierni.

WIELKA SOBOTA - to dzień ciszy, to dzień kiedy się nic nie dzieje, dzień Pana Jezusa, który spoczywa w grobie, dzień kiedy zwątpili apostołowie. Tylko Maryja zachowała wiarę w dzień sobotni. Jest to dzień w którym czekamy na największą tajemnicę naszej wiary, czekamy aż do wieczora…
Kochane Dzieci, przed nami te Wielkie Dni. By dobrze je przeżyć trzeba być w stanie łaski uświęcającej . Tylko tyle i aż tyle. Przeżywamy w naszej parafii czas rekolekcji, niech te spotkania pomogą nam dobrze wejść w piękno i tajemnicę TRIDUUM SACRUM.
A nad cudem Zmartwychwstania pochylimy się następnym razem.
s.Agnia
324503